Jak se dopravit do Istanbulu

Letecky do Istanbulu

Letadla přistávají na Istanbul Atatürk Airport (web) (IST), 20 kilometrů západně od centra města. Existuje několik možností, jak se dostat z letiště do Instanbulu: buď je možné jet taxi (kolem 20 dolarů, což je asi 30 tureckých lir), nebo využít expresní autobusovou linku (provozuje místní letištní služba zvaná „HAVAS“, jede každou půl hodinu, kolem 5 dolarů do Taksimu), nebo jet metrem na Aksaray a tramvají na Kabataş, která také projíždí přes Sultanahmet, Eminönu a Tophane, což stojí 1.3-2.6 YTL (0.88-1.74$).

Ceny na letišti

Nezapomeňte, že nápoje a potraviny na letišti mohou stát až pětkrát více než v ulicích města, stejně jako je tomu na pražské Ruzyni. Pokud cestujete s omezeným rozpočtem a plánujete strávit nějaký čas na letišti, je rozumnější si přinést vlastní jídlo z města, než jej nakupovat na letišti.

Letiště v okolí Istanbulu

Menší letiště je Sabiha Gökçen International Airport (SAW), které se nachází na Anatolijské straně města. Většina charterových letů a také nízkonákladové lety z Evropy přistávají zde. Autobus „HAVAS“ také propojuje toto letiště s Taksim v centru města za asi zhruba £3.50 nebo 7$ (6 € ~ 9.5 Lıra). Levnější možností je autobus E10, který vás doveze na Kadıkoy za 70 minut (za 3 Lira). Odsud je možné jen trajektem do Eminonu nebo Karakoy.

Pro dobrodruhy: vlakem do Istanbulu

Mezinárodní vlaky z různých míst Evropy staví na stanici v Sirkeci, blízko Sultanahmet. Vlaky z Asie přijíždí na nádraží Haydarpasa. Mezi stanicemi lze využít přívozu přes Bospor (viz. TCDD (Turkish Republic State Railways)

Do Istanbulu autobusem

Autobusy a dálkové spoje končí na kolosálním Esenler Otogar, asi 10 km východně od centra města v evropské části. Minibusy a taxíky vás snadno dopraví do centra. Také metro staví na Otogar.
“Harem” je hlavní shromaždištěm autobusů na Anatolijské (Asijské) straně a snadno tam lze dojet z evropské části pomocí trajektového přívozu.

Do Istanbulu lodí

Mezinárodní trajekty převážející turistické skupiny ze zahraničí zastavují v přístavu Karakoy. Přístav se nachází v ideální lokalitě blízko Sultanahmet and Taksim.