Doprava po městě a okolí

Pěšky a na kole po Amsterdamu

Centrum Amsterdamu je docela maličké a téměř abnormálně ploché, takže můžete snadno dojít do všech turistických míst pěšky – z hlavního nádraží to trvá půl hodiny.

Příjemným způsobem, jak co nejvíce vidět, je pronajmout si kolo. Téměř ¾ miliónu lidí, kteří v Amsterdamu bydlí, vlastní téměř 600 000 kol. Město je pro cyklisty velmi, velmi přátelské a jsou tu pro ně speciální dráhy na hlavních ulicích. V centru města ovšem v cyklodrahách nebývá dost místa, takže auta a cyklisté se dělí o úzké ulice. Pokud na to nejste zvyklí, dávejte dobrý pozor na ostatní cyklisty, stejně tak, aby se vaše kolo nedostalo do tramvajové koleje – je to ošklivý pád. Přes koleje přejíždějte vždy kolmo. Kolem nádraží je spousta pronájmů kol a mnohé další jsou v centru města. Kolo stojí na den € 9 až € 20.

my big blue gorilla, flickr.com

Přesvědčte se, že máte a používáte dobrý zámek. Amsterdam má jednu z nejvyšších úrovní krádeží kol na světě. Pokud si kupujete kolo za obzvlášť dobrou cenu, bude zřejmě kradené. Kola nabízená k prodeji kolemjdoucím na ulici jsou určitě kradená. Vypráví se starý amsterdamský vtip, který říká, že když na velkou skupinu cyklistů zakřičíte „Hej, to je moje kolo!“, asi pět lidí seskočí ze „svých“ kol a začne utíkat.

  • MacBike Bicycle Rental - Všudypřítomná agentura pronajímající kola v Amsterdamu. Jejich kola mají vepředu znak MacBike, takže každý ví, že jste turista. Kola jsou spolehlivá, v dobrém stavu, na pár místech ve městě je opravují. Online rezervace na webu http://www.macbike.nl
  • Můžete si vybrat jinou agenturu pronajímající kola jako Orangebike, Rentals & Tours. Jejich kola nejsou tak viditelně nabarvená, jsou diskrétnější, spolehlivá a pevná. Také typicky holandská, babičkovská kola jsou u Orangebikes taktéž dostupná. Každý den můžete vyrazit třeba na 3 hodinovou jízdy historickým městem a objevit skryté poklady města na kole za pouhých € 19.50. Online rezervace na webu http://www.orangebike.nl

Veřejná doprava v Amsterdamu

Veřejnou dopravu po městě provozuje GVB (Gemeentevervoerbedrijf) (webové stránky GVB). Tramvaje (18 linek) jsou hlavním prostředkem veřejné dopravy v centrální oblasti a jezdí tu také mnoho autobusových linek. Regionální autobusy a některé příměstské autobusy provozuje Connexxion a Arriva. Na všech autobusových zastávkách je detailní plán dopravní sítě a okolí.

Arthur-A, flickr.com

Jezdí zde čtyři linky metra, včetně křižovatky v centru města, která slouží okolí jihovýchodu. 15-20 minut trvá dojet z hlavního nádraží nebo Waterlooplein na Bijlmer (stadión Amsterdam Arena, Hudební hala Heineken a kino Pathe Arena a IMAX).

Kde si zakoupit jízdenku do městské hromadné

Lístky si můžete koupit v busu i v tramvaji, ale je vždy levnější si koupit strippenkaart než nastoupíte dovnitř. Jsou ke koupi v automatech v metru a na nádražích, v kanceláři GVB naproti hlavnímu nádraží a také v supermarketech, trafikách a novinových stáncích. Na hlavním nádraží si je můžete koupit u červených automatů GVB (bere i bankovky i mince) nebo u jednoho z minimarketů Albert Heijn. Můžete si taky koupit vícedenní jízdenku v Amsterdamské turistické kanceláři (ACTB) nebo ve Směnárně GWK.

Strippenkaart lze také použít ve vlacích NS pouze na území Amsterdamu, označte si ji na nástupišti. Neplatí ovšem pro cesty vlakem na letiště Schiphol. Můžete je použít v autobusech do Schipholu, ale obecně je rychlejší se tam dostat vlakem.

Strippenkaart, jak vypadá a jak se používá

Strippenkaart se skládá z několika pruhů, které se musí označit ve žlutém automatu před vstupem do metra, nebo u řidiče či strojvedoucího při nástupu do autobusu nebo tramvaje. Hodinová cesta po jedné zóně stojí dva pruhy, dvě zóny tři a tak dále. Obvykle turisté cestují jen po centrální zóně Amsterdamu, tedy pokud neplánují návštěvu některých vnějších oblastí. Strippenkaart může sdílet vícero lidí, ale musí si ji označit podle počtu cestujících (např. dva lidé cestující v jedné zóně si označí druhý a čtvrtý pruh od posledního označeného).

Případně si můžete koupit 1,2,3 nebo 4denní jízdenku. Přestože je to pohodlné, většinou se vyplatí používat strippenkaart, zvláště pokud se lidé pohybují jen v centru města (€7/1denní, €11.50/2denní, €14.50/3denní, €17.50/4denní, únor 08).

Nezapomeňte si ji označit před první cestou. Pokud v Amsterdamu zůstáváte déle, můžete si koupit zlevněné týdenní nebo měsíční jízdenky na většině pošt nebo jiných prodejních městech, které jsou skutečně levnější.

Národní systém jízdného

Nový národní systém jízdného se momentálně zavádí a je založený na bezkontaktních kartách (štípací karty). Systém už funguje v amsterdamském metru, paralelně se starým systémem. Tramvaje a autobusy na něj přejdou v r. 2008-09.

Ve většině tramvají jezdí průvodčí vzadu v tramvaji. Nastupte si u řidiče nebo u průvodčího. Pokud máte dotaz, průvodčí na vás bude mít vždy dost času. Do autobusů nastupujte jen předními dveřmi.

Další a novější informace najdete na stránkách holandského systému dopravy ‘Openbaar Vervoer’ nebo O.V.: Other public transport-Info/ Openbaar Vervoer (O.V.)

Trajektové přívozy

Také funguje několik trajektových převozů zdarma přes řeku IJ na sever Amsterdamu. Nejčastěji jezdí každých sedm minut. Všechny odjíždí z nového mola na severní (zadní straně hlavního nádraží.

Nejkrásnější je 15-minutová cesta na NDSM Werf s moderním, průmyslovým okolním a pěknou kavárnou (Ijkantine) a restaurací (Noorderlicht), vstupním skateparkem, palačinkovou lodí (Pannekoekenboot), která jezdí několikrát denně. Trajekt odjíždí každých 15 a 45 minut z hlavního nádraží, v celou a v půl z NDSM Werf. Ve špičce pak dvakrát častěji.

Vlakem po Amsterdamu a okolí

Na cesty mimo město je vlak tou nejlepší možností. Kromě pár výjimek všechny vlaky v Nizozemí provozuje Nederlandse Spoorwegen (NS, “Nizozemské železnice “). Na jejich webové stránce jsou informace anglicky.

sashafatcat, flickr.com

Automaty na lístky na vlak jsou běžným způsobem, jak si koupit jízdenku. 50 centů navíc stojí koupě jízdenky na přepážce. Na hlavním nádraží jsou navíc často na těchto přepážkách dlouhé fronty. Starší automaty nejsou v angličtině a může být obtížné jim porozumět. Nové automaty nabízí výběr z angličtiny, holandštiny, francouzštiny a němčiny, ale často berou jen kreditní a debetní karty (pozor, cizí kreditní a debetní karty nefungují ve většině NS automatech). Na hlavním nádraží funguje automat, který bere hotovost a nachází se v hale před přepážkami.

Pokuta za jízdu vlakem načerno

Pokud vás ve vlaku chytí bez jízdenky, hrozí vám pokuta € 35. Šance, že vás chytí bez lístku, je na hlavních trasách během dne velmi vysoká.

Autem po Amsterdamu, spíše ne

Používat auto v centru Amsterdamu je trochu nepříjemné. Mnoho ulic je velmi úzkých, dopravní (a parkovací) znační je zvláštní, cyklisté a chodci se vám budou plést do cesty. Můžete zkusit zaparkovat v některé z hlídaných parkovacích garáží, např. pod náměstím Museumsplein, nebo poblíž hlavního nádraží a pak chodit po městě pešky, nebo jet tramvají. Parkování pro auta je v Amsterdamu velmi drahé a je často obtížné najít místo na zaparkování. Můžete si zaplatit hodinu nebo celý den. Parkování mimo městské centrum v neděli je zdarma. Vždycky je místo dostupné na Albert Cuypstraat (po zbytek týdne je zde trh). Je to asi 5 minut tramvají nebo 15 minut pěšky do centra.

Další možností je zaparkovat auta dále od centra. Za € 5.50 zaparkujete na celý den a zároveň zde snadno seženete zpáteční jízdenku do centra. Jízda trvá asi 15 minut. Hledejte nápisy P+R (Park and Ride).

V některých částech mimo centrum Amsterdamu můžete také zaparkovat zdarma, avšak to se pomalu mění. Parkování zdarma najdete stále ještě v Amsterdam-Noord a ze zastávky Mosplein můžete snadno jet autobusem až do centra. Projíždí tudy hodně autobusů.

Taxi v Amsterdamu

Taxíků po Amsterdamu jezdí hodně, ale jsou drahé. Zavolejte si firmu TCA na čísle 777 7777. Velmi spolehlivá a téměř okamžitá služba. Stopnout si taxi na ulici se většinou daří, ale někdy se stane, že narazíte na nepoctivého řidiče.

Někteří řidiči, zvláště ti u hlavního nádraží, odmítají jezdit na krátké vzdálenosti, nebo vám napálí přehnané jízdné, přestože ve všech taxících jsou taxametry. Pro představu – žádná cesta po historickém centru by neměla stát víc než 10 €.

Nizozemí (a Amsterdam) je uprostřed ohromné liberalizace systému taxi-služeb, která je nepříjemná pro všechny zúčastněné. Po mnoha přešlapech zavedla vláda neobvyklý systém plateb. Poprvé pocítíte šok po nástupu, neboť počáteční taxa je momentálně € 7.50 (únor 2008). Naštěstí už v tom jsou zahrnuty první dva kilometry cesty a neplatí se žádný poplatek za čekání v dopravní zácpě. Pokud potřebujete někam zaběhnout, o čekacích taxách můžete s řidičem vyjednávat. 50 centů za minutu je obvyklé.

Neregistrované, nelegální taxi jezdí hlavně v Amsterdamu, části Zuidoost. Jsou obtížně rozpoznatelné, protože většinou nejezdí auty Mercedes. Říká se jim také snorders a nejsnadněji je zavoláte mobilem. Jízda po Amsterdamu Zuidoost (the Bijlmer) stojí mezi € 2.50 a € 5, zatímco Zuidoost-Center může stát až kolem € 12.50. Snorders mají pověst podvodníků, takže tyto služby využívejte, jen pokud jste dobrodruzi.

Amsterdamem v Tuk-Tuks

Thajskem ovlivněný způsob přepravy využívá trojkolové, krytá, motorizovaná vozítka a byl zaveden v srpnu 2007. Ve srovnání s taxíky může být ekonomičtějším a rychlejším způsobem, jak se přepravit po městě. Tuk-tuk jízdné je založeno na systému zón. V jedné zóně stojí jízda € 3.50 na osobu, € 5.00 za dvě a € 6.50 za tři. Pokud jedete do další zóny, připočítává se dalších € 3.50 (bez ohledu na počet osob). Tento servis je velmi šikovný, pokud už je po pravidelné jízdní době tramvaje, autobusu nebo metra (zhruba půl hodiny po půlnoci). Rezervace přijímají 24 hodin denně na čísle 0900 99 333 99 (pozor že hovorné sem činí € 0.55 za hovor).