Jak se dopravit do Londýna: londýnská letiště

Londýn je obsluhován celkově šesti letišti (všechny mají kód LON). Cestování mezi městem a letišti je díky promyšlené veřejné dopravě vcelku jednoduché. Jestliže je Londýn vaším tranzitním letištěm, zkontrolujte si pečlivě místo příletu i odletu, protože cestování přes celé město vám zabere dost času. K doplnění šesti londýnských letišť slouží i další regionální letiště, která jsou z Londýna běžně dostupná. Tato letiště nabízejí obvykle cenově výhodnější lety, takže výběr takového letiště vám může ušetřit peníze a někdy také čas (v závislosti na vaši londýnské destinaci).

Jak na letiště a z letiště

Pro přímou dopravu mezi letišti je nejrychlejším způsobem (nepočítáme-li taxi) využití meziletištních autobusů National Express. Autobusy mezi Heathrow, Gatwick, Stansted a Luton jezdí v hodinových intervalech, přičemž cesta Heathrow-Gatwick trvá 65 minut (£18) a Heathrow-Stansted 90 minut (£20.50). Autobusy mezi Stansted a Luton jezdí pouze každé dvě hodiny. Všechny autobusy jsou vybaveny toaletou.

Letiště Londýn Heathrow

Heathrow je největší letiště Londýna i Evropy, a také nejvytíženějším letištěm z hlediska mezinárodní přepravy cestujících. Jsou tady čtyři terminály, pátý se otevře během roku 2008. Lety, které na Heathrow přistávají, jsou obvykle okolo hodiny zpožděné, z důvodu přeplněného vzdušného prostoru nad letištěm. Několik možností jak se z letiště dostat do centra města:

 • Nejrychlejší: vlaky Heathrow Express. Jezdí každých 15 minut, stejně dlouho trvá i cesta na London Paddington. Týdenní jízdenky neplatí. Jednosměrná jízdenka stojí £15.50, zpáteční £29.
 • Nejlevnější: metrem na (Piccadilly line). Jezdí každých pár minut, cesta trvá přibližně hodinu. Pro ještě levnější tarif si pořiďte kartu Oyster, jednoduchá jízdenka vás tak vyjde na £3.50-£4.80.
 • Nejpohodlnější: Heathrow Express na London Paddington, potom taxi na vaši konečnou destinaci. Taxi z letiště do centrálního Londýna stojí £45-60 a cesta trvá asi hodinu (v závislosti na dopravě)
 • National Express Dot2Dot
 • Heathrow Connect rail, projíždí stejnými trasami jako Heathrow Express, ale zastavuje na zastávkách a cesta tak trvá déle. Jednosměrná jízdenka stojí £6.90, zpáteční £12.90.
 • Na jih Londýna se dostanete nejlépe autobusem 285 (nebo taxi) na nádraží Feltham. Odtud jezdí vlak do Waterloo (South Bank). Týdenní jízdenka pro tuto trasu platí.

Letiště Londýn Gatwick

Druhé „hlavní“ letiště Londýna, které taktéž zajišťuje lety do celého světa. Do centra města se můžete dostat následujícími způsoby:

 • Vlakem: Gatwick Express, jezdí každých 15 minut, cesta trvá 30-35 minut, cílovou stanicí je Victoria. Předpacené jízdenky zde neplatí. Jednosměrná cesta vás bude stát £16.90, zpáteční £28.80
 • Vlakem: Southern Railway, jezdí každých 15 minut, cesta na Victoria trvá zhruba 40 minut. Levnější než Gatwick Express
 • Vlakem: First Capital Connect, na London Bridge, Blackfriars, City Thameslink, Farringdon, St. Pancras International, Luton Airport a dále na sever. Taktéž levnější než Gatwick Express
 • Autem: vzdálenost 47 km

Letiště Londýn Stansted

Momentálně třetí největší londýnské letiště, základna pro lety nízkonákladových leteckých společností (EasyJet, RyanAir). Na letišti je k dispozici několik wi-fi přístupových bodů, jsou však dost drahé. Zdarma se na internet připojíte v příletové hale vedle telefonních automatů.

Do centra města se můžete dostat následujícími způsoby:

 • Vlakem: Stansted Express na Liverpool Street. Vlaky jezdí co 15 minut, cesta trvá 45 – 60 minut. Jednosměrná jízdenka stojí £15, zpáteční £24. Předplatné jízdenky zde neplatí.
 • Vlakem a následně metrem: Stansted Express na Tottenham Hale, poté přestup na metro (Victoria line). Jezdí každých 15 minut. Pokud cestujete na jih Londýna, West End nebo na západ Londýna, poptejte se na Tottenham Hale na Oyster card.
 • Dálkovým autobusem: National Express, jezdí každých 15 – 30 minut. Cesta do Stratfordu trvá jednu hodinu, cesta na nádraží Victoria 90 minut. Cena do Stratfordu: £8 (pouze tam) a £14 (zpáteční). Na Victoria: £10 a £16. Neplatí týdenní jízdenky.
 • Dálkovým autobusem: Terravision, jezdí co hodinu, cesta trvá 75 minut. Na Bishopgate (stanice metra Liverpool Street) nebo na Victoria. Jízdné na Bishopgate je £6.70 (jednosměrné) a £11.80 (zpáteční). Na Victoria: £8 a £14. Týdenní jízdenka zde neplatí
 • Minibusem: EasyBus, na Baker Street od £2 (při výhodném nakupování přes internet) do £8 za jednosměrnou jízdenku. Předplacené jízdenky zde neprovozují
 • Taxi: cesta trvá 90 minut až dvě hodiny. Není to však ta nejlepší volba pro cestu do města – uvědomte si, že letiště jsou od Londýna docela dost vzdálená a mohli byste tak za jízdu zaplatit až okolo £70. Pak už je lepší jet vlakem na Liverpool Street a odtud pokračovat taxíkem.

Letiště Londýn Luton

Do nedávna býval Luton letištěm prázdninových charterových letů, dnes je však běžně obsluhován některými levnými společnostmi. Do centra města se můžete dostat:

 • Vlakem: cesta trvá 30 – 60 minut. Nádraží není přímo na letišti, ale jezdí k němu kyvadlová doprava zdarma (cesta trvá 5 minut). Vlaky First Capital Connect jezdí čtyřikrát i víckrát za hodinu na St. Pancras International. Cesta stojí £11 (jedním směrem). Neplatí zde týdenní jízdenky
 • Dálkovým autobusem: Green Line č. 757 jezdí každých 20 minut na Victoria a cesta trvá 90 minut.
 • Dálkovým autobusem: National Express. Odjíždí každých 20 minut, cesta trvá 90 minut. Jízdenky na Victoria Station seženete už od £1 (výhodná koupě přes internet). Neplatí zde týdenní jízdenky
 • Minibusem: EasyBus, č. EB2 na Baker. Na letiště odjíždějí autobusy z nádraží Victoria, v opačném směru tam však nekončí a zastavují na Baker Street. Jízdenky seženete od £1 do £8 (jednosměrné)
 • Autem: vzdálenost 60 km

Letiště London City Airport

Letiště blízko města, které se specializuje krátké obchodní lety do velkých měst Evropy. Do centra Londýna se můžete dostat:

  Docklands Light Railway (DLR): platí zde týdenní jízdenka

 • Taxi: cesta trvá průměrně půl hodiny a zaplatíte £20-35.
 • Autem: vzdálenost 10 km
 • Autobusem: č. 474 na Canning Town Station a potom linky 115 nebo N15 do centra Londýna. Můžete zde použít týdenní jízdenku.

Ostatní letiště blízko Londýna

 • London Southend Airport: momentálně v přestavbě a počítá se s tím, že až se dokončí nová železniční trať, stane se šestým mezinárodním londýnským letištěm. V současné době se z něj létá pouze na britské ostrovy.
 • Southampton Airport: přímé vlaky spojují letiště s London Waterloo station. Za zpáteční jízdenku zaplatíte £30-35.
 • Birmingham International Airport: další letiště, které je bráno jako výhodnější a méně přeplněná alternativa Heathrow, která je od Londýna vzdálena pouze něco málo přes hodinu. Přímé vlaky spojují letiště s London Euston a Watford. Jízdenky od £10 za jednu cestu, zpáteční £35-100