Na co si dát pozor

Jako spousta velkoměst i Londýn má své sociální problémy, zejména žebráky, narkomany, zloděje (nejraději mají mobilní telefony) a tak dále. Londýn případné problémy řeší za pomoci policie a všeobecně vzato je ale pro turisty bezpečným místem. V Případě nouze volejte na telefonní čísla “999″ nebo “112″.

Nenasedejte do falešných taxíků. Pokud plánujete jít pozdě v noci ven a máte strach o svou bezpečnost, jděte raději přes frekventovaná místa jako je West End. Tady je na ulicích spousta lidí i ve čtyři hodiny ráno. Všeobecně jsou předměstí Londýna více nebezpečné než centrum, zejména Brixton and Hackney. I když problémové části jsou i Harlesden a Northern Camden v severovýchodní části Londýna.

Hlavním problémem Londýna jsou pak potíže s opilci, zejména o pátečních a sobotních nocích, stejně tak po fotbalových zápasech. V takových chvílích se zcela určitě nevyhnete hlučnému a neurvalému chování, objevit se mohou i opilecké bitky nebo jiné projevy agrese. Problémovými oblastmi se v tomto případě navíc stávají v populární podniky v oblastech jako je Soho nebo různá centra londýnských předměstí.

V Soho se také můžete setkat s postrachem turistů – putykami. Obětmi jsou v tomto případě spíš turisté – muži. Atraktivní žena si vyhlídne nějakého muže a doporučí mu místní bar. Zařízení zmíněného baru rozhodně nebude vypadat přívětivě a i když si dáte třeba jen jeden dva drinky, účet se vám vyšplhá na stovky liber. Jestliže nebude tato částka okamžitě zaplacena, majitelé podniku si ji vyžádají násilím.

Chraňte si pečlivě mobilní telefon a peněženku (nenoste ji v zadní kapse), nedávejte neznámým lidem drobné a vyhněte se podezřelým oblastem, kde není moc lidí. Nikdy není naškodu vypadat sebejistě a chovat se tak, abyste nepřípomínali bezradné turisty.

Policie společně s městkou radou v posledních letech výrazně napomohla snížit množství menších krádeží. Přesto jsou ozbrojené zločiny, ve srovnání s množstvím ve Spojených státech, ojedinělou záležitostí. Počet obětí střelných zbraní stále roste – zejména v souvislosti se spory gangů v jižním a východním Londýně. Často se v konfliktech na ulicích objevují nože a malá potyčka může mít tragické následky.

V Londýně, stejně jako v celé Anglii, jsou gangy známým fenoménem. Gangy jsou charakteristické oblečením, které zahrnuje množství různých sportovních a hip-hop prvků. Na hlavě volně posazenou kšiltovku a kapuci, kterou nesundají přes celý den. Nezávisle na počasí. Pokud zaregistrujete skupinku mladých lidí, oblečených v podobném stylu, vyhněte se přímému očnímu kontaktu a tvařte se, že jste si jich vůbec nevšimli. Pohled z očí do očí pro ně může být provokující. Pokud se stane, že vás někdo z nich osloví, buďte maximálně obezřetní, mohou, ale nemusí uažovat o tom, jestli vás okradou. Mluvte potichu (ale sebejistě) a snažte se předvídat jejich úmysly. Pokud se vás zeptají na čas, nikdy nevytahujte svůj mobilní telefon a neukazujte drahé hodinky, zkrátka odpovězte, že nevíte. Pokud se zeptají na zapalovač, poskytněte jim ho. Situace se někdy může začít nenápadně vyhrocovat. Někteří jedinci s davem v zádech jsou extrémně agresivní a mohou vás napadnout. Někdy jsou i ozbrojeni. Takovým případům se sice v centru Londýna vyhnete, ale dávejte si dobrý pozor na předměstích. Velkým sídlištím, kde žijí převážně sociálně slabší, se rovněž obloukem vyhněte, pokud neznáte někoho z místních.

Doprava Londýnem je bezpečná. Dejte si však pozor, cestujete-li v noci a v předměstských oblastech. Snažte se neusnout a registrujte lidi, kteří sedí okolo vás. Zvláštní pozornost pak věnujte partám mladých lidí v kapucích, kteří nastoupí do autobusu. Cestujte raději poblíž řidiče nebo v blízkosti dalších cestujících. Pokud by se stalo, že se stanete obětí krádeže v londýnském metru, co nejdříve to nahlaste dopravní policii, která má obvykle své hlídky jak ve vlacích, tak i stanicích. Kdekoliv jinde pak můžete krádež nahlásit na oddělení klasické policie. Vlakové nádraží Kings Cross a Waterloo jsou útočištěm organizovaných skupinek zlodějů. Čekají na dezorientované turisty, kteří přijíždí z letiště.

Je dobré, abyste si nechávali výpisy z kreditních karet a bankomatů u sebe a nevyhazovali je pryč. Pozor byste si pak měli dávat i na čtecí zařízení, která někdy bývají nainstalována u bankomatů a mohou přečíst vaše osobní data. Jistější je používat bankomat umístěný v obchodech nebo v bankách.

Na to, jak je Londýn velké město, je vcelku bezpečné a většina vašich návštěv jistě proběhne bez problémů. Pokud se náhodou problém objeví, policie je většinou velmi ochotná ho řešit.