Amsterdam

Orientace v Amsterdamu

Onen Amsterdam, který mnoho lidí zná, je centrum města – půlkruh s hlavním nádražím na vrcholu. Tak vypadalo staré město už kolem roku 1850. Staré město rámuje pět hlavních soustředných kanálů - Singel, Herengracht, Keizersgracht, Prinsengracht, Singelgracht (neplést si s kanálem Singel!). Staré město se táhne podél ulic Nassaukade, Stadhouderskade a Mauritskade a vyznačují ho bývalé městské vodní příkopy a opevnění. Téměř vše za touto hranicí bylo postaveno po roce 1870. Půlkruhem na jihu protéká IJ, které se říká řeka, ale je spíše jen ústí řeky. Železnice vychází na východ z hlavního nádraží a pokračuje přes umělý ostrov přestavěných Východních doků. Na sever od řeky IJ se hlavně bydlí, přestože největší rozvoj přístavní čtvrti začal právě zde.

earcos, flickr.com

Řeka Amstel vtéká do města z jihu. Původně tekla podél hranice Rokin-Damrak. Hráz na Amstel, která dala městu jméno, se nachází pod současným obchodním domem Bijenkorf. Původní osídlení se nacházelo na pravém břehu řeky Amstel v současné Warmoesstraat: je to proto také nejstarší ulice města. Město se ovšem roztáhlo do všech směrů, kromě severního, kde je silniční okruh. Zdejší kraj Waterland je chráněná zemědělská krajina otevřených polí a malých vesnic.

Poloměr tohoto půlkruhu je kolem 2 km. Všechny hlavní turistické destinace a většina hotelů se nachází právě uvnitř nebo jen kousek za ním. Výsledkem je to, že většina Amsterdamu vůbec není turisty navštěvovaná – nejméně 90% obyvatel žije mimo tento půlkruh. Většina ekonomické aktivity v Amsterdamu - kanceláře služeb a přístav – se nachází u nebo vně silničního okruhu, vzdáleného 4-5 km od centra.

Hodně lidí si návštěvu Amsterdamu vybírá zejména kvůli jeho pověsti tolerantního města. Avšak část této pověsti lze přičíst kulturnímu nedorozumění. Prostituce je v Nizozemí legální a kontrolovaná a v Amsterdamu je velmi viditelná (prostituce ve výlohách), také zde žije mnoho prostitutů. Prodej, vlastnictví a konzumace malého množství konopí, přestože je nelegální, je úřady přehlíženo (tzv. politika gedogen). To ale neznamená, že si v Amsterdamu můžete dělat cokoliv. V každém případě se přístupy úřadů a místní policie v posledních letech zpřísnily. Více o coffeshopech a drogách v části Na co si dát pozor.

Někteří lidé mohou Amsterdam považovat za oplzlé město, zatímco ostatní považují uvolněná pravidla za osvěžující. Amsterdam se obecně nepovažuje za destinaci rodinných dovolených, ale pokud se vyhnete čtvrti červených luceren, není to o moc víc problematičtější město pro děti než jakékoliv jiné velké město.

Kdy Amsterdam navštívit

Amsterdam je hlavní turistickou destinací celoročně. Avšak v zimě jsou dny krátké (jen osm hodin denního světla kolem Vánoc) a počasí může být velmi chladné pro příjemné procházky, natož cyklistické projížďky po městě.

Sezónní události jsou: na jaře jsou svátky tulipánů, Královnin den (Koninginnedag) je 30. dubna (pokud to není neděle). Královna Beatrix se ve skutečnosti narodila 31. ledna, ale protože v lednu je příliš chladno, slaví se v den narozenin její matky Juliany. Barva Královnina dne je oranžová, což symbolizuje národní pýchu královského rodu Orange-Nassau.