Jak přežít v Istanbulu: podvody
Podvody v barech a klubech na Taksimu
Turisté by měli mít na vědomí podvodně vysoké ceny, které vám účtují v tzv. nočních klubech nacházejících se kolem Aksaray, Beyazit a Taksim. Tyto kluby obvykle vydávají přemrštěné účty založené na okopírování původního menu.
Také si dávejte pozor na přátelsky se bavící skupiny mladých mužů nebo smíšených párů, které se s vámi dávají na ulici do hovoru a zvou vás do dobrého nočního klubu, který znají. Často je to jen předehra nějakého podvodu. Osoby v podvodných podnicích vám klidně nejdřív nabídnou večeři, aby uklidnily vaše podezření.
V případě některého z takových podniků odmítněte zaplatit vysoké ceny a pokuste se zavolat policii (vytočte #155). Manažeři podniku se mohou uchýlit až k fyzickému zastrašování, aby vás dostali do slepé uličky.
Nedávno zaznamenaný způsob takového podvádění bylo pozvání dvou turistů (každého zvláště, asi hodinu po sobě) do Taksimu na pivo (jsou prý „hosté“). V klubu se k nim také s pivem přidaly dvě atraktivní ženy. Když přišla chvíle zaplatit účet, osoba, která pozvala turistu na pivo, odmítla, že by kdy chtěla zaplatit za nápoje a turistovi byl předložen účet na 1500 lir. Když turista vyjádřil neochotu zaplatit tak vysokou částku, objevila se náhle robusní bezpečnostní ochranka, která měla turistu doprovodit k bankomatu (kde měl turista zřejmě vyčistit svůj účet). V jednom z těchto příkladů, turista utekl křikem volajíc policii, v druhém případě turista svolil zaplatit jen mnohem nižší částku. To ukazuje, že podvody na Taksimu jsou poměrně závažné a pravděpodobně zahrnují i organizovaný zločin. Dávejte si proto pozor.
Podvody s lirou a eurem
Častým povodem, který se často stává v malých hotelích (ale může se přihodit na množství jiných míst), je udávat ceny v lirách a později, když je na řadě placení, tvrdit, že ceny byly řečeny v eurech. Hotely, které odmítnou platbu předem a upřednostňují „platit až při odjezdu“, by měly vzbudit vaše podezření. Hotely, které tento podvod provozují, často nabízejí skvělé služby a ubytování za rozumnou cenu a vědí, že mnoho hostů se s vysokou cenou smíří a zaplatí bez stížností a připomínek. Takže tento podvod vlastně může být znakem dobrého hotelu.
Další podvod se týká mincí a stane se ve chvilce, jenom když se procházíte ulicemi. Turecký muž vás zastaví a zeptá se vás, odkud jste. Když zmíníte, že jste z některé ze zemí eurozóny, muž s vámi chce směnit bankovku 50 eur za dvoueurové mince, které vám ukazuje. Drží mince ve sloupku pohromadě ve své ruce. Aby to nestačilo, nabídne vám 30 dvoueurových minci v hodnotě 60 eur. Tuto výměnu peněz neakceptujte, první mince zřejmě bude pravá dvoueurová, ale ostatní zbytek bude zřejmě mince 1 liry (které vypadají velmi podobně, ale mají hodnotu jen třetiny dvoueurové mince (v srpnu 2007).
Taxikáři
Pokud se chystáte v Istanbulu cestovat taxíkem, dbejte na následující rady:
Nejprve následujte tato pravidla pro stopnutí taxi:
- Zkontrolujte, jak staré auto je. Čím novější, tím lepší.
- Podívejte se, kdo taxi řídí. Pokud vypadá nebezpečně nebo případně riskantně, tak takový skutečně zřejmě bude.
- Před vstupem do auta si všiměte všech informací, které má napsány na straně. Tyto informace zahrnutí číslo poznávací značky auta, jméno společnosti, pro kterou taxikář řídí a telefonní číslo společnosti. Nedělejte si starosti, pokud vás řidič zachytí, jak si informace opisujete/fotíte – přesvědčí ho to, aby jel opatrněji.
Naneštěstí hodně taxikářů má tendenci podvádět, když je na řadě placení. Určitě nenabízejte taxikářovi bankovku, která je zbytečně vysoká, např. mu dávat 50 lir, když potřebujete zaplatit jenom 20 lir. Jinak hrozí, že řidič 50 lirovou bankovku rychle strčí do kapsy a ukáže vám jen pětilirovou a bude vám tvrdit, že jste zaplatili tou a dožadovat se dalších peněz do 20 lir. Vhodná rada je, zůstat v autě sedět na svém místě, pokud se o to pokusí. Řidič se tak nemůže vydat na další cestu. Nakonec to snad vzdá a vrátí vám zbytek.
Co se také často stává je, že taxikář, který přijme 20lirovou bankovku, opět předstírá rychlý pohyb rukou. Podívá se podezřívavě na bankovku a řekne vám, že se jedná o padělek. Ustaraně vás požádá o jinou. Nedávejte mu jinou (pokud jste si jistí, že bankovka není padělek), protože ta bankovka, kterou vám on vrátí namísto vaší původní není pravá. Navíc můžete pak chodit po ulicích s padělkem v kapse a zkusíte jej pak utratit a přijde se na to. Někteří turisté už dokonce byli uvězněni, protože byli zadrženi s vlastnictvím nepravých, padělaných peněz.
Obecně je dobré si zapamatovat poznávací značku taxikáře předtím, než vstoupíte do vozidla. Tohle číslo je také napsáno na stranách vozidla. Od té doby, co všechny poznávací značky Istanbulských taxi začínají na „34T…“ tento úkol se zdá těžší než ve skutečnosti je.