Jak se dopravit do Paříže

Do Paříže letecky

V Paříži se nachází tři velké mezinárodní letiště.

Mezinárodní letiště Charles de Gaulle (Roissy ICAO: LFPG, IATA: CDG) se nachází severovýchodním směrem od města, jde o jedno z hlavních evropských letišť vůbec. Občas velmi chaotické, při odletu je lepší mít dostatek času na odbavení. Jsou zde tři terminály: Terminal 1 (T1), Terminal 2 (T2 - rozdělený na dva podterminály 2A až 2F) a Terminal 3 (dříve T9). Terminály spojuje vlak CDGVAL.

Do města (či z města) se dostanete vlakovou linkou RER-B (přímo u T1). Vlaky do centra (stanice Châtelet-Les Halles) stojí €8,50 a odjíždí každých 15 minut. Jízda vlakem trvá asi 40 minut. Jde o nejrychlejší a nejlevnější možnost. Jinak můžete využít i autobusy společnosti Roissybus, které spojují všechny terminály přímo se stanicí Opéra Garnier ve středu Paříže (doba jízdy záleží na dopravní situaci, zpravidla 60 – 90 minut). Vlaky TGV u T2 jsou dobrým spojením ve směru na Lille a Brusel. Některé vlaky míří na jih k Rennes a Nantes.

Letiště Orly (ICAO: LFPO, IATA: ORY), jihozápadně od města, spojeno vlakovou linkou RER-B. Toto starší letiště využívá především společnost Air France pro vnitrostátní lety. Letiště je od Paříže vzdáleno přibližně 40 minut autobusovou linkou OrlyBus, která končí ve stanici Métro Denfert-Rochereau. Cena je €6.

Beauvais (Aéroport de Paris Beauvais Tillé ICAO: LFOB, IATA: BVA), severně od města. Menší regionální letiště, které využívají nízkonákladové společnosti jako např. RyanAir. Letiště je spojeno autobusy, které vyjíždí každých 20 minut po každém příletu letadla a míří ke stanici metra Porte Maillot.

Pravidelné odjezdy zpět vždy několik hodin před každým odletem. Pamatujte, že před odletem je třeba se na autobus dostavit asi 3 hodiny a 15 minut před vaším odletem. Autobusová zastávka nemá žádné speciální vybavení, je to pouze parkoviště! Přesné časy naleznete na webu Beauvais Airport . Cesta na letiště trvá asi hodinu (pokud nejsou dopravní zácpy) a stojí €13 pro jeden směr (údaj ze srpna 2007).

Dodatek k dopravě: společnost Air France navíc provozuje linky s kyvadlovou dopravou mezi Charles de Gaulle a Paříží (€10 - €12), Orly a Paříží (€7,5) a mezi těmito dvěmi letišti navzájem (€15). Věnujte pozornost, zda při letu se společností Air France nebudete muset mezi těmito letišti přestupovat. V nejhorším případě (při špatné dopravní situaci) může přestup trvat až dvě hodiny. Situaci mohou navíc komplikovat prodlevy při dopravě letištními autobusy k terminálu. Odbavení cestujících před odletem se většinou ukončuje 30 minut před odletem.

Pokud přiletíte na Charles de Gaulle v noci, můžete využít autobusy Noctilien. Zastávky jsou i všech třech terminálů a (u T2 se zastávka velmi těžko hledá – nachází se ve druhé úrovni – část pro odlety). Po 00:30 autobusy odjíždí každých 30 minut. Poznáte je podle označení N121 a N120, cena €7,00.

Vlakem do Paříže

Pařížská vlaková nádraží:

 • Gare du Nord, (10. arr.), Métro: Gare du Nord - vlaky TGV – spojení s Belgií, Holandskem, Kolínem nad Rýnem, Německem (Thalys), Velkou Británií (Eurostar) a jinými destinacemi v severní Evropě.
 • Gare d’Austerlitz, (13. arr.), Métro: Gare d’Austerlitz – pravidelné linky do středu a na jih Francie (Orléans, Limoges, Toulouse), Španělska a Portugalska. Většinou zde vyjíždí noční linky.
 • Gare de l’Est, (10. arr.), Métro: Gare de l’Est - ICE/TGV směrem na Saarbrücken, Frankfurt, a Stuttgart, Německo.
 • Gare de Lyon, (12. arr.), Métro: Gare de Lyon – spojení TGV s jižní a východní Francií (Marseille, Lyon, Dijon), Švýcarskem (Geneva, Lausanne) a Itálií.
 • Gare St Lazare, (8. arr.) Métro: St-Lazare – vlaky směrem k Basse-Normandie a Haute-Normandie
 • Gare Montparnasse, (15. arr.), Métro: Montparnasse-Bienvenüe - TGV pravidelné vlaky směrem k západu a jihozápadu Francie (Brest, Rennes, Nantes, Bordeaux, Toulouse – nejrychlejší spojení a dále ke Španělsku).

Dopravní společnost SNCF provozuje většinu vlakových linek na na území Francie (krom společnosti Eurostar – vlaky do Londýna a Thalys – vlaky na Brusel a dále Holandsko a Německo). Některé lokální linky provozují soukromí dopravci. Jízdenky (SNCF, Eurostar, Thalys) jsou k dostání na nádražích nebo cestovních agenturách (bez přirážky). Přes web SNCF je možné objednat jízdenky až dva měsíce předem. Pokud objednáváte s předstihem, můžete získat i výraznou slevu (alespoň 4 týdny předem). Překvapivě, zpáteční jízdenky (aller-retour) přes sobotní noc mohou vyjít levněji než jednosměrné (aller simple). Každé úterý je na webu SNCF omezený výběr “last-minute” jízdenek s více než 50% slevou.

Přehled klasických linek a rychlovlaků:

 • TER - regionální meziměstské denní a noční vlaky. Tyto vlaky jsou pro cestování po Francii ideální. Pokud vlastníte jízdenku Euraill, nemusíte platit žádné příplatky za rezervaci.
 • TGV - světoznámé francouzské rychlovlaky (Trains à Grande Vitesse) vyjíždějící každý den směrem k Nice (5-6 hodin), Marseille (3 hodiny) a Avignon (2,5 hodiny), východní Ženevě (3 hodiny) nebo Lousanne ve Švýcarsku a Dijon (1 hodina, 15 minut), Bordeaux (3 hodiny), Rennes (3 hodiny), Lille (méně než hodinu). Eurostar do Londýna (2 hodiny, 40 minut), Thalys do Bruselu (1 hodinu, 20 minut) – tyto společnosti využívají většinou stejné vlaky jako TGV.
 • Thalys – rychlovlaky směrem na Holandsko a Belgii. V porovnání s klasickými vlaky je cena mnohem vyšší.
 • Intercity – vlaky, které projíždějí většinu částí Evropy. Včetně nočních vlaků ve směru na San Sebastian ve Španělsku nebo Porto a Lisbon v Portugalsku.
 • Eurostar - tato společnost spojuje přímými linkami Paříž s Londýnem, s přestupem pak i Brusel a jiná velká města západní Evropy. V roce 2007 trať prochází speciální rekonstrukcí, v dohledné době bude spojení Paříže s Londýnem kratší než 2 hodiny, 40 minut.

Autobusem do Paříže

Eurolines – autobusové linky po celé Evropě - http://www.eurolines.com

Autem

Paříž a zbytek Francie spojuje několik dálnic: A1 a A2 směrem na sever, A5 a A6 na jih, A4 na východ, A13 a A10 na západ. Dopravní zácpy se tvoří především o školních prázdninách. Aktuální dopravní situaci lze sledovat na tomto webu: http://www.sytadin.equipement.gouv.fr

Do centra Paříže vede víceproudá dálnice Périphérique. Brzy bude dokončen i kruhová magistrála okolo města La Francilienne.

Jízda autem po místech, kam se dostanete metrem, se nedoporučuje. Je lepší zastavit u vybrané stanice metra s vyhrazeným parkovištěm a dále pokračovat bez auta. Dopravní situace v centru je poměrně komplikovaná, ve špičce je město obtížně průjezdné. Navíc je problém s parkováním. Středověká struktura na mnoha místech zcela znepřehledňuje dopravu. Pokud je jízda do centra nevyhnutelná, navigační systém může velmi pomoci.