Muzea

Anglická webová stránka GVB (hromadná doprava) obsahuje tramvajové i autobusové linky ke každému muzeu: Museums and attractions.

Museumskaart (muzejní karta stojí € 34.95 (nebo € 19.95 pro mladší 25 let). Dává také slevu (obvykle 40 až 50%) na více než 400 muzeí po Nizozemí a někdy i vstup zdarma. Můžete ji zakoupit ve většině muzeí. Je platná po celý rok, je třeba na ni napsat vaše jméno, datum narození a pohlaví. Pokud se chystáte do Rijksmuzea a do Van Goghova muzea, každé stojí € 10, už se tato karta vyplatí.

ricardo.martins, flickr.com
 • Výstava mistrovských děl v Rijksmuseum (web) Největší a nejprestižnější muzeum pro umění a historii v Nizozemí, jsou zde díla Vermeera, Rembrandta a dalších holandských mistrů. Muzeum je kompletně renovováno, ale hlavní díla jsou stále vystavena. Otevřeno 09.00-18.00, pátky do 22.00. Vstup je € 10 pro dospělé, pro méně než 18 let zdarma. V zahradě je malá dočasná výstava renovačních plánů.
 • Sexmuseum (web), největší a nejprestižnější muzeum umění a historie sexu v Nizozemí. Otevřeno denně 9-22 hodin.
 • NEMO (web), NEMO je velká vědecká scéna v Nizozemí, vzdělávací atrakce, kde můžete objevovat svět vědy a technologie zábavnou cestou. NEMO vás vezme na cestu objevů mezi fantazií a realitou. Objevíte, jak věda ovlivňuje váš každodenní život. Dozvíte se o technologii, inženýrství, informačních technologiích a biologii. Je to skvělé místo, kam vzít děti.
 • Van Gogh Muzeum (web). Toto muzeum je věnováno tomuto holandskému malíři pozdního 19. století. Nečekejte, že tady uvidíte všechna Van Goghova díla, protože jich zde mají jen část a další jsou v Musée d´Orsay v Paříži a jinde. Avšak pořád se vyplatí sem jít, protože zde naleznete mnohá z jeho slavných děl. Zvažte také audio tour jen za € 4 v jazyce dle svého výběru, pomůže vám to mnohem lépe porozumět Van Goghovu životu a jeho malbám. Vstup je € 10 pro dospělé, žádné slevy pro studenty ani pro skupiny. V pátek je otevřeno déle.
 • Diamantové muzeum. Tato zbrusu nová výstava o historii diamantového obchodu v Amsterdamu se nachází naproti Van Gogh Museum.
 • Stedelijk Muzeum (web). Amsterdamské městské muzeum moderního umění. Dočasně se nachází na východ od hlavního nádraží, 10 minut pěšky.
 • Amsterdamské historické muzeum, (web). Městské historické muzeum. Dva vchody, ze Nieuwezijds Voorburgwal 357 a Kalverstraat 92. Otevřeno 10.00-17.00, jednu hodinu déle o sobotě, neděli a o prázdninách. Vstup € 6 pro dospělé, € 3 pro děti.
 • Dům Anny Frankové (web). Dům, kde si židovská dívka Anna Frank psala svůj deník, když se její rodina schovávala před nacisty. Nenechte se odradit dlouhou frontou, posunuje se rychle a zážitek z návštěvy skrýše je pozoruhodný. Muzeum však nenabízí žádnou historickou výstavu, která by vysvětlovala kontext zápisků z Annina deníku. Frontám se vyhnete, když sem zajdete kolem 17. hodiny. V létě je dům Anny Frankové otevřený déle. Shadowgate, flickr.com
 • Katten Kabinet. Kočičí muzeum sídlí v rekonstruovaném domě na krásném místě – v Mistrovském divadle. Bylo otevřeno vlastníkem domu, poté co jeho oblíbená kočka zemřela… a stále žije v jeho domě. Je tu hodně umění spojeného s kočkami a kočkovitými šelmami.
 • Filmové muzeum. Nezisková organizace zaměřená na uchovávání a vystavování současných a historických filmů. Každodenně mnohá promítání. Filmové museum se nachází v Vondelparku, mezi vchody Roemer Visscherstraat a Vondelstraat. Navzdory názvu Filmové muzeum to není muzeum, ale spíše jen alternativní kino placené vládou.
 • Muzeum Amstelkring. Většina místních nezná tento oficiální název, ale bude hned vědět, když řeknete „Náš pán v podkroví“. Je to katolický kostel vestavěný do vnějších pater domu postaveného v r. 1663, když katolíci byly pronásledováni a museli se svůj kostel skrývat. Je to krásné místo pro návštěvu a je úžasné vidět, jak se do tak úzkého místa vejdou všichni věřící, varhany a oltář. Nyní je zde muzeum, otevřeno pondělí – sobota 10-17 hodin, neděle 13-17 hodin, vstup € 7, pod 18 let € 1. Oudezijds Voorburgwal 40, ve čtvrti červených luceren.
 • Tropické muzeum. Etnografické a kulturní muzeum o Africe, Asii a jižní Americe.
 • Královský palác. Bývalá radnice (postavená v r. 1651), momentálně zavřeno kvůli renovaci. (Hodně se používá pro diplomatické audience a pro příjem státních návštěv, není to ale královská rezidence).
 • Allard Pierson Museum (web). Toto muzeum je archeologické muzeum Univerzity v Amsterdamu. Starobylé civilizace z Egypta, Kypru, starého Říma, Etruskové a Římská říše ožívají v tomto muzeu. Umělecké objekty a nástroje se datují mezi lety 4000 př. n. l. až 500 n.l. a poskytují dobrý přehled o každodenním životě, mytologii a náboženství v antice.
 • Schutters Gallery. Nachází se mezi Kalverstraat a Begijnhof, nabízí portréty ze 17. století, zdarma.
 • Scheepvaart Museum (web). Holandské námořní muzeum je zavřené do r. 2009 kvůli kompletní rekonstrukci.
 • Pianola Museum (web)
 • Muzeum hašiše, marihuany a konopí web). Otevřeno po více než 20 let, Muzeum hašiše je věnováno demaskování lží a mýtů kolem jedné z nejvíce užitečných rostlin, konopí. Je to velmi rušné a velmi dobře udělané muzeum, kam se lidé chodí informovat.