Kam na jídlo a co ochutnat

Cena za obvyklé menu pro jednoho, včetně nápoje

 • Levně pod £10
 • Přijatelně £10-40
 • Luxusně £40+

Pro návštěvníky je opravdovým oříškem najít správné místo, kde se najíst, aby mělo tu správnou atmosféru a dobré ceny. Jako v každém velkoměstě, i zde můžete vybírat z tisíce různých míst. Bohužel, co se týká jídla, Londýn je jedním z nejdražších měst vůbec. Na druhou stranu i zde můžete najít místa, kde se dá najíst poměrně levně, pokud víte kde je hledat.

 • £3 – dobrá anglická snídaně v hospodě nebo bufetu – opečená slanina, fazole v tomatové omáčce, vejce, párek pomerančový džus a káva nebo čaj. Většina podniků nabízí snídani do 11 hod.
 • £5 – pár sendvičů a nápoj, typické britské „fish and chips“ nebo rychlé občerstvení. Také v mnoha čínských restauracích se můžete okolo ceny pěti liber dobře najíst. Čínské restaurace jsou roztroušeny okolo West-Endu a je dobré zeptat se někoho z místních, kde najdete tu nejbližší. Největší příjem mají tyto restaurace z nápojů, ani tak však nejsou nikterak předražené. Můžete si vybrat z široké nabídky jídel, které jsou obvykle velmi chutné
 • £10 £6-7: jídlo v dobré hospůdce nebo v čínském/indickém/italském/thajském nebo vietnamském občerstvení. Některé podniky mají také speciální nabídky: 2 jídla za cenu jednoho, takže s sebou klidně vezměte přítele. £10: některé draží francouzské nebo středomořské restaurace nabízejí i dvě nebo tři levnější polední menu
 • £20 – mnohem větší výběr; můžete si dát dobré jídlo, půl láhve vína a ještě vám zbydou drobné na metro domů.
 • £50 a více - pokud máte dost peněz, můžete si vybrat z nejlepších restaurací v Londýně (například podniky Jamieho Olivera nebo Gordona Ramsayho) nebo prostě jen místo, kde vaří z těch nejlepších ingrediencí – pokud chcete oslnit někoho speciálního, jistě tyto nabídky oceníte. Neexistuje maximální hranice, kolik zde můžete za jídlo utratit, protože existují restaurace, které mají v úmyslu tuto hranici stále zvyšovat.

Ceny se nevyhnutelně zvyšují na místech blízko hlavních turistických atrakcí. Dávejte si pozor na turistické nástrahy. Jednou z nich, podle rodilých Londýňanů, je jídlo které dostanete v různých „steak houses“. Londýňany by ani ve snu nenapadlo jít se sem najíst, vy byste tedy také neměli. Neblaze proslulé oblasti, které využívají důvěřivosti a nedostatku znalostí turistů jsou okolo Britského muzea, Leicester Square a Piccadilly Circus.

Na předměstích jsou ceny jídla rapidně nižší. V jižním Londýně je například velké množství restaurací ve stylu KFC, kde za dva kousky kuřete, hranolky a nápoj nezaplatíte více než £2 a ukojíte i ten největší hlad. Jinou dobrou volbou je kuřecí nebo jehněčí gyros, který se prodává v mnoha pouličních stáncích.

Spropitné se v Londýně dává možná odlišným způsobem, než jste zvyklí. Ceny všech jídel jsou včetně 17.5% a na některých místech vám napočítají i servisní poplatek (10-12%). Běžným zvykem je nechat spropitné pod ubrusem, i když se vám služby nezdály dobré a i když už je v ceně zmíněný servisní poplatek. Běžné spropitné se dává ve výši 10% až 15%. Dávat spropitné v bufetech nebo rychlých občerstveních je nezvyklé, ale samozřejmě vám v tom nikdo nebrání.

Restaurace

Jak už bylo zmíněno, Londýn je kosmopolitní město, ve kterém najdete restaurace mnoha národních kuchyní a to stejné kvality. Někdy dokonce i lepší, než v jejich mateřských zemích vůbec. Pokud chcete nějakou z těchto restaurací navštívit, pak zamiřte na Brick Lane v jižním Londýně, která je známá pro své kari. Lepší a dokonce i levnější restaurací podávající tento pokrm je Tooting na jihozápadě. Brixton je dobrou oblastí pro africkou nebo karibskou kuchyni, čínské restaurace jsou situovány v Chinatown v Soho, židovská jídla si můžete dopřát na Golders Green, středomořská v Marylebone a dobré vietnamské pokrmy na Kingsland Road.

Rychlé občerstvení

Jako všechny hlavní města světa, i Londýn má své řetězce rychlých občerstvení. Nejpopulárnějšími místy, kde si koupit oběd, jsou zcela jistě obchody se sendviči, kterých je opravdu velký výběr. Dobré jméno mají některé italské obchody se sendviči, které najdete tak, že v době oběda budete pátrat po největší frontě. Kdyby nějaká z těchto možností nevyšla, nezoufejte. Londýn disponuje velkým množstvím supermarketů, kde si můžete koupit sedvič balený.

 • Busaba Eathai. Poskytuje podobné služby a jídlo jako Wagamama, zaměřuje se na thajskou kuchyni
 • Eat. Sendviče připravované z kvalitních ingrediencí
 • Pret a Manger. Kvalitní sendviče
 • Wagamama, japonský nudlový bar, všeobecně dobrá kvalita, čerstvě připravené jídlo za rozumné ceny a v příjemném prostředí, které však není vhodné pro intimní schůzky. Jen v okolí centrálního Londýna najdete víc jak dva tucty těchto restaurací. Hlavní jídlo stojí £5-8

Vegetariáni

Londýn má plno vegetariánských restaurací. Google vám navrhne nepřeberné množství nápadů, takže se nemůže stát, že byste během týdne spatřili kousíček masa, pokud tedy nebudete chtít. Jestliže budete večeřet s masožravými přáteli, nebojte se, většina restaurací s vegetariány počítá a má několik bezmasých pokrmů na jídelníčku. Indické nebo bangladéšské restaurace mají v menu hodně ovoce, vegetariánské bývají i thajské bufety, kde si dáte náhradu červů za £5. Vegetariánské restaurace můžete najít na Greek Street, Old Compton Street a Islington High Street.

 • Food For Thought, Neal Street, Covent Garden. Dobrý výběr chutných bezmasých jídel, pokrmy i pro vegany
 • Red Veg, Dean Street, Soho (naproti Tesco). Pro ty, co hledají něco rychlého a bezmasého se zde určitě něco najde

Náboženské

Díky unikátnímu mixu kultur a náboženství, mnoho londýnských restaurací je schopno obsloužit i hosty, kteří mají speciální náboženské požadavky. Největší zájem je o halal a košér maso. Košér restaurací v Londýně naleznete mnoho, jsou zejména na Golders Green a Edgware.