Výlety do okolí Istanbulu

Muzea a podobné: Haghia Sophia, poté se vydejte k Topkapi muzeu (tato dvě by měla zabrat tak 3 až 5 hodin), přednostně podél silnice s Haghia Sophia v zádech. Nachází se tu mnoho krásně obnovených domů. Poté běžte dále k Modré mešitě a náměstí s obeliskem (Meydani). Na této straně je velmi dobré Muzeum islámského umění. Mírně sejděte a objevíte malou Haghia Sophia s krásnou zahradou (která byla v rekonstrukci, ale pravděpodobně se tam dostanete). Poté běžte do kopce až ke komplexu mešity Sokollu Mehmet: uvnitř jsou prvotřídní vyřezávané dlaždice.

Tramvají nebo pěšky se vydejte na Eminönü (tam odjíždí loď na cesty do Asia nebo nahoru k Bosporu). Navštivte Novou mešitu na konci, poté Egyptský bazar hned vedle. Když půjdete stejným směrem stále dál, najdete mešitu Rüstem Pasha s nádhernými dlaždicemi. Nachází se na zvýšené podezdívce poblíž starého trhu s oblečením. Možná se budete muset vyptat na cestu. Poté jeďte taxíkem nebo se svezte autobusem až ke komplexu mešity Eyüp, je to jednu až tři míle dojít na Golden Horn. Návštěva mešity Eyüp je opravdovým potěšením (mešita není tak pozoruhodná jako dvůr, ten je plný věřících a chlapců, kteří mají být obřezáni, pátek je dobrý čas pro návštěvu). Poté, pokud máte stále ještě sílu, může být hezké jít zpět – možná celou cestu (asi pět mil). Jděte podél částí městských hradeb neprve ke známému kostelu Kariye s mozaikami, potom do mešity Selimiye se skvělým výhledem na Golden Horn, poté k mešitě Fatih (procházíte přitom přes velmi náboženské a živé čtvrti), pak dále až ke krásně zrekonstruované mešitě Šeherezády a dále k Süleymaniye (nezapomeňte si užít výhled ze strany Golden Hornu). Pokud máte ještě nějakou zbylou energii, můžete se vydat k univerzitnímu komplexu a u něj jste již velmi blízko mešitě Beyazit. Obchod s knihami je právě za touto mešitou.

Znovu půjdete k Eminönü, ale tentokrát lodí (velké trajekty) až do Üsküdar. Přijedete a uvidíte menší mešitu vepředu, další asi 400 metrů napravo, v zástavbě za kruhovým objezdem, a také třetí mešitu, velmi malou u moře. Prohlédněte si vnitrozemskou pevninu, projděte se kolem a nezapomeňte jít také po nábřeží, možná si dejte rybí chod v jedné z houpajících se lodí na nábřeží. Vycházka sem je nejlepší v pozdním odpoledni nebo brzy večer. Uvidíte tisíce lidí, kteří jdou domů z města a na cestě zpátky pojedete na téměř prázdném trajektu. Frekvence trajektů se snižuje s večerem, takže se ujistěte, že se dostanete zpátky.

Jděte na železniční stanici a najděte příměstský vlak do Sirkeci-Halkali, vystupte na Yenikapi. Nacházíte se docela blízko Yedikule, krásného lesa, kde si můžete užívat krásné výhledy na hradby města. Vlaky odjíždí každých 15 minut, cesta je nádherná, trvá asi 20 minut nebo půl hodiny. Cesta přes Yedikule není tím nejdůležitějším, co musíte navštívit, ale může to být opravdu zábavné.

Možná, že dosud postrádáte v tomto popisu orientální trh. To proto, že ho najdete snadno. Pokud půjdete do Beyazit a na knižní trh, jste téměř u dvou z jeho mnoha vchodů. Zkuste najít mešitu Nuruosmaniye na druhé straně, určitě se to vyplatí. Pokud jste si prohlídli krytou část, zvolte odpočinkovou trasu z kopce dolů, ve směru Eminönü – celou cestu je tady bazar také, ovšem nezastřešený. Poté přejděte přes most Galata a uvidíte severní stranu (např. tunel) a pokračujte k Taksim. Obchody zde jsou mezinárodní směska.

Kilyos se nachází u pobřeží Černého moře na evropské straně. Kilyos je za normálních podmínek asi půl hodina cesty autem od Taksimu. Ve vesnici je více než tucet soukromých a veřejných pláží, z nichž některé vyžadují členství. Přestože existují způsoby, jak se dopravit do Kilyosu autobusem a dolmusem, nejlepší způsob přepravy je použít vlastní auto, protože cesta v létě jinak trvá mnohem.

Polonezkoy – vesnice na asijské straně Istanbulu, asi 20 km vzdálená od centrální části města. Byla založena polskými osadníky v 19. století.

Sile (Şile) nachází se na pobřetí Černého moře na Anatolijské straně, Sile je asi 45 minut cesty autem od Taksimu. Tato vesnice, která se rapidně zvětšuje je proslulá díky rybolovu a zvláštní bavlněné látce zvané Sile Bezi (látka ze Sile). Podobně jako Kilyos je v Sile mnoho soukromých a veřejných pláží. Nebezpečný druh písčitého pobřeží a příliv může ale plavání pro nezkušené a neopatrné plavce ztížit a zkomplikovat. Každoročně je zde několik utonutí.

Silivri je dobrou volbou pro lidi, kteří chtějí relaxovat a dát si pauzu v hektickém životním stylu. Silivri je asi 45 minut jízdy od Levent. Nejlepší způsob, jak se tam dostat, je osobní auto, protože v létě cesta trvá déle. Léto je oblíbená doba, kdy se lidé přemisťují do svých prázdninových domovů v Silivri a užívají si pláže. Dokonce tady v poslední době vyrostlo mnoho nových a okázalých vesnic.