Jak se dopravit do Amsterdamu

Letadlem do Amsterdamu

Amsterdamské letiště Shiphol (IATA: AMS) (ICAO: EHAM) se nachází 15 km jihovýchodně od města, je to jedno z nejrušnějších letišť na světě. Jet2.com, EasyJet a další nízkonákladové společnosti operují na Schipholu, což jsou způsoby, jak do města levně přicestovat z jiných míst v Evropě. Amsterdam je velmi oblíbená destinace, takže nejlevnější lístky mohou být vyprodané a v takovém případě jsou levnější tradiční aerolinky. Takže se před rezervací vyplatí zkontrolovat vícero společností. Bývalé národní aerolinky Nizozemí jsou KLM, které byly dnes sloučeny s Air France. S partnerem Northwest Airlines nabízí celosvětová spojení. Amerika, Asie a Evropa jsou obzvlášť dobře dostupné ze Schipholu. Oficiální stránky letiště Schiphol naleznete na http://www.schiphol.nl/

♣ ℓ u m i è r e ♣, flickr.com

Karta Privium - zkrácení času při pasové kontrole na Schipholu

Pro časté návštěvníky Amstedamu (6x do roka a více) se vyplatí investovat do karty Privium. Dostupná je jen držitelům pasu EU a umožňuje přeskočit fronty u pasové kontroly. Místo čekání ve frontě na ukázání pasu můžete jít speciální uličkou se skenerem duhovky, což vám ušetří značné množství času, neboť fronty bývají dlouhé. Cena je v současnosti €99/rok + €55 za partnera.

Vlakem ze Schipholu do Amsterdamu

Ze Schipholu jede přímý vlak na Amsterdamské hlavní nádraží, stojí € 3.60, trvá 15 minut. Kupte si lístek z automatu (žlutý s modrými nápisy), u přepážky zaplatíte 50 centů navíc. A pozor, většina automatů nebere kreditní nebo debetní karty, ale blízko na straně hlavní haly terminálu 1 a 2 je automat, který bere hotovost. Navíc zjistíte, že na pokladně můžete bez problému získat lístek za stejnou cenu a také dostanete instrukce, odkud a kdy odjíždí další vlak. Železniční stanice Schiphol se nachází v podzemí, pod hlavní halou letiště.

Dávejte si pozor na kapsáře a zloděje zavazadel. Běžným trikem je odlákat vaši pozornost zaklepáním na okénko, zatímco komplic vám ukradne zavazadlo nebo laptop. Další trik je, že komplic zablokuje dveře, zatímco první vám ukradne zavazadlo. Zloděj vyskočí ze dveří a dveře se okamžitě zavřou, takže je nemožné je chytit.

Městskou hromadnou ze Schipholu do Amsterdamu

Pokud šetříte, můžete použít místní dopravu ze Schipholu na centra Amsterdamu, když si zakoupíte strippenkaart. Cesta vás bude stát 6 strippen, což je asi € 2.75 na strippenkaart 15, a trvá to asi hodinu. Jeďte místním autobusem 300 až na Amstelveen zastávku „Oranjebaan“ a tam přestupte na metro č. 51 na hlavní nádraží, nebo jeďte tramvají č. 5 přímo do města.

Arthur-A, flickr.com

Ještě jednodušší je jet expresními autobusy 370 a 197, které dojedou na Museumsplein a Leidseplein bez přestupu za 30 minut. Jezdí jednou za hodinu kolem poledne, jinak každých 10 minut. Překvapivě jezdí noční autobusy ještě lépe – v intervalu každých pěti minut nebo ještě častěji. Od půlnoci do 6 ráno jezdí hodně nočních linek přes letiště.

Taxíkem ze Schipholu do Amsterdamu, drahý špás

Taxíky ze Schipholu jsou až překvapivě drahé. Zaplatíte €6,80 - €7,50 (únor 08) za nastoupení, což obsahuje už první dva kilometry. Pak naběhne taxametr. Cesta na Leidseplein stojí zhruba €40. Může to trvat jen 25 minut. Vyberte si ten nejhezčí taxík, protože jeho řidič bude snad slušný. Neberte hned první taxík v řadě.
Hodně hotelů v Amsterdamu sdílí placený autobusový transfer a některé hotely poblíž letiště pro vás pošlou zdarma auto.

Dobrodruh jede ze Schipholu na vlastním kole

Pokud se rozhodnete si do letadla vzít kolo, je tu pro vás 15km značená cyklostezka z letiště do Amsterdamu. Za východem z letištního terminálu zabočte vpravo – cyklostezka začíná po 200 metrech silnice.

Obecná doporučení k letišti Schiphole a další letiště v okolí Amsterdamu

Až budete odjíždět z Amsterdamu, nechte si dost času před odletem kvůli bezpečnostním prohlídkám, zvlášť pokud míříte do Ameriky. Schiphol je velké letiště. Buďte tu nejmíň hodinu předem.

Někdy může být levnější využít jiná letiště než Schiphol, protože některé nízkonákladové společnosti přistávají na letiště v Eindhoven nebo v Rotterdamu. Na cestu do Amsterdamu pak můžete využít autobusy a vlaky. Taxík není doporučeníhodný: z Rotterdamu do Amsterdamu by to mohlo stát kolem € 130, z Eidhovenu ještě více.

Jak z letiště v Eindhovenu do Amsterdamu

Z letiště Eindhoven jeďte místním autobusem (Hermes, č. 401, 23 minut, 4x v hodině, € 3.20 na palubě nebo € 1.80 při použití strippenkaart 15) až na nádraží a pak vlakem do Amsterdamu (1,2 hodiny, 4x za hodinu, jedna cesta € 16.80). Případně můžete jet expresním autobusem až přímo na hlavní amsterdamské nádraží, což trvá 1h 45 nebo 2h15, podle denní doby. Tahle služby jezdí spíše nepravidelně, takže se podívejte na jízdní řád na jejich stránkách. Jednosměrná cesta je € 18.50, zpáteční € 32.50.

Jak z letiště v Rotterdamu do Amsterdamu

Z letiště Rotterdam (Zestienhoven) jeďte městským autobusem (RET, č. 33, 26 minut, každých 10-20 minut, € 2.40 v busu, € 1.35 při použití strippenkaart 15) až na hlavní nádraží v Rotterdamu, odsuď vlakem do Amsterdamu (asi hodina, každých 10-20 minut, jednoduchá jízdenka € 12.70).

Vlakem do Amsterdamu

Většina vlaků přijíždí a odjíždí z Amsterdamské hlavní stanice, která se nachází ve starém centrum a na nábřeží IJ. Další železniční stanice jsou Duivendrecht, Bijlmer-ArenA, Amstel, Muiderpoort (všechny na jihovýchodě), RAI, Zuid-WTC (obě na jihu), Lelylaan a Sloterdijk (obě na západě). Schipholské letiště má také vlastní železniční stanici, která funguje jako hlavní křižovatka Nizozemí. Nejméně sedm vlaků za hodinu odsud odjíždí na hlavní nádraží Amsterdamu a další vlaky jezdí na ostatní amsterdamská nádraží.

Přímé vlaky jezdí také do Bruselu a vlaky Eurostar propojují s Londýnem St Pancras a Ebbsfleet (Kent) v Anglii.

Do Amsterdamu autobusem

Většina mezinárodních autobusů jezdí pod linkami Eurolines, které mají terminál na stanici Amstel (vlakové nádraží, stanice metra 51, 53, 54, tramvaj 12). Jeden autobus denně je běžná maximální frekvence těchto tras. Fungují tu také jiné mezinárodní autobusové služby, ale často jsou zaměřené na speciální klientelu, např. polské sezónní pracovníky. Takže v Holandsku nefungují téměř žádné dálkové vnitrostátní autobusy a už vůbec žádné do Amsterdamu.

Autem do Amsterdamu

V západní části Nizozemí je hustá (a také často ucpaná) silniční síť. Když přijíždíte z východu (z Německa), dálnice A1 vede přímo do Amsterdamu. Na silnici A12 z Arnhemu sjeďte v Utrechtu na A2. Z jihu (z Belgie), A2 vede přímo do Amsterdamu. A16/A27 z Antverp přes Bredu se napojuje na A2 na jih od Utrechtu. Z Haagu vede do Amsterdamu A4. Všechny dálnice do Amsterdamu se spojují v okruhu A10. Z tohoto okruhu vedou hlavní silnice paprskovitě do Amsterdamu (silnice S101 přes S118).


Zvětšit mapu

Ve většině případů se snažte vyhnout vjetí autem do centra města – je tu hustý provoz, parkování, pokud vůbec najdete volné místo, je velmi drahé. Namísto toho, když jedete po A10, sledujte nápisy parkovišť P+R (P+R Zeeburg na východě, P+R ArenA a P+R Olympijský stadion na jihu, P+R Sloterdijk na západě). Tady můžete zaparkovat své auto a do centra města dojet veřejnou dopravou.

Rychlostní limit je na holandských dálnicích 120 km/h, kromě jinak značených úseků. Na většině částí okruhu A10 kolem Amsterdamu je maximální rychlost snížena na 80 km/h. Tato pravidla jsou striktně hlídána a funguje tu hodně kamerových systémů.

Dobrodruh razí do Amsterdamu po moři

Námořní přístav pro cestující je poblíž centra města, ale je jen pro okružní plavby. Nejbližší přístav je IJmuiden (trajekt z Newcastle po Tyne). Také jsou tu trajekty z terminálu v Rotterdamském Europoortu (trajekt z Kingstonu po Hull). Více informací, jízdní řády a ceníky trajektů jsou dostupné na Ferries To Amsterdam.