Kam na jídlo a co ochutnat

Paříž je jednou z evropských kulinářských center. Přestože mají restaurace ve městě dlouhou tradici, někteří lidé vyhledávají malé vesnické restaurace, které nabízí speciality z místních regionů. V kvalitě nabídky se Paříž někdy uvádí až na druhém místě za Lyonem.

Každopádně pařížské restaurace jsou všeobecně na vysoké úrovni. Dnes se v centru nachází stovky restaurací s vkusným interiérem a vybranou nabídkou pokrmů nejen francouzské kuchyně, ale i exotické.
Samozřejmě k dostání jsou i ryze tradiční pokrmy. V bistrech (typicky se stolky na chodníku) navíc poměrně levně.

Pamatujte, že ceny poblíž známých turistických atrakcí jsou vysoké a mnohdy neodpovídají úrovni. Často se proslýchá, že si lidé stěžují na špatné služby a vysoké ceny zároveň. Zkuste vyhledat klidnější oblast, kam se chodí stravovat i místní.

Mnoho restaurací má sice útulný interiér, ale spojené stoly do sebe, aby se ušetřilo co nejvíce místa. Může se vám stát, že v přeplněné restauraci si k vám přisednou cizí lidé. Pokud by vám to vadilo, budete muset najít dražší restauraci.

Některé známé restaurace vyžadují rezervaci týdny dopředu, někdy až měsíce. Pokud neplánujete cestu do Paříže dlouho dopředu a přesto na vybrané restauraci trváte, zkuste si zarezervovat třeba oběd. Je to mnohem snažší a levnější.

Plán na levné (ale dobré) jídlo přes den by mohl vypadat takto: snídani (petit dejeuner) v restauraci nebo přímo ve vašem hotelu. Ta se může skládat z Croissantů, kafe a případně kousků ovoce (cena za takovou snídani se může pohybovat od 5€ do 10€, záleží na oblasti). Oběd v nějakém typickém pařížském bufetu (na stání) – ve výběru např. panino (sendvič), crêpe (palačinka) nebo falafel pita (taktéž druh sendviče) k dostání v některé z čísnkých take-out restaurací v Marais. Malé “lokály” prodávající čínské jídlo jsou všudypřítomné a taktéž dobrou volbou pro oběd. V mnoha cukrárnách taktéž k dostání káva a dobré sendviče. Obojí je dobrou možností, jak ušetřit na obědě a zároveň si užívat města přes den. Na večeři zajděte ideálně až za soumraku. Za 20 – 40€ za menu , které má obvykle 3 až 4 chody. S vínem a zapálenou svíčkou si můžete užít magický evropský večer. Pokud nejste na jídlo příliš nároční a nevadí vám přes den jíst “za pochodu”, pak můžete být nadmíru spokojeni, aniž byste museli vykrást banku.

Soukromá hostina z pařížských obchůdků

Skromní cestující uvítají širokou nabídku a kvalitu na otevřených trzích (např. největší na Boul Richard Lenoir – kousek od Bastily; Rue Mouffetard, Place Buci, Place de la Madeleine nebo kousek za Canal Saint-Martin v 11. arr. Pokud máte k dispozici kuchyň, pak již zbývá vybrat jen dobrý sýr a víno. Menší lahev průměrného francouzského vína stojí zhruba 3-5€. Cena za kvalitnější se pohybuje okolo 7€. Víno, které stojí pod 3€, se všeobecně nedoporučuje. Pamatujte, že malé smíšené obchody (večerky) jsou mnohem dražší než supermarkety. Cenový rozdíl se za stejnou lahev vína může pohybovat okolo 2€.

Doporučení: kupte si čerstvou bagetu, sýr a láhev dobrého vína a zajděte si na piknik k břehu Seiny (nejoblíbenější místo na Île Saint-Louis nebo Canal Saint-Martin). Dělá to tak mnoho Pařížanů. Kvalitní obchody s jídlem jsou Lafayette Gourmet v Galeries Lafayette nebo La Grande Epicerie v luxusním obchodním domě Le Bon Marché. Kvalitní víno seženete přímo v obchodech Nicolas nebo Le Relais de Bacchus či přímo ve vinných sklepech. Určitě stojí za prozkoumání.

Pařížské speciality

Jestli milujete mořské jídlo, Paříž je výborným místem k vyzkoušení moules frites (propařené slávky a smažené hranolky), ustřic, terčovek a jiných delikates. Mezi masné speciality patří zvěřina a kančí maso (zvláště v zimě a na podzim, kdy vrcholí lovecká sezóna). Ve Francii je jinak oblíbené i jehněčí, telecí, hovězí a vepřové.

Ceny

Francie je pro návštěvníky velmi drahá. Například plechovka limonády vychází i na 2,5€ v některých kioscích. Je proto lepší udělat větší nákup v supermarketu a potraviny uchovat v lednici na hotelu. Určitě nečekejte, že lze v Paříži žít levně, téměř to nejde. Pouze pokud byste se spokojili s francouzským chlebem a vodou.
V pozdních nočních hodinách se vyplatí fast-foodové restaurace, obvykle za dobrou cenu.

Kosher jídla v Paříži

V Paříži najdete mnoho restaurací s nabídkou tzv. Kosher jídla. Zajděte na Rue des Rosiers, spatříte izraelské, italské a jiné restaurace. Či sushi bary.

Vegetariánská strava

Vegetariáni budou muset v Paříži trochu improvizovat. Francouzská kuchyně zahrnuje především masné produkty. Na lehkou svačinu snadno najdete fast-foodové restaurace, kde lze pořídit např. vegetariánský sendvič či pizzu. I v kebab občerstveních je možné sehnat nemasné jídlo (sýr, salát či falafel). Mezi výborné vegetariánské restaurace patří Aquarius a Piccolo Teatro (oba ve 4. arr.). Dále pak Le Grenier de Notre-Dame (5. arr.) nebo La Victoire Suprême du Coeur (1. arr.). V přehledových magazínech najdete mnoho dalších.
Italské, thajské, indické a některé americké restaurace mívají v nabídce taktéž vegetariánská jídla, ale není to pravidlem. Na Rue des Rosiers (4. arr.) můžete sehnat delikátní falafel v židovských restaurací. Další oblíbené místo, kde je k dostání falafel, je na Rue Oberkampf (11. arr.). Cena kolem 4€.

Marocká či alžírská kuchyně je v Paříži poměrně běžná – k dostání např. vegetariánský kuskus. Dobrou volbou pro vegetariány jsou malé obchody (typu take-away) kolem Ledru Rollin (kousek od Bastily). V těch si můžete i nakombinovat jídlo z jablek, dolmy (turecká specialita), salátu, chleba, sýru atp.
Libanonské restaurace a bufety přetékají rozmanitou nabídkou vegetariánských mezze (jídlo z oblasti Středozemního moře) či jiných lehkých pokrmů. Stálou nabídku tvoří samozřejmě hummas (židovská specialita), falafel a baba-ganouche (caviar d’aubergine). Libanonské restaurace se nachází např. na pěší zóně kolem Les Halles (1. arr.) a Beaubourg (4. arr.).

Turisté a místní

Pokud budete v Paříži hledat vhodnou restauraci, dejte si pozor na ty, kde personál pohotově mluví anglicky. Obvykle (samozřejmě ne vždy) jsou tyto restaurace připraveny na turisty. Úroveň služeb a chování personálu nemusí být vyhovující, pokud počítají, že se již nevrátíte.

Občas můžete na upoutávkách narazit na turistické menu za pevnou cenu (10-15€). Obvykle to nemusí být špatná volba. Pokud ale hledáte opravdovou pařížskou restauraci, naučte se pár francouzských frází a vyberte nějaké malé bistro, kam chodí Francouzi na oběd.