Kam na jídlo a co ochutnat

Barcelonská kuchyně je celkem různorodá s ohledem na kvalitu, podobně jako v jiných, turisticky frekventovaných místech. Dobré jídlo je však možné získat za rozumnou cenu. I v Barceloně platí tradiční: ušetřit peníze a ještě se dobře najíst, znamená vyhledat restauraci mimo turistická místa, kam chodí místní. Restaurace s anglickým (či německým) menu a obsluhou málokdy nabídnou dobrou cenu a kvalitu.

Kde se najíst v průběhu siesty

Většina restaurací a kaváren zavírá mezi 16:00 a 20:00 hod. Pokud však plánujete jídlo v této době, zkuste tyto možnosti:

  • Barové restaurace tapas (sice ne příliš zdravé a levné, ale jako určitá náhrada klasického jídla postačí)
  • Restaurace mezinárodních řetězců
  • Vybrané restaurace, které mají otevřeno po celý den: Origen 99.9%, Udon, Vegetalia

Většina restaurací (a některé bary) nabízí menú del dia (menu dne). To většinou obnáší jednoduché dva chody vybraných jídel (salát, hlavní chod a pití, někdy desert). Na výběr jsou většinou tři až čtyři možnosti. Cena obvykle kolem 8 € až 15-20 €. Záleží na druhu restaurace. V průběhu týdne některé restaurace nabízejí speciálně obědy v rozmezí od 14:00 do 16:00 hod.

Dobrým nápadem je vyhnout se restauracím s lidmi, kteří stojí před vchodem a lákají návštěvníky dovnitř. Pokud by totiž ony restaurace byly skutečně dobré, tito lidé by před vchodem nestáli. Větší restaurace (více jak sto metrů čtverečních) mají vyhrazené nekuřácké a kuřácké prostory.

Co v Barceloně ochutnat z jídla

V Barceloně je k dostání jídlo ze všech částí světa. Určitě ale zkuste nějaké pravé katalánské. Výběr mořských produktů je tradičně rozsáhlý, avšak většinou nejde o místní produkty (Středozemní moře je kolem Barcelony takřka vylovené).

Skutečným požitkem, o kterém se v průvodcích nepíše, jsou vafle prodávané v pouličních stáncích. Vůně vás zavede na správné místo. Stánky se většinou nachází v pěších zónách.

Vhodná místa na jídlo

Populární čtvrtí místních je Barceloneta, kde můžete vyzkoušet výborné rybí pokrmy jako Paella (tímto jménem se nazývají různé pokrmy založené na rýži) nebo Arròs negre. Stejně tak je v této čtvrti oblíbené tapas.

Kvalitní restaurace se nacházejí i ve čtvrtích jako Gracia, Ciutat Vella, Eixample a Poble Sec.

Pokud chcete ušetřit, vyberte si denní menu v nějakém malém baru na Avinguda del Parallel za 9-11 € za osobu. Občas zde ale obsluha nemluví anglicky a menu je ve Španělštině.

Velké kavárny s tapas se nachází na Passeig de Gracia a Rambla de Catalunya, severně od Plaça de Catalunya. Tato část města je však velmi turistická a poměrně drahá.

Typické ceny za jedno jídlo v restauraci, včetně lehkého pití – dle druhu restaurace: