Kam na jídlo a co ochutnat

Pro jídlo přes den mají supermarkety Albert Heijn (největší národní řetězec, v Čechách ho známe jako Albert) obvykle levná hotová jídla (připravené sendviče, saláty, jídla do mikrovlnky). Zrovna jeden je vpravo za Královským palácem na náměstí Dam, další na Nieuwmarkt, na Koningsplein a v ulici Vijzelstraat.

Pro vegetariány je potěšením navštívit řetězec Maoz falfels. Falafels mají skvělou nabídku spousty chodů, jimiž se plní základ falafel a chléb pita. Jeden Maoz je hned, když vyjdete z hlavního nádraží.

Užijte si množství restaurací - zvláště asijských. Vliv holandské koloniální minulosti je zde patrný: indonézské jídlo je obvykle výborné, zatímco indické je často drahé a špatné. Surinamské jídlo je široce dostupné a výhodné ozkusit. Nejvyšší koncentrace surinamských restaurací je v ulici Albert Cuypstraat. Čínské jídlo (obvykle dobré a levné) lze najít v oblasti Zeedijk/Nieuwmarkt. Velmi dobrou úroveň mají také mnohé bary Falafel rozmístěné po městě, často nabízející salátový bar typu „můžeš tolik, kolik si naložíš“. A Vlaamse Frites – velké hranolky s majonézou – jsou skvělé. Eetcafes jsou hospody, kde také dostanete večeři. Mnohé restaurace různých žánrů lze najít v Haarlemmerstraat a Haarlemmerdijk a v úzkých uličkách, které je protínají. Je také záhodno zkusit Van Woustraat v Pijp nebo pokračovat až k Rijnstraat v Rivierenbuurt. Výtečné, ale drahé restaurace jsou v Utrechtse Straat.

Místní sýr je pohádkový, kupte si nějaký v trhu na Albert Cuyp nebo ve specializovaném sýrovém obchodě v centru Amsterdamu. Holandský sýr je tradičně pevný a vyrábí se ve velkých voskovaných kolech. Dělí se do dvou základních skupin – mladý a starý. V těchto skupinách existuje bohatý výběr. Nejběžnějšími mezi mladými sýry je kmínový (Komijn), který je typický pro Nizozemí. Ovčí (Schapen) a kozí (Geiten) sýry jsou také běžné. Starý (Oud) sýr se vyrábí z jakéhokoliv druhu mléka a konzistencí a ostrou chutí připomíná italský parmezán.

Nezapomeňte ochutnat hlavní kulinářský příspěvek Amsterdamských světu – Heineken. Tedy pokud jste to ještě neudělali, v Nizozemí nechutná o nic lépe. Zkuste některá další piva z této části světa – včetně “Witbeer” (Bílé pivo). Také si ozkuste “bitterballen“, jakési smažené masové kuličky a “kroketten” (to samé, ale cylindrového tvaru). V neposlední řadě nezapomeňte na “broodje haring” (sendvič s herinkem), které lze koupit u mnohých stánků s rybami roztroušených po městě. Pokud navštěvujete město v listopadu nebo prosinci, můžete si užít i oliebollen, což jsou kulaté hrudky smaženého sladkého těsta plněné rozinkami a obalené v cukru.

Pro mnohem detailnější seznam restaurací se podívejte do Iens restaurant guide (Průvodce po restauracích), webové verze publikovaného restauračního průvodce, podobného Zagat.

Podniky, které stojí za to v Amsterdamu navštívit

 • Damsteeg, Reestraat 28-32, 1016 DN Amsterdam Specializují se na ryby, mají ale taky řadu vegetariánských a masitých chodů. S barem.
 • Restaurant Dosa (web), Overtoom 146, 1054 HN Amsterdam Tel: 020-6164838 Specializují se na tradiční jihoindickou kuchyni, zejména na ‘Dosa’ (rýžová a čočková palačinka s množstvím různých náplní). Jídlo bývá výborné a vyplatí se sem zajít.
 • En Route, Hobbemakade 63, tel 020-6711263. Nabízí francouzskou kuchyni za velmi rozumnou cenu (22,50 € za tři chody). Každý týden se tu mění jídelníček, je tu velmi příjemně.
 • Proust, Noordermarkt 4. Tel. 020-6239145. Proust je trochu mimo známé cesty, poblíž křižovatky Brouwersgracht a Prinsengracht, ale vyplatí se sem zajít na levné a uspokojující jídlo a také společnost místních.
 • Sari Citra, Ferdinand Bolstraat 52. Tel. 020-6754102. Nachází se daleko za koncem De Pijp v okolí slavného trhu v Albert Cuyp Market. Sari Citra je jedna z nejchutnějších a nejvíce cenově výhodných indonézských restaurací ve městě. Vyzkoušejte si trochu z každého talíře, který vám personál přátelsky nabídne. Kolem páté sem míří dlouhé fronty hladových místních přicházejících z práce. Otevřeno přes týden 14-21 a 15-21 o víkendech.
 • Dimitrij, Prinsenstraat 3. Nabízí spoustu zajímavých sendvičů a salátů, podle italského modelu. Nejmíň na jeden oběd je nutné sem zajít.
 • La Margarita, Reguliersdwarsstraat 49, poblíž květinového trhu. Tel. 020 623 07 07. Otevřeno 17.00-23.00, rezervace možná. Tato karibská restaurace nabízí velký výběr chodů, včetně tří vegetariánských. Každá ryba se servíruje s pořádnou porcí bílé rýže, černých fazolí, banánů a zeleniny. Restaurace je navíc pokryta spoustou fantastického a magicko-realistického umění. Pokud máte rádi pálivé jídlo, požádejte o speciální domácí pálivou omáčku. 20-30 € za osobu i s pitím.
 • Green Planet, Spuistraat 122. Za náměstím Dam. Skvělé jídlo, také vegetariánské. 25 € za dva chody i s pitím. Jedno varování, neberou zde karty.
 • Gary’s Muffins (web) je příjemné posezené s velkým šálkem kafe, mufinem a bagetou. Je to kombinace New Yorkské a Kalifornské kavárny, kde se americké produkty pečou přímo na místě. Jídla také s sebou. Rozumné ceny, mix místních, turistů a hladovců. Tři lokality po městě.
 • Rembrandt Corner, Jodenbreestr, za rohem “Rembrandt Huis”. Je to velmi pěkné “Eetcafe” s čerstvým jídlem, bezdrátovým internetem a počítači. Zkuste mušle, je to dobrá volba!
 • Q’s Café - Ruysdaelkade, De Pijp (Naproti květinové lodi). Q’s je výhodné navštívit kvůli příjemnému kanálu, hned za rohem od trhu v Albert Cuyp. Nabízí spoustu sendvičů za velmi dobré ceny, také palačinky, polévky a celodenně i snídani. Mají tu také výborné jihoholandské pivo. A také výborná káva různých příchutí.
 • Nam Tin (web) - Jodenbreestraat 11, poblíž Waterlooplein, hned naproti Rembrandtovu domu. Obrovská čínská restaurace. Velmi původní jídlo: polovina hostů jsou čínští turisté. Velmi levné, ale chutné polední menu.
 • De Orient - Van Baerlestraat 21, poblíž Museumplein. Malá restaurace s původní indonézskou kuchyní. Denně od 17:00 do 22:00.
 • Dim Sum Court – Dvě lokality, jedna na Zeedijk 109 a druhá na Rokin 152 (ta lepší, tramvají 4 z hlavního nádraží na zastávku Muntplein, restaurace je hned vpravo). Obě místa nabízí „vše co sníte“ ve formě čínského bufetu za 7.5 € (nápoje nejsou zahrnuty) Jak vegetariánské, tak veganské chody jsou v nabídce, stačí se zeptat u pokladny.
 • Akbar (web) - Korte Leidsedwarsstraat 15, poblíž Leidseplein. Indická restaurace, Muslim (halal) / Hindu (žádné hovězí). Dobrá kvalita, hlavní chod za €15-20.
 • Barney’s - Haarlemerstraat 98, 1013 EW. Skvělá jídelna s venkovním posezením, kde jsou nejlepší snídaně v Amsterdamu za velmi dobré ceny. Neodolatelné jahodové koktejly.
 • Koffiehuis van den Volksbond (web) - Kadijksplein 4, 1018 AB. Bývalá kavárna pro přístavní pracovníky, dnes sem chodí místní. Každý večer jiné menu, pohybuje se od 10-15 € za hlavní chod. Nelze si udělat rezervaci.
 • Los Lations Americký grill Steak House. Damrak 32.
 • Burger-Bar (web) Hamburgery. Burger Bar
 • De Bamboeseur (web)- Plantage Parklaan 10, 1018 ST. 020-625 47 21. Pohádkový malý bar v tradičním stylu “brown cafe”v téměř bytové čtvrti poblíž Artis Zoo. Všechno jídlo denně čerstvé a domácí, neprohloupíte s žádným výběrem. Skvělé místo na večer. Otevřeno 11:00-01:00.