Památky: evropská část

Hagia Sophia (Aya Sofya), náměstí Sultanahmet (tramvají Sultanahmet), 0212 5221750. úterý-neděle 9:00-19:30. Původní bazilika se základy ze šestého století byla vystavěna byzantským vládcem Justiniánem. Mistrovské dílo byzantského inženýrství – obrovský dóm s průměrem 30 metrů – byl více než 1000 let největší krytou plochou na světě. Bazilika byla vypleněna v r. 1204 při čtvrté křížové výpravě a v 15. století, kdy byly přidány minarety, se stala mešitou. V třicátých letech 19. století se změnila na muzeum. Nenechte si ujít nádherné mozaiky, včetně těch v galerii, kam se vchází z kamené rampy vlevo od vchodu. 10 YTL (žádné slevy, karty nejsou přijímány). Poznámka: uvnitř právě probíhá masivní přestavba a prostor od velké věže až na vrchol dómu je zastavěn lešením.

Palác Topkapi (Topkapi Sarayi), Bab-i Hümayün Caddesi (tramvají Gülhane/Sultanahmet), 0212 5120480. Po, St-Ne 9:00-17:00. Byl říšskou enklávou otomanských vládců po tři staletí. Je bohatě zdobený, čtyři dvory udávají majestát. Na druhé nádvoří ve vchodu do Haremu (zvláštní vstupné, pouze skupiny s průvodcem) a státní poklad se nachází výstava zbraní. Na třetím nádvoří je říšská pokladnice. Výhled ze čtvrtého nádoří přes Bospor jsou nádherné. 10 YTL (žádné slevy, karty přijímány, do Haremu dalších 10 YTL).

Mešita Sultanahmet (Sultanahmet Camii, také Modrá mešita), na Meydam Sokak 17, Sultanahmet (tramvají Sultanahmet), 0212 5181319. květen-říjen 9:00-21:00, listopad-duben 9:00-19:00. Se svými šesti minarety a rozsáhlou architekturou ohromuje Mešita Sultanahmet nebo Modrá mešita už zvenčí. Na rozdíl od Haghia Sophia je to stále funkční mešita, vstup přes dvůr je na severozápadní straně. Dovnitř se nesmí v šortkách a s nahými rameny (šály k dispozici) a je třeba si sundat boty. Zdarma.

Bazilica Cisterna (Yerebatan Sarnici). Yerebatan Cad., Sultanahmet, [6]. Ač to tak nezní, tato ohromná podzemní cisterna postavená Justiniánem v r. 532, která poskytovala vodu celému městu v případě obklíčení a později byla vysvěcena jako bazilika, je jedno z nejúžanějších míst k návštěvě v Istanbulu. Dřevěné chodníčky vinoucí se mezi pilíři, světla a hudba potrubí přispívají k tajemné atmosféře. Pokud si přinesete nějaké jídlo pro ryby, uvidíte ohromné kusy plavat přímo pod svýma nohama. 10 YTL (žádné slevy).

Hippodrome, přiléhající k Bazilice Cisterna, Modré mešitě a Hagia Sophia. Toto bylo centrum Římské a Byzancké Konstantinopole a je to skvělé místo, kde začít prohlídku. Budova už neexistuje, ale obelisk a sochy, které zde byly nashromážděny od doby Theodosiuse ve čtvrtém století, přetrvávají.

Otáčecí sál dervišů Galata (Galata Mevlevihanesi). Galipdede Caddesi (poblíž zastávky Tünelu Galata). Taneční sál mystického Mevlevi pořádku, ukončený v r. 1925 spolu s dalšími reakčními hnutími v Turecku. Dnes slouží jako budova pro Muzeum literatury Divan, ale nejlepší čas, kdy sem přijít je v neděli mezi 15-17 hodinou, kdy se zde koná ceremonie dervišů sema. (Lístky si kupte dopředu, prostor je omezený). Vedle si také prohlédněte malý hřbitov, kde vyřezávané fezy umístěné na náhrobcích označují postavení v hierarchii dervišů.

Ortakoy Nábřeží Bosporu vedle mešity Ortakoy. Nachází se tu mnoho krásných kaváren a krásný výhled.

Muzeum archeologie Patří k „povinným památkám“ v Istanbulu! Jedno z nejlepších muzeí, které obsahuje skvělé sbírky sumérských tabulek. Poblíž Sultanahmet.

Muzeum moderního umění Na Karakoy. Krásné, organizované muzeum se výstavami současného umění. Nachází se tu také kavárna se skvělou nabídkou a výhledem.

Palác Dolmabahce nacházející se poblíž Taksim na nábřeží Dolmabahce. Postavený na ploše 110.000 m2 s 285 místnostmi a 43 sály, odkud byla řízena Otomanská říše v posledních 150 letech. Prohlídky s průvodcem v hlavních jazycích jsou možné.

Věž Galata Vyjeďte si výtahem až nahoru a na ochozu máte pohled z úhlu 360° na celý Istanbul, včetně celého poloostrova Sultanahmet korunovaného Palácem Topkapi, Modrou mešitou a Hagia Sophia. Okouzlující místo vyžadující hodně z kapacity foťáku!

Kostel Chora, tisíc let starý Byzancký kostel s cennými mozaikovými freskami a uchvacující náladou uvnitř. Původní kostelní fresky byly zakryty po téměř 500 let, neboť budova byla přeměněna na mešitu, ale v polovině 20. století byly odkryty a částečně zrestaurovány.