Amsterdam a nákupy

Hlavní obchodní ulice běží paralelně od hlavního nádraží od náměstí Leidseplein: Nieuwendijk, Kalverstraat, Heiligeweg, Leidsestraat. Jsou hlavně zaměřené na oblečení a módu, ale je tu také spoustu jiných obchodů. Nejsou to luxusní obchody a severní konec Nieuwendijk je spíše pochybný. Jediná ulice s luxusními obchody je P.C. Hooftstraat (poblíž Rijksmuseum).

Ostatní obchody, koncentrované poblíž centra, jsou na Haarlemmerstraat / Haarlemmerdijk, Utrechtsestraat, Spiegelstraat (umění/starožitnosti) a kolem Nieuwmarkt. Je tu také množství čínských obchodů na Zeedijk / Nieuwmarkt, ale to ještě není opravdové čínské město.

Zajímavé malé obchůdky se nacházejí v postranních uličkách hlavních kanálů (Prinsengracht / Keizersgracht / Herengracht) a zejména v Jordaan, který obklopuje Prinsengracht, Elandsgracht, Marnixstraat a Brouwersgracht. Částečně zbohatlé okolí De Pijp - kolem Ferdinand Bolstraat a Sarphatipark – se často označuje jako druhý Jordaan’.

 • Devět ulic nebo De Negen Straatjes, devět úzkých uliček mezi hlavními kanály od Prinsengracht k Singel, na sever od Dam Square. Butiky, specializované obchody, galerie a restaurace.
 • Santa Jet, Prinsenstraat 7, tel. (020) 427 2070. Tento malý butik se zaměřuje na ručně dělané dovozy z Latinské Ameriky.
 • De Beeldenwinkel Galerie soch. Tato galerie pro milovníky soch obsahuje bronzové sochy, keramiku, abstraktní sochařství, sochy vypalované technikou raku, mramorové postavy a vyhoví každému vkusu i rozpočtu.
 • Jordaan Jedna z nejvíce malebných vesnických oblastí Amsterdamu. Jordaan byl vždy centrem umělců a řemeslníků, dnes je to úžasná směsice zlatnictví a klenotnictví, módních butiků, galerií, floristů, designerů a specializovaných obchodů.
 • Čtvrť muzeí. Nachází se v Amsterdam Zuid, poblíž oblasti muzeí, na PC Hooftstraat a Cornelis Schuytstraat. Je považována za nejluxusnější oblast pro nakupování, mají zde nejrůznější designerské obchody, včetně návrhářské obuvi, specialisty na zdraví, wellness, masáže, módní butiky, návrháře interiérů, floristy a specializované obchody.

Ve starších oblastech kolem centra jsou hlavními nákupními třídami Kinkerstraat, Ferdinand Bolstraat, Van Woustraat a Javastraat. Nejvíce etnickou nákupní třídou Amsterdamu je Javastraat. V centru je také mnoho hračkářství a oděvů pro děti, ale většina z nich je až mnohem dál, protože rodiny s dětmi bydlí mimo centrum. Bazar je na Singel 267, otevřeno úterý-čtvrtek, 17-19, v sobotu 12-17.

Knížky

Knížky je nejlepší nakupovat na The Book Exchange na Kloveniersburgwal 58 (tel. (020) 6266 266), naproti mládežnické ubytovně. Je to knihkupectví z druhé ruky, které se specializuje na anglické knihy a má velký výběr, zejména cestopisné literatury, detektivek a také science-fiction a fantasy. Otevřeno PO-SO 10-18, NE 11,30-16. Anglickou literaturu a knihy prodávají také v The American Book Center na náměstí Spui. Velká holandská knihkupectví nabízí výběr cizojazyčných knih.

Pouliční trhy v Amsterdamu

Pouliční trhy původně pouze prodávaly jídlo, což většina z nich stále prodává (spolu s oblečením), ale více se rozrůznily. Úplný seznam amsterdamských trhů (s otevíracími časy a počtem stánků) lze najít na Hollandse Markten a Amsterdam.info (jen anglicky).

 • Ten Cate Market. Třetí největší v Amsterdamu. PO-SO, od 08 do asi 17.
 • Albert Cuyp. Největší v Amsterdam, nejznámější (v celé zemi). PO-SO, asi 09-17.
 • Dappermarkt. Na východě, za ZOO. Byl zvolen nejlepším trhem Nizozemí. PO-SO, asi 08.00-17.00.
 • Waterlooplein. Velmi známý, ale přeceňovaný blešák. PO-SO, až do 17.00.
 • Lindengracht. V Jordaan, prodává se tu řada zboží, ovoce a zelenina, ryby a různé další domácí potřeby. Jenom SO mezi 09:00 a 16:00. Tramvaj číslo 3 nebo 10 až na Marnixplein a pak kousek pěšky podél Lijnbaansgracht.
 • Spui. pátky knížky, neděle umění a antikvariát.
 • Bloemenmarkt. Trh s květinami, otevřený denně na Singel, poblíž Muntplein. Kupte si dobře prověřené cibule! Stal se turistickou atrapou, ale rada města zakázala prodejcům prodávat zmetky turistům.
 • Lapjesmarkt. Westerstraat, v Jordaan. Specializovaný trh zaměřený na prodej látek a materiálů pro šití oblečení, záclon, atp. Jen PO, 09:00 až 13:00. Tramvaj 3 nebo 10 na Marnixplein.
 • Noordermarkt. V Jordaan. V pondělí ráno (09:00 až 13:00) je zde blešák, kde se prodávají látky, nahrávky, oblečení z druhé ruky. Je to součást výše zmíněného trhu Lapjesmarkt. V sobotu (09:00 až 16:00) je zde trh biologického jídla, kde se prodává celá řada ekologických výrobků jako bio-ovoce a zelenina, bylinky, sýr, houby, atp. a zároveň je tu menší blešák. Tramvaj 3 nebo 10 na Marnixplein a kousek pěšky dolů po Westerstraat.