Barcelona
Barcelona je hlavním městem Katalánska (autonomní část Španělska). Po Madridu je druhým největším městem ve Španělsku. Počet obyvatel dosahuje 1,6 mil. Barcelona již od devadesátých let 20. stol. patří k nejnavštěvovanějším místům v Evropě. K nejoblíbenějším čtvrtím Barcelony patří: Ciutat Vella - staré město, které zahrnuje i středověké centrum Barri Gòtic, Eixample - proslulý styl ”art nouveau” - modernistické budovy, Gràcia - živá čtvrť s moderní architekturou, Barceloneta - původně rybářská čtvrť
Kdy Barcelonu navštívit
Barcelona je pravděpodobně nejvytíženější v srpnu. Zhruba 10 % restaurací a obchodů je v tuto dobu zavřeno (polovina srpna až začátek září), protože majitelé odjíždí na dovolenou. Při vysoké vlhkosti ovzduší je ve městě nejpříjemnější teplota kolem 19-23 °C.
Festivaly a významné události v Barceloně
Festes de la Mercè pořádané zpravidla 24. září - známé městské slavnosti. Živá hudba celou noc a celý den, divadla, ulice plné oslavujících návštěvníků. K vidění známé pochody “lidských věží” - ”castellers”. Většina atrakcí zdarma.
Festes de Gràcia - zpravidla 15. srpna, oslavy čtvrti Gràcia. Ulice jsou vyzdobeny obyvateli místních ulic, živá hudba a celonoční párty.
Festes de Sants - velmi podobné jako Festes de Gràcia, ale o něco menší. Zpravidla pořádané koncem srpna.
Sant Jordi - 23. dubna - obdoba sv. Valentýna. Lidé si v ulicích nadělují růže nebo i knihy. Jedna z nejoblíběnějších slavností Katalánska.
Corpus - pořádané koncem května (svátek Božího těla). Vajíčka se v plovoucích „lodičkách“ plaví přes hladiny městských fontán (či se vyzdobené vystavují v kostelech). Jejich chvění na vodní hladině připomíná jakýsi magický tanec. Většina kostelů se nachází v centru města: klášter barcelonské katedrály, Santa Anna, Casa de l’Ardiaca, Museu Frederic Marés…
Fira de Santa Llúcia - 2./3. - 23. prosince. Svátek památky sv. Lucie (13. prosince). Prodej vánočních drobností (betlémské sošky, dekorace) na náměstí před Barcelonskou katedrálou. Na některých místech se prodávají i vánoční stromky.
Revetlla de Sant Joan: svátek ohňostrojů, koncertů (podél barcelonské pláže) a celonočních oslav. Končí týdnem sv. Juana.
Jak se v Barceloně domluvit
Oficiálními jazyky Barcelony jsou katalánština a španělština. Většina nápisů ve městě se uvádí v katalánštině, i když mnoho z nich dnes doplňuje španělština a angličtina. Většina obyvatel mluví dvojjazyčně (katalánsky a španělsky). Často používaná je ale i francouzština nebo angličtina. Stejně jako v jiných evropských městech - jakýkoliv pokus o použití místního jazyka je vítán. Přestože je v Barceloně většina Katalánců, na cizince mluví zpravidla španělsky.
Dejte si pozor, abyste katalánštinu neuváděli pouze jako dialekt. Katalánština je samostatný jazyk, podobně jako francouzština, italština nebo portugalština. Katalánci jsou na svůj původ i jazyk hrdí. Velmi si považují hlubšího zájmu o jejich kulturu a historii.