Na co si dát pozor

Barcelona je přátelské město a násilné trestné činy nejsou zpravidla na denním pořádku. Největším problémem je tradičně kapsářství. Barcelona se někdy dokonce nazývá hlavní město kapsářů.

Kapsářství v Barceloně

Nebezpečí číhá na přeplněných místech – metro, autobusy. Vyhlášené jsou oblasti kolem Raval a pěší zóna na Las Ramblas. Pokud přijíždíte na Estació del Nord nebo Sants Estació, dávejte si pozor na příruční zavazadla. Nebezpečné na kapsářství jsou někdy internetové kavárny. Dejte si pozor na cizince, který vám může začít vysvětlovat, že byl okraden a zda byste mu nedali 50 až 100 € na zpáteční jízdenku zpět domů.

Podvody při výběru z bankomatu

Při použití bankomatu buďte obvzláště ostražití. Zkuste využít některý z bankomatů v méně přecpaných oblastech, především mimo hlavní turistické ulice. Je známo mnoho případů okradení či podvodů hrozících při výběru hotovosti. Ujistěte se, že za vámi nikdo v těsné blízkosti nestojí a soustřeďte se po celou dobu transakce. Nedávejte prostor nikomu, kdo vám v nabízí „pomoc“ ve chvíli, kdy karta uvízne v přístroji. Můžete si být téměr jisti, že jde o podvodníka, který již jen potřebuje zjistit váš PIN. Nechte kartu v přístroji a okamžitě vyhledejte nejbližší telefon a problém nahlaste vaší bance.

Ošizen při platbě v obchodě

Ani nákupy nemusí být vždy bez problémů. Dávejte si pozor, abyste nebyli při placení za zboží ošizeni. Bohužel se tyto případy vyskytují někdy i v seriózně vyhlížejících obchodech. Pokladní mohou využít vaší nepozornosti a jednoduše vám nevrátit zbytek z původní částky, kterou jste pokladní předali. Varovným znamením je situace, kdy pokladní najednou „ztratí“ schopnost komunikovat anglicky či není schopná říci přesnou částku, kterou požaduje. Pokud máte vaše peníze ještě stále u sebe, nejlepší je okamžitě odejít.

Skořápky nehrajte v Čechách, ani v Barceloně

Las Ramblas je známá i různými podvodníky okolo hazardních her. Za určitý poplatek se můžete zúčastnit hry, kdy se pod tři hrnečky umístí nějaký předmět (u nás tuto hru známe jako skořápky). Ty se zamíchají a když uhádnete, pod kterým se daný předmět nachází, získáte třeba 50 €. Jde však o podvod a věřte, že nevyhrajete. Lidé, kteří budou vyhrávat okolo vás, jsou ve spojení s podvodníky a lákají tak důvěřivé turisty.

Oblasti kolem Plaça Reial, Raval a vůbec celého starého města jsou považovány za méně bezpečné.
Ženy, které cestují samostatně, by si měly dát obzvláště pozor v odlehlých částech kopce Montjuïc. Městské pláže – především ve čtvrti Barceloneta – jsou taktéž místem, které vyhledávají kapsáři. Cokoliv, co vám může být snadno ukradeno, raději nechte na hotelu (pokud můžete).

Samostatně cestující muži se mohou v noci setkat s agresivními prostitutkami např. na Las Ramblas. Ty jsou často ve spojení se zloději. Vypráví se mnoho příběhů, kdy muž přišel o všechno a zůstal nahý.

Umělý ptačí trus a další záminky k okradení

Dávejte si pozor na podivnou látku, která záhadně ulpí na vašem oblečení, a připomíná ptačí trus. Zloděj důvtipně zašpiní vaše oblečení a pak vám jde nabídnout pomoc (s očištěním), při které se snaží využít vaší nepozornosti k okradení.

Jsou známy případy krádeží zavazadel přes okno automobilu. Především na křižovatkách u semaforů. Zloděj přiběhne k automobilu, otevře dveře nebo rozbije okno a popadne cokoliv, co se nachází na dosah ruky. Ujistěte se, že dveře vašeho automobilu jsou zamčené.

Můžete se často setkat s mladými lidmi, kteří se ptají lidí a žádají podpis na různé druhy petic. Někdy vás mohou chytat za rameno a dotěrně obtěžovat. Odstrčte je a snažte se je ignorovat. Někdy pomůže, když zakřičíte tak, že si toho všimnou lidé v okolí.

Dejte si pozor na kohokoliv, kdo přijde a provolává Ronaldinio a ukazuje tanec, kterým je tento fotbalista známý. Zloděj se jen snaží odvést vaši pozornost, aby vás mohl okrást. Velmi populární způsob po konci fotbalového zápasu.

V případě, že jdete nahlásit nějaký zločin (i pro potvrzení kvůli cestovnímu pojištění), připravte se na situaci, kdy policejní úředník nebude schopen mluvit anglicky (přestože oficiální zprávu o krádeži je nutno napsat v angličtině a španělštině).