Doprava po městě a okolí
Londýn má jeden z nejkomplexnějších systémů veřejné dopravy na světě. I když místní občas na veřejnou dopravu nadávají, je to jednoznačně jak pro ně, tak i pro turisty nejlepší způsob, jak se dostat na jakékoliv místo. Veřejná doprava je také dostatečně spolehlivá, i když Londýňané by vás rádi přesvědčili o opaku. O propracovanosti místního dopravního systému navíc svědčí fakt, že více než třetina domácností nepociťuje potřebu vlastnit auto.
Transport for London (TfL) – je vládní organizace odpovědná za veškerou hromadnou dopravu. Na webových stránkách společnosti naleznete mapu dopravního systému a také výborný cestovní plánovač. Tato společnost také nabízí 24hodinovou cestovatelskou linku (tel +44-20-72221234, sms: 60835), kde vám poradí jak se dostat z místa A do místa B nebo zjistí jízdní řád. Naštěstí pro turisty (a samozřejmě i místní) zde funguje Oyster systém, který cestujícím umožňuje na jednu jízdenku použít více dopravních prostředků. Oyster však má i svou nevýhodu – mnoho soukromých společností ho neakceptuje.
OYSTER
Oyster je čipová karta, na kterou si dobíjíte kredit. Kartu přiložíte na žlutý panel u vchodu a východu do metra, v tramvajích či autobusech a odečte se vám příslušná částka. Dávejte si pozor na to, že když například v autobuse stojíte blízko čtečky, je dostatečně citlivá na to, aby vaši kartu přečetla i víckrát. Oyster kartu pořídíte v každé stanici metra za £3. Tato částka se vám vrátí, pokud kartu na konci pobytu vrátíte. Připravte se však na to, že získat zpět zálohu za nevyužitou kartu je docela složité.
Jaký lístek v Londýně?
Oyster Pay-as-you-go (PrePay)
Svou Oyster kartu si můžete nabít na všech stanicích metra, v automatech k tomu určených, použít můžete i svou kreditní kartu. Za každou jízdu se vám pak z kreditu odečítá příslušná částka. Pay-as-you-go se vám určitě vyplatí, je mnohem levnější než kdybyste si každou jízdu platili zvlášť. Například jízdenka metra v zóně 1 stojí £4, zatímco s kartou Oyster pouze £1.50. Pokud cestujete metrem, dejte si pozor abyste si „pípli“ jak při cestě dovnitř, tak při cestě ven. Co se týká jízdného autobusů, normální jízdenka stojí £2, s Oyster kartou jen £0.90. Oyster šetří i vás čas, pokud jej nemáte, musíte si jízdenku koupit v automatech nebo u řidiče, kdežto s Oystrem nastoupíte a jedete.
Travelcard traťové jízdenky
Týdenní, měsíční a dlouhodobé traťové jízdenky Travelcard si můžete koupit v jakékoliv stanici metra. Použít je můžete při jízdě metrem, DLR, autobusem, nadzemkou, national Rail, nebo tramvají. Zapamatujte si, že se nedají použít při cestování letištními expresy. Jízdenku pro zóny 1-6 však můžete využít na cestu metrem z Piccadilly line na letiště Heathrow.
Londýnské metro
12 linek metra (označené barvami) pokrývá celý centrální Londýn i předměstí, zejména na sever od Temže.
Pravidla v metru:
- Dávejte pozor na kapsáře
- Když používáte eskalátor, vždycky stůjte na pravé straně, abyste umožnili průchod lidem kteří spěchají. Když budete stát nalevo, lidé vás obvykle vystrčí z cesty
- Jestliže je vlak metra opravdu přeplněn, podívejte se na tabuli, kdy vám jede další. Jestliže je to za pár minut, vyplatí se počkat. Může být prázdnější
- Umožněte lidem výstup z vagónu, než budete sami nastupovat. Nestůjte přímo před dveřmi, ale raději bokem
- Mějte svou Oyster kartu připravenou, abyste pak nezdržovali ostatní cestující
- Nezdržujte se zbytečně na eskalátorech, ve vstupních halách a u prodejen jízdenek
Londýnské metro (známé jako „Tube“) má největší podzemní síť na světe. Je nejjednodušším způsobem, jak se po městě dopravovat – to platí dokonce i pro ty, kteří jsou v Londýně poprvé.
Mapy metra jsou volně k dispozici na větších stanicích, v informačních centrech a jsou vyobrazeny také ve vestibulech metra. Londýnské metro tvoří 12 linek, každá má své jméno a barvu. Když plánujete cestu metrem, zjistěte si nejdříve, jaká stanice metra je nejblíže místu, kde se nacházíte a která je nejblíže místu, kam se chcete dostat. Linky metra můžete libovolně měnit, ujistěte se však, že se pohybujete pouze v zónách, pro které máte koupenou jízdenku. Mapa metra je velice dobře nakreslena a s její pomocí je velice jednoduché dostat se tam, kam potřebujete. Pokud budete metrem cestovat poprvé, dejte pozor na to, že mapa metra je pouze diagram, ne opravdová mapa, takže je občas složité se ve stanicích zorientovat, dorazit na správné nástupiště popř. i linku (někdy bývají i dvě stanice metra pod sebou).
Metro jezdí od 5:30 hod. do zhruba jedné hodiny ráno. Špičky a přeplněné vagóny pak očekávejte od 7:30 do 9:30 a mezi 16:30 - 19:00 hod. V horkých dnech si s sebou vemte raději láhev vody.
Docklands Light Railway (DLR) (železnice)
Jezdí pouze ve východní části města, navazují na metro. Vlaky obvykle jezdí bez řidiče, takže může být vzrušujícím zážitkem – zvláště pro děti – sedět úplně ve předu a mít pocit, že sami daný vlak řídíte.
Tramvaj
Tramvaje jezdí pouze na jižních předměstích Londýna – spojují Wimbledon, Croydon. Elmers End, New Addington a Beckenham.
Nadzemka
Londýnská nadzemka jezdí méně často než metro (některé vlaky jen dvakrát až třikrát za hodinu). Východní linka je nyní až do roku 2010 uzavřena, poté se stane součástí nového nadzemního systému.
Pěšky
Neexistuje lepší způsob dopravy na kratší vzdálenosti. Procházka vás donutí zpomalit, rozhlédnout se kolem sebe a hlavně, v Londýně je vždy na co se koukat. Pěší chůze je občas také nejrychlejší způsobem, jak se někam dostat – prohlédněte si mapu, centrální Londýn je překvapivě kompaktní.
Taxi
Londýn má dva druhy taxíků: známé černé „cabs“ a takzvané „minicabs“. Černé taxíky jsou jediné oprávněné k tomu, aby na mávnutí zastavily na ulici, zatímco minicabs si musíte předem objednat.
Černé taxíky si tedy můžete můžete stopnout na ulici, nebo je najdete na mnoha taxi stanovištích. Můžete si je samozřejmě i telefonicky objednat, ale jste-li v centru Londýna, je obvykle rychlejší najít si nějaký na ulici. Žluté světélko taxi na nich pak uvidíte pouze tehdy, je-li taxi zrovna k dispozici. Řidiči těchto taxíků musí projít v ulicích Londýna těžkou zkouškou, aby mohli svou práci vykonávat, a bezpečně vás pak dovezou na jakékoliv místo a to bez použití mapy. Cestování taxi může být i levnou záležitostí, jestliže je auto plně obsazeno. Většina lidí považuje jízdu černým taxíkem za zážitek, který k Londýnu neodmyslitelně patří. Taxi jsou nekuřácká, a účtují si nejméně £2.20. Spropitné není povinné, ačkoliv jej někteří řidiči očekávají. Použijte vlastní úsudek, jestli se vám služby zdály dobré, spropitné dejte, jinak ne.
Někteří taxikáři neradi opouštějí centrum města nebo jezdí na jih od Temže. Jediným způsobem, jak zabránit tomu, abyste skončili s nepořízenou na ulici je otevřít zadní dveře nebo dokonce nastoupit ještě před tím, než řidiči oznámíte své cílové místo.
Londýnské Minicabs
Minicabs jsou vozidla, která si musíte předem objednat. Obvykle mají za cestu fixní poplatky, na kterých byste se měli dohodnout než nastoupíte do auta. Minicabs jsou obvykle levnější než černé taxíky, nemusí to však platit pro krátké vzdálenosti. Licencované taxíky mají obvykle označení Transport For London (TFL) License Plate. Některé oblasti Londýna jsou jen spoře obsluhovány černými taxíky – zejména pozdě v noci. To vede k tomu, že se zde vynořuje spousta falešných minicabs – za volantem jsou pak jenom lidé využívající příležitosti, jak rychle přijít k penězům. Někteří z těchto podvodníků jsou pak ve své snaze ulovit zákazníka až agresivní a v současné době je skoro nemožné procházet nočním Londýnem a nebýt alespoň jedním z nich obtěžován. Cestování nelegálním taxi může být i nebezpečné, každý týden se najde několik žen, které byly řidiči napadeny.
Lodí po Londýně
Pomalý, ale příjemný způsob jak cestovat městem. Doprava je provozována převážně soukromými společnostmi, ale na některé linky je poskytována sleva držitelům týdenních jízdenek. London Waterbus Company provozuje plánované plavby (častější v létě než v zimě) z Little Venice do Camden Lock se zastávkou v Londýnské ZOO. Cesta Regentským kanálem trvá 45 min.