Jak se dopravit do Barcelony

Letecky do Barcelony

Barcelonské mezinárodní letiště (Barcelona International Airport)

Známé především jako El Prat, je hlavním dopravním spojením s Evropou i celým světem. Zahrnuje tři vzájemně propojené terminály A, B a C (bez problémů průchozí pěšky). Terminál B využívají španělské letecké společnosti (Iberia, Spanair, Air Europa nebo Vueling) a jejich partneři (např. British Airways). Terminál C je využíván pro vnitrostátní dopravu - Puente Aereo, směr Madrid. Terminál A je určen pro všechny ostatní lety. Kolem roku 2009 by měl být otevřen úplně nový terminál v jižní části letiště.

Z letiště do centra Barcelony

Letiště se nachází pouze deset kilometrů od centra. Doprava taxi do města stojí zhruba na 25 €. Mnohem levněji vychází kyvadlová (každých 30 min) doprava příměstskými vlaky společnosti RENFE. Cesta na hlavní nádraží Sants trvá 20 min, na Passeig de Gràcia 25 min a Estació de França 30 min. Jednosměrná jízdenka vychází zhruba na 2,20€. Málo známou možností je i tzv. jízdenka T-10 (za cenu 6,90€ zahrnuje navíc deset jízd jak metrem, tak autobusem do 75 min v rámci města) - můžete ji koupit v prodejním automatu přímo na letišti.

Dobrou alternativou je autobusová linka Aerobús A1 (zastávka před každým terminálem), která vede kolem Gran Via až do centra Barcelony - Plaça Catalunya. Autobusy odjíždějí každých 6-9 min. Cesta do města trvá 35 min, nutno ale počítat, že v dopravní špičce mnohem déle. Jednosměrná jízdenka stojí 3.90€. Autobusy jezdí až do půlnoci, poté funguje již noční linka s delší prodlevou odjezdů.

Bezcelní obchody na letišti jsou otevřeny od 6:00/6:30 do 21:30 (některé až do 22:00).

Jídlo u Ars není vůbec dobré a navíc drahé. Pans & Company zase bohužel nemají teplá jídla. Kavárny většinou zavírají mezi 22:00 až 23:00.

Parkování stojí 1,35€/hod, 9,45€/den.

Úschovna zavazadel stojí 4,60€/den a do jednoho boxu se snadno vejdou 2-3 větší batohy, zavazadla. Úschovnu najdete na konci terminálu B, za kavárnou Ars.

Přístup na WiFi je možný prakticky ze všech míst letiště. Operátorem je firma KubiWireless. Cena je 7,50€ za 45 min, 9€ za hodinu a 15€ za 24 hodin.

Další letiště v okolí Barcelony

Některé nízkonákladové společnosti (jako např. Ryanair) využívají letiště ve městě Girona (100 km severně od Barcelony) nebo Reus (cca 100 km jižně od Barcelony). Barcelonská autobusová společnost provozuje pravidelnou autobusovou linku z Estaciò del Nord na letiště v Gironě. Jednosměrná jízdenka stojí zhruba € 12, zpáteční € 21. Cesta trvá asi hodinu a deset minut. Do Reusu se nejsnáze dostanete vlakem (odjezdy z barcelonského hlavního nádraží Sants) a následně místní autobusovou linkou až na tamní letiště. Jednosměrná jízdenka stojí 6.45 € na vlak a 2 € na navazující autobus. Cesta trvá celkově hodinu a půl.

Do Barcelony vlakem

Spolehlivé a pravidelné spojení vlaky přes Francii (včetně vlaků s lehátkovými vozy) z různých částí Evropy.

Hlavní vlaková nádraží:

  • Barcelona-Sants (jihozápadním směrem od centra)
  • Barcelona-Estació de França, Avinguda Marquès de l´Argentera (na okraji starého města - poblíž moře)

Z/do Estació de França přímá vlaková linka (denně) do Cerbère (Francie), odkud navazují přímé vlaky na Marseille a Nice. Z nádraží Sants denně spojení 2 přímými linkami na Perpignan, Beziers, Narbonne a Montpellier (Francie).

Do Barcelony lze připlout i lodí

Do Barcelony je možné doplout přímo z Říma, Genovy nebo Baleárských ostrovů. Podrobnosti naleznete na www.gnv.it a www.grimaldi-ferries.com.

Cesta z Říma (Civitavecchia) je momentálně levnější než cesta autobusem. Lodě kotví většinou u městské části Ramblas.

Do Barcelony autobusem

Podrobnosti veškerých autobusových (vnitrostátních i mezinárodních) spojů k nalezení na www.barcelonanord.com.