Gaudí a Barcelona

Mezi skvosty Gaudího architektury patří park Parc Güell, stále nedokončená katedrála Sagrada Familia, domy La Pedrera, Casa Milà a La Casa Batlló.

Ruta del Modernisme je okružní cesta značená vycházka, na které navštívíte všechny známé modernistické (tzv. styl art nouveau) budovy v Barceloně. Hlavní část může (pěšky) trvat i několik hodin. Nevzdalujte se však příliš určené trase. Turistické kanceláře mnohdy nabízejí zlevněné vstupenky na atrakce jako La Pedrera a La Casa Batlló. Zvenčí si všechny budovy můžete prohlédnout samozřejmě zdarma.

  • La Pedrera (Casa Mila) (metrostanice Diagonal) nabízí rozsáhlou expozici Gaudího děl – včetně projektů rozsáhlé stavby Sagrada Familia a Casa Battló. Tato výstava je dobrým startem k bližšímu poznání Gaudího práce. Odhaluje mnoho skrytých detailů, na které byste sami těžko někdy přišli (bez předchozího studia). Vstupenka stojí okolo 8 €.
  • Parc Güell. Rozsáhlý park na kopci nad Barcelonou. Výstup nahoru je poměrně strmý Začátek nejlépe z metrostanice Lesseps – každých 300 m šipky, které vás nasměrují až k parku. Náročnější výšlap odmění nádherné pohledy na město. Park se dělí na dvě hlavní části – „přírodnější“ pod vrcholem a značně „vymodelovaný“ (vytvarovaný) níže (zpravidla přeplněný lidmi). Nižší část je plná různých cest, zkratek a typických Gaudího barevných tvarů. Nejznámější je terasa s vytvarovanými lavičkami z různých materiálů a překrásným výhledem. Vstup je volný. Pokud se budete přibližovat autobusovou linkou 24, dejte si pozor na kapsáře (autobusy jsou většinou značně přeplněné turisty mířícími do parku a kapsáři toho využívají).
  • Sagrada Família – do jedné z věží možno vyjet i výtahem – cena 2 € (avšak počítejte s dlouhou frontou). Dříve bylo možno využít spirálového schodiště, ale dnes se využívá pouze pro cestu zpět. Stavba působí impozantně především v noci, kdy je osvětlena. Pokud ji v noci opravdu navštívíte, pochopíte, proč lidé říkají, že je postavena z kostí. Jinak vstupenka dovnitř stojí 9 €. Metrostanice Sagrada Familia.
  • La Casa Batlló – otevřena od 9:00 do 20:00 hod. Pro návštěvníky je přístupné dolní patro a střecha. Navzájem propojeno staromódním výtahem. Vstupné pro dospělé 16,50 €.

„Ne-Gaudího“ modernismus:

Casa Amatller – autor Puig i Cadafalch. Vynikající modernistické dílo. Vstup volný a pro veřejnost otevřeno pouze přízemí. Zde najdete také obchod s vynikající čokoládou (rodina Amatller se živí obchody s kakaem).