Okolí Amsterdamu do 45 minut

Přímé vlaky z Amsterdamu jezdí do Paříže, hlavních belgických měst jako Brusel, Antverpy a německých měst jako Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem a Berlín. Lístky z automatu se kupují do nejbližší zastávky v Belgii nebo Německu. Na delší cesty budete potřebovat mezinárodní pokladnu, která je na nástupišti č. 2.
Téměř kamkoliv se v Holandsku dostanete za 3 hodiny cesty veřejnou dopravou z Amsterdamu. Výlety se dají rozdělit na cesty do města (do půl hodiny hromadnou dopravou) a zbylé okolí měst.

Haarlem je nejbližší historické město, vzdálené jenom 15 minut vlakem. Mezi menší města v okolí Amsterdamu (všechny jsou v dojezdové vzdálenosti na kole) patří:

  • Weesp, nejbližší malé městečko u Amsterdam (12 minut vlakem) s klidným historickým centrem u řeky Vecht.
  • Muiden, bývalý malý přístav u ústí řeky Vecht s nejznámějším hradem v Nizozemí, zvaným Muiderslot.
  • Naarden, obklopený úplným prstencem opevnění ze 17. století. Vlak jede do Naarden-Bussum station, pak půjdete asi 30 minut pěšky, nebo jeďte autobusem 110 ve směru Weesp (zeptejte se řidiče, kde vystoupit).
  • Zaanse Schans, historické větrné mlýny, řemeslné dílny a venkovní muzeum. 20 minut vlakem až na zastávku Koog-Zaandijk, pak 10 minut pěšky.
  • Monnickendam, malé přístavní město ze 17. století, 20-25 minut linkami 111 nebo 115, každých 15 minut z Amsterdamu. Autobus 111 také zastavuje v malebné vesničce Broek in Waterland, turistické destinace od 19. století.
  • Volendam – kdysi rybářská vesnice, dnes ale nejvíce komerční turistická destinace v Nizozemí, která může být trochu zklamáním. 30 minut autobusem, ale naštěstí pokračuje až do Edam.

    Historická města Utrecht, Amersfoort a Leiden a menší historické městečko Alkmaar jsou ve vzdálenosti jen 30 až 35 minut vlakem. Stejné je to i se Zandvoort, nejbližší plážovou oblastí. Historický přístav Hoorn je 40 minut vlakem, menší historický přístav Edam je 40 minut autobusem (linky 110, 112, 114, 116, 117, 118).