Doprava po městě a okolí

Městská veřejná doprava v Barceloně

Na www.tmb.net je k nalezení přehled turistických linek, které zahrnují hlavní barcelonské památky. Tři hlavní linky vedou jak severní, tak jižní částí města. Jízdy začínají na náměstí Plaça de Catalunya. Celodenní jízdenku je možné koupit za 19€ nebo dvoudenní za 23€.

Metro. Jednosměrná jízdenka stojí 1,25€. Pokud plánujete více jízd, je lepší koupit T10 jízdenku na 10 jízd za 6,90€ či měsíční na 50 jízd za 27,55€. Jízdenky zároveň platí pro městské autobusy i tramvaje. Je možné zároveň koupit 1-5 denní jízdenku (např. 9,60€/2 dny). Pouze si musíte dát pozor, abyste jízdenku nepoškodili. Ohnuté či poškrábané jízdenky nemusí kontrolní čtečka u vstupu přečíst. V případě drobného poškození je možné jízdenku vyměnit na některém ze zákaznických center TMB. Dejte si pozor na platnost jízdenek! V případě jednosměrné jízdenky je při přestupu nutné zakoupit novou a znova projít kontrolní čtečkou.

Barcelona Card - speciální turistická karta zahrnující vstupy (či slevy) na více než 100 barcelonských památek a neomezené cestování veřejnou dopravou. Kartu je možné zakoupit na 2 nebo 5 dní. Cena za dvoudenní kartu vychází na 23€ a pětidenní na 34€.

Zvláštní druhy dopravy

Tramvia Blau, historická tramvajová linka z počátku 20. stol. spojuje stanici metra (Av. Tibidabo) s úpatím hory Tibidabo. Dvousměrná jízdenka stojí 3,10€.

Funicular, spojuje úpatí a vrchol (vyhlídkový bod) hory Tibidabo. Cena 3€ za dvousměrnou jízdenku.

Barcelonou na kole

Barcelonská půjčovna Bicing (www.bicing.com). Bohužel kola půjčuje pouze místním obyvatelům.

Fat Tire Bike Tours (www.fattirebiketoursbarcelona.com). Půjčovna kol, v nabídce zároveň organizované výlety po Barceloně. Cesta za jeden výlet vychází zhruba na 22 €.

Budget Bikes (http://www.budgetbikes.eu)

Barceloneta Bikes (www.barcelonetabikes.com) - jedna z nejlevnějších půjčoven kol. Pobočky se nachází nedaleko přístavu a městských pláží. Bohužel neorganizují žádné výlety.

Autem po Barceloně

Stejně jako v jakémkoliv jiném větším španělském městě, jízda autem je vyčerpávající. Parkoviště jsou poměrně drahá (1,5-2,5€/hodina, 20€/den). Pokuty za parkování na zakázaných místech jsou nekompromisně vymáhány (jejich výše se pohybuje od 85€). Před jízdou do Barcelony si pořiďte kvalitní motoristickou mapu. Orientace pomocí průměrných turistických map může být nedostačující (přesvědčete se, zda jsou na mapě viditelně uvedeny jednosměrné ulice). (Mj. odbočování doprava je zpravidla vzácnější než doleva.)

Například ulice Gran via de Les Corts Catalanes je prakticky dvousměrná, ale v jednom směru zpravidla se zanedbatelnou dopravou. Na každé křižovatce, ke které dorazíte, musíte zastavit na červenou.

Jízda autem se vyplatí, pokud si chcete Barcelonu jen zběžně prohlédnout a neplánujete vícedenní pobyt.

Vhodná místa pro parkování zdarma (dle zkušenosti některých cestovatelů):

  • Nedaleko od Moll de Sant Bertran (jihozápadně od Museu Maritim) - příjezd na B-10, exit směrem WTC - na kruhovém objezdu odbočka směrem k nápadným skladům - vedle parkoviště pro zaměstnance se nachází volný prostor pro parkování (zpráva z července 2006)
  • Místa nedaleko Park Guell (zpráva ze srpna 2007)