Jak přežít v Istanbulu: obecně

Obecně je lepší nezmiňovat, že jste turista, pokud se vás lidi na ulici zeptají, a to i přesto, že je úplně jasné, že nejste z Istanbulu. Dejte si pozor, kolik osobních informací o sobě poskytnete a zda vůbec. Nejlepší, co můžete udělat, je ignorovat neznámé lidi, kteří vás osloví.

Také si dávejte pozor při placení bankovkami vyšší hodnoty (50 lir a více). Neplaťte jimi, pokud můžete použít nižší hodnoty. Snažte se vyměnit si peníze na nižší hodnoty v místech hlídaných policií jako jsou pokladny v muzeích. Případně se prostě představte na hotelové recepci a požádejte službu, aby vám bankovky vyměnila. Rádi to pro Vás udělají.

Jako ve většině evropských měst si v zalidněných oblastech Istanbulu dávejte pozor na kapsy a cestovní dokumenty, protože kapsáři znají spoustu strategií, jak vám je zcizit. Příliš nespoléhejte na pocit bezpečí, když se v blízkosti vyskytují politisté.

Také si v zalidněných oblastech dávejte pozor na ruce a paže, aby vám je někdo nepopálil cigaretou.

Mějte na paměti, že méně honosné hotely a restaurace v Istanbulu se stanou chamtivými, jakmile se objeví v oblíbených turistických průvodcích po Istanbulu a když jsou zařazeny mezi oblíbené a často navštěvované, často zvednou ceny až do stropu a šetří na nákladech. Pro kategorii středních a levných hotelů a restaurací dokonce můžete zjistit, že je lepší se vyhnout místům, která máte zařazená v průvodci! Důvěřujte své intuici.

Sledov8n9

Sledování se bohužel v Turecku objevuje velmi často. Častým důvodem pro sledování je touha po sexu nebo po krádeži. Turečtí muži si často myslí, že západ je více sociálně liberální a že západní ženy jsou lehce k mání. Ženy by neměly cestovat samotné a neměly by se oblékat příliš provokativně. Pokud vás bude doprovázet muž, případně skupina žen (zvláště tureckých), zajistí vám to bezpečí. V případě, že je vás více, je také pravděpodobnější, že případného pronásledovače takto zachytíte. Pokud zpozorujete, že vás někdo příliš blízce následuje, okamžitě volejte policii, nebo pokud je poblíž policista nebo bezpečnostní hlídka, dojděte k nim a požádejte je, ať pronásledovatele zneškodní a vyklidí z vaší přítomnosti.

Pokud se k vám pronásledovatelé přiblíží, dělejte hluk a scénu a nahlas křičte:

“Ayıp!” - “Hrubost!”
“Bırak beni!” “Nechte mě na pokoji!”

Případně ho úplně zničte:
“Lütfen beni takip etmesene, ya?!” - “Můžete mě prosím přestat pronásledovat?! ”

Nechá vás na pokoji kvůli veřejnému ponížení a kolemjdoucí zřejmě budou také chtít zasáhnout.