Na co si dát pozor

Obecně

Dávejte si pozor na kapsáře a zloděje zavazadel, zvláště na hlavních nákupních třídách a v tramvajích a vlacích, na zastávkách a kdekoliv se shromažďují turisté. Žebrání na ulicích není v Amsterdamu běžné, protože policie proti tomu těžce zakročuje. Někteří žebráci mohou být závislí, bezdomovci, nebo obojí.

To, co vypadá jako cestička podél břehu kanálu, je často cyklostezka. Cyklostezka je označena červenými/rudými nápisy a obrázkem kola na zemi. Avšak někdy už jsou barvy zašlé a nemusíte si jich všimnout. Neočekávejte, že cyklisté se budou chovat jako chodci: někteří považují tuto část chodníku za rozšíření silnice.

Při přecházení dávejte pozor na tramvaje. Taxíky mohou používat někdy i tramvajové cesty.

Návštěvníci mimo eurozónu by si měli dávat pozor na směny v obchodech. Nestoudní obchodníci se někdy snaží využít toho, že turisté dobře neznají směnný poměr.

Skupiny žen, které navštěvují Čtvrť červených luceren v noci, se mohou cítit obtěžovány agresivním prostředím, přestože se říká, že to je kvůli přítomnosti policie jedno z nejbezpečnějších míst. Držte se na hlavních ulicích. Nefotografujte prostitutky!

Konopí a jiné drogy v Amsterdamu

Nelze popřít, že mnoho turistů do Amsterdamů přijíždí kvůli coffee shopům. Coffe shopy (anglicky psáno v jednom slově) prodávají jenom měkké drogy jako marihuanu a hašiš. Pokud požádáte o jiné drogy, je to zbytečné, protože nad coffeeshopy je přísný dozor (hrozí tvrdé sankce – např. zákaz provozování). Café je obecně místo, kde se prodává alkohol, tj. bar. Od dubna 2007 není dovoleno v coffeeshopech prodávat alkohol.

Pozor na množství! Coffeshopy zacílené na turisty mohou mít mnohem dražší a přitom špatné zboží. Platí jednoduché pravidlo: pokud místo vypadá dobře a je dobře udržované, je i šance, že jejich zboží bude dobré. Neberte coffeeshopy útokem, jen proto že se tu dá volně koupit a konzumovat konopí - dávejte si pozor na kvalitu.

Pokud jste nekuřáci a opravdu byste to rádi vyzkoušeli, začněte s něčím lehčím a ujistěte se, že nemáte prázdný žaludek a nekombinujete to s alkoholem. Buďte upřímní, že je to vaše první zkušenost, mají to tam takto pořád. Běžte s někým zkušeným, pokud možno. Váš zážitek bude poměrně silný, nezávisle na síle kuřiva, ale rychle odezní. Můžete se chtít vrátit do hotelu, nebo jen tak bloumat pár hodin, než si na ten pocit úplně zvyknete. Pokud budete cítit ten pocit – zvracení, na mdloby - příliš silně, napijte se pomerančového džusu, nebo snězte něco sladkého, sušenky, bonbón a nadýchněte se čerstvého vzduchu.

Nederwiet pěstovaná v Holandsku (a.k.a. super skunk) je mnohem víc silnější, než byste čekali, i když jste zkušení. Úroveň THC je kolem 15%, dvakrát více než je norma (zdroj: Trimbos Institute).
Může se stát, že vám někdo na ulici nabídne těžké drogy k prodeji, zvláště v oblasti červených luceren. Ignorujte je, nebo je odmítněte, přestanou otravovat. Prodej drog na ulici je nelegální a často nebezpečný. Navíc drogy prodávané cizincům jsou obvykle padělky. Když vás pozvou, abyste si prohlídli zboží, zatáhnou vás do postranní uličky a okradou.

Tzv. smartshops neprodávají nelegální zboží, ale množství dietních doplňků, včetně rostlinné extáze – legální náhrady k XTC, která je úplným vyhozením peněz. Také nabízí více či méně bizardní psychedelické rostliny a kouzelné houbičky. To poslední způsobilo problémy mnoha lidem, když podcenili jejich sílu. Kouzelné houbičky mají malé psychické riziko, ale můžete cítit velmi silné psychotické puzení, které může být buď velmi stresující, podle toho, jak se cítíte a v jakém jste prostředí. Poprvé byste je měli vždycky zkoušet jen v dobře známém a důvěrném prostředí, nikoliv na ulici neznámého města. Pokud je chcete vyzkoušet, nejprve se informujte. Conscious Dreams, společnost, která objevila celý tento koncept smarshopů v roce 1994, provádí své obchody jasně a odpovědně. Dobře si to rozmyslete a ujistěte se, kde budete.

Nejlepší je jít do velkého parku jako Vondelpark nebo Amsterdamse Bos, kde je ticho a klid a žádný dopravní ruch. Ujistěte se, že když si dáte, neohrozí to vaši bezpečnosti ani někoho jiného. Raději kupujte v smartshopech než v normálních coffeeshopech. Jsou lépe kontrolovány a poskytují informace od pracující obsluhy. Mají také lepší kvalitu a více možnosti než ty z coffeeshopů.

Pokud si nejste jisti, kolik si dát, zkuste jen menší dávku. Pak poznáte, kde je váš limit únosnosti. Lidé, kteří měli špatné zkušenosti, jsou právě ti, kteří tento limit překročili. V dobrých smartshopech vám to vysvětlí.
Opravdu mějte na paměti, že konopné produkty (kromě semínek) jsou pořád nelegální. Můžete to být pro turisty poněkud matoucí, když vidí, že se prodávají v obchodech. Konopné produkty ale nejsou legální, ale jen tolerovány podle Holandského opiového zákona.