Moderní architektura

Protože se v historickém centru nikdy příliš nebouralo, většina současné architektury a architektury 20. století se nachází mimo něj. Nejvýznamnější z architektonického pohledu jsou obytné komplexy architektů Amsterdamské školy, např. na Zaanstraat / Oostzaanstraat.

livepine, flickr.com
  • Muzeum amsterdamské školy je skvělým příkladem této architektury. Otevřeno od středy do neděle, 13.00 až 17.00, vstupné € 2.50.
  • Největší koncentrace nových obytných budov je ve Východních docích. Oblast zahrnuje tři umělé ostrovy: Borneo, Sporenburg a Java/KNSM a také oblast podél nábřeží Piet Heinkade a některé další přidružené projekty. Je dostupná tramvají 10 a 26 k Rietlandpark, nebo nejlépe na kole.
  • Nejhustší koncentrace administrativní budov typu kostka je v jihovýchodním Amsterdamu kolem nádraží Bijlmer (vlak, metro), ale tato oblast má také některé pozoruhodné budovy jako například stadion Amsterdam ArenA a novější stadion Bijlmer ArenA station.
  • Amsterdam nahrazuje některé staré čističky odpadních vod v přístavní oblasti jednoduchými moderními. Napojení stávající kanalizace na novou vyžaduje dlouhé hlavní stoky a použití přídavných pump odpadních vod – v tomto měřítku nové technologie. Nové stanice přídavných pump jsou jedinečné druhy budov, navržené různými architekty. Tři dokončené pumpy se nachází na Klaprozenweg na severu, na Spaklerweg (východně od dálnice A10) a pod Postjesweg v Rembrandtpark.