Doprava po městě a okolí

Autem po Istanbulu

Dopravní ruch v Istanbulu je velmi čilý – očekávejte stresující jízdu. Po městě momentálně jezdí více než 1,5 miliónu automobilů a je zde velká poptávka po výstavbě nových nebo náhradních rychlosilnic.

Pokud jste přijeli do Istanbulu autem a příliš se ve městě nevyznáte, je lepší zaparkovat auta na bezpečném místě a pro cestování po městě využít hromadnou dopravu.

Město, které se rozkládá na dvou různých kontinentech a rozděluje jej Bospor, propojují dva mosty. Mostu na jih, blíže k Murmarskému moři, se říká Bosporský most. Most blíže k Černému moři se jmenuje most Fatiha Sultana Mehmeta a je delší než most Bosporský. Na obou mostech se platí mýtné, protože přejezd na Anatolijskou stranu je zpoplatněn.

Od r. 2006, kdy byla zavedena nová pravidla, na Bosporském mostu není mnoho stanic pro platbu mýtného v hotovosti a platby provádí elektronickou kartou buď manuálně (KGS), nebo automaticky (OGS) z držáku umístěného vpředu auta. Řidiči, kteří nemají ani jednu z těchto karet, musí jet přes most Fatiha Sultana Mehmeta.

V pracovních dnech by řidiči měli mít na paměti výskyt častých dopravních zácp na rychlostních silnicích vedoucích k oběma mostům. Je to dáno tím, že většina obyvatel žije na Anatolijské straně, ale pracuje na evropské.

V Istanbulu je velký nedostatek krytých parkovišť a ta stávající jsou velmi drahá.
Řidiči, kteří se nevyznají v městě, by také měli mít na paměti, že pouliční nápisy a značky jsou spíše vzácné.

Taxíkem po Istanbulu

Taxíky představují jednoduchý a levný způsob přepravy po městě. Nástupní taxa činí YTL 1,73 (€ 0,90) a poté YTL 0,1 (€ 0,05) za každých 1/10 kilomentrů. Jednosměrná cesta z Taksim do Sultanahmetu stojí asi 7-10 YTL. Obecně není nutné dávat spropitné. Příležitostně se může stát, že řidič odmítne zapnout měřící přístroj a pokusí se vyjednat pevnou cenu. Je vhodné se takovým taxikářům vyhýbat a jet zkrátka jiným, protože jinak téměř určitě zaplatíte více.

Dávejte si pozor na jízdu jiným než žlutým taxíkem, protože taxi ostatních barev jsou z jiných města a mají jiné tarifní poplatky.

Taxíky mají pevné tarify, v noci jsou o 50% dražší než přes den. Noční tarif začíná půlnocí a trvá do 6 hodin ráno. Pokud jedete přes den, ujistěte se, že jízdné začíná na denním tarifu 1,73 YTL a nikoliv na nočním 2,55 YTL.

Dávejte si pozor, jakou bankovkou zaplatíte, protože někteří taxikáři se snaží předstírat, že 50 lirová bankovka je jen 5ti lirová!

Sdílené taxi v Istanbulu

Dolmuş (turecky „je to plné“) je sdílené taxi, cestující po pevné trase, které stojí více než městský autobus, ale méně než běžné taxi. Vozí až osm cestujících. Lze je jednodušše poznat, protože jsou žluté jako normální taxi a nahoře mají nápis Dolmus. Vyjíždí jen pokud je všech osm míst plně obsazených, což také dalo vzniknout jejich názvu.

Hlavní a nejdůležitější trasy Dolmusů jsou:

 • Taksim - Eminonu (zastávka Taksim, poblíž Ataturkova kulturního centra, na náměstí Taksim)
 • Taksim - Kadiköy
 • Taksim - Aksaray (zastávka Taksim, ulice Tarlabasi Avenue, poblíž náměstí Taksim)
 • Kadikoy - Bostanci (zastávka Bostanci, před trajektovým přístavem Bostanci)
 • Taksim - Tesvikiye (zastávka Taksim, před Patisserie Gezi, na náměstí Taksim)
 • Besiktas - Nisantasi (zastávka Besiktas, před trajektovým přístavem Besiktas - Uskudar)

Pokud chcete, aby Vám řidič zastavil, řeknete İnecek var.(EE-neh-djek war!) (Někdo vystupuje) nebo Müsait yerde.(mU-sa-EEt yer-deh.) (Na vhodném místě).

Po Istanbulu autobusem

V Istanbulu existují dva druhy veřejných autobusů, jedny jsou soukromé a druhé provozuje městem vlastněná společnost IETT. Jejich druh poznáte podle jejich barvy. Soukromé autobusy jsou modrozelené se žlutými neelektronickými nápisy cílové stanice a autobusy provozované IETT mají různé barvy včetně starých červenomodrých, novějších zelených a červených dvoupatrových. Akbil je všeobecně platný, zatímco jízdenky, které se kupují ve stáncích poblíž autobusových zastávek za 1,30 YTL (asi €0.72 v srpnu 2007) jsou platné jen v autobusech IETT, a platby v hotovosti jen v soukromých autobusech.

Pro rychlý pohyb po městě pravděpodobně skončíte v autobusu T4. Propojuje Sultanahmet a náměstí Taksim (takže jede do nočních center Beyoglu a Istiklal Caddesi). Poslední autobus z Taksim vyjíždí kolem 23,30, ale jízdní řád není stálý.

Po Istanbulu lodí

Mezi evropskou a asijskou částí města jezdí jedinečné Istanbulské linky, námořní autobusy a středně velké soukromé trajekty. Přejezd trvá asi 20 minut a stojí 1,30 YTL (nová turecká lira). Dává možnost krásného výhledu na Bospor. Mějte na paměti, že při přistávání v přístavu trajekty někdy omylem narazí do mola, dokonce i při klidné vodě. Může to způsobit, že stojící lidé nepříjemně spadnou a je proto záhodno zůstat raději sedět, dokud trajekt úplně nezastaví.

Istanbulské linky jezdí po následujících trasách

 • Karakoy-Haydarpasa-Kadikoy
 • Kadıkoy-Eminonu
 • Uskudar-Eminonu
 • Uskudar-Karakoy-Eminonu-Eyup (Cesta Golden Horn)
 • Kadıkoy-Besiktas
 • Kabatas-Uskudar-Harem
 • Istinye-Emirgan-Kanlica-Anadolu Hisari-Kandilli-Bebek-Arnavutkoy-Cengelkoy (Celá trasa po Bosporu)
 • Anadolu Kavagi-Rumeli Kavagi-Sariyer
 • Eminonu-Kavaklar (speciální trasa po Bosporu doporučená pro turisty)
 • Sirkeci-Adalar-Yalova-Cinarcik (cesta po Princezniných ostrovech)

Námořní autobusy navíc jezdí po stejných (a dalších) trasách.

Čtyři hlavní soukromé trajektové trasy spojující asijskou a evropskou část jsou:

 • Besiktas - Uskudar
 • Kabatas - Uskudar (poblíž tramvají a pouliční dráhy v Kabatas)
 • Eminonu - Uskudar (poblíž tramvají v Eminonu)
 • Eminonu - Kadikoy (poblíž tramvají v Eminonu)

Velmi užitečné jsou také rychlotrajekty (jedoucí rychlostí 55 kilometrů), které vyjíždí z vícero míst jako například Yenikapi – Yalova. Při využití navazujícího autobusu z Yalova umožňují se dostat do centra Bursa za méně než tři hodiny. Ceny jsou o něco vyšší, ale časová úspora je značná, i když výhled není nijak krásný.

Metro v Istanbulu

První podzemkový systém v Istanbulu byl založen v 19. století, když byla v r. 1875 zřízena první podzemní dráha „Tunel“ mezi Karokoy a ulicí Istıklal. Cestovní vzdálenost byla 573 metrů.

V devadesátých letech byla vybudována moderní tramvajová linka na evropské straně města, která se nyní rozšiřuje do vnitřních částí města a také na Anatolijskou stranu podmořským tunelem „Marmaray“ pod Bosporem.

Istanbulské metro se skládá ze dvou linek, severní linka je momentálně jen krátký zbytek propojící Taksim a 4. Levent. Je zde také pouliční dráha spolující Taksim a Kabatas, kde se můžete nalodit na trajekt a přejet do Anatolijské části. Jižní linie je nejvíce užitečná pro návštěvníky, propojuje Aksaray (s napojením na tramvajové linky) a Ataturkovo letiště přes Otogar.

Tramvají Istanbulem

Rychlotramvaj začala fungovat v r. 1992 ve standardu moderních automobilů spojujících Sirkeci a Topkapi. Linka byla v březnu 1994 rozšířena na jednom konci z Topkapi do Zeytinburnu a na druhém konci v dubnu 1996 ze Sirkeci do Eminönü. Dne 30. ledna 2005 byla dále rozšířena ze Sirkeci do Kabataş a křižuje přitom znovu po 44 letech Golden Horn. Linka má na délce 14 kilometrů 24 zastávek. Na lince jezdí 55 vozů konstruovaných ABB. Cesta na celou vzdálenost trvá 42 minut. Denní přepravní kapacita činí 155,000 pasažérů.

(Tramvajové zastávky Hızlı jsou: Zeytinburnu, Mithatpaşa, Akşemsettin, Seyitnizam, Merkezefendi, Cevizlibağ, Topkapı, Pazartekke, Çapa, Fındıkzade, Haseki, Yusufpaşa, Aksaray, Laleli (Üniversite), Beyazıt (Kapalıçarşı), Çemberlitaş, Sultanahmet, Gülhane, Sirkeci, Eminönü (trajekty), Karaköy, Tophane, Fındıklı, Kabataş)
Nedávno (v červnu 2006) byla mezi Taksim and Kabatas otevřena moderní podzemní přeprava (June 2006) napojující tuto linku na metro v Taksim.

Je napojená na jižní linku metra (z Otogar na Ataturkovo letiště) na stanici Aksaray, i když metro a linky tramvaje jsou od sebe vzáleny kousek pěší chůze.

AKBIL, výhodná jízdenka na cesty Istanbulem

Pokud v Istanbulu budete na více než den nebo dva a plánujete využívat veřejnou dopravu, dobrý nápad je koupit si AKBIL (AKıllı BİLet – turecká zkratka pro výhodnou jízdenku). AKBIL je malé elektronické zařízení sloužící jako jízdenka, které může být využito na autobusech, tramvajích, podzemních vlacích, metru, místních trajektech, atp. Skvělé pro cestovatele je, že si můžete koupit je jednu a označit si ji tolikrát, kolik je vás pasažéřů. Jízdné v autobusech, tramvajích a v metru je standardní (tj. nezávislé na tom, jak daleko jedete), takže si jen označíte Akbil, když nastoupíte do autobusu, nebo když vstoupíte na tramvajovou nebo metro stanici. Akbil si můžete koupit nebo dobít v určených stáncích umístěných na všech hlavních autobusových, tramvajových a metro zastávkách a také na některých dalších místech. Akbil poskytuje zlevněné jízdné ve srovnání s řádným jednosměrným jízdným a také slevy pro přestupy (pokud se využije vícekrát v omezené době). Vklad za zařízení Akbil se platí, když si jej kupujete a dává se zpět, když se rozhodnete ho později vrátit.

Můžete si jej nabíjet denně, týdně, jednou za čtrnáct dní nebo měsíčně v hodnotě daných tarifních cen.