Okolí Amsterdamu do 1 hodiny

Do každého z měst Rotterdam, The Hague, Delft, Den Bosch, Apeldoorn a Arnhem to vždy trvá hodinu. Trochu delší cesta, asi 80 minut, vás vezme do historických měst Zwolle a Deventer. Tím se už nacházíte ve východní části Nizozemí.

Menší historické město Enkhuizen je také hodinu vlakem, je zde velké otevřené muzeum, které ukazuje, jak lidé dříve žili kolem bývalého moře Zuiderzee. Několik menších historických měst je v okolí do hodiny dostupných vlakem.

  • Tulipánová pole jsou sezónní atrakce na jaře (konec března až konec května). Hlavní oblast pěstování tulipánů jsou písčité půdy za dunami, mezi Haarlem a Leiden. Pokud jenom chcete květiny zahlédnout, můžete je vidět z vlaku mezi Haarlem a Leiden. Jsou tu také značené cyklostezky mezi poli, například jako Leidse Bollenroute, což je 37 kilometrová trasa, začínající vzadu od nádraží v Leiden. Pokud chcete vidět mnohem více květin, Keukenhof je rozsáhlý park a květinová výstava zároveň. Je to propagace holandského květinového průmyslu, za kterou ale budete stejně muset zaplatit – za dospělé € 12.50, za děti € 5.50. Z hlavního nádraží v Leiden jeďte autobusem 54, z Haarlemského nádraží 50 nebo 51. Kombinované lístky pro jízdu autobusem a vstup jsou v prodeji u autobusových kanceláří, venku před oběma nádražími.
  • Pozorovat ptáky můžete u na Oostvaardersplassen, 40 km od Amsterdamu.
  • Národní park Kennemerland, kolem 30 km západně od Amsterdamu. Máte už dost města? Kousek západně od Amsterdamu je jedinečný národní park, vytvářený dunami po staletí. Skvělé místo, kam jít za horkých letních dnů. Jeďte vlakem až do Overveen (vstup je kousek pěšky od nádraží). Odsud je to jenom 20 km pěšky do Zandvoort, odkud můžete jet vlakem zpátky do Amsterdamu.