Na co si dát pozor

Kriminalita v Paříži je na podobné úrovni jako ve všech velkých městech. Násilné trestné činy jsou v samém centru Paříže vzácností. Avšak na kapsáře můžete snadno narazit ve vlacích RER, ve směru od letiště Charles de Gaulle do centra města. Stejně tak na lince metra č. 1. Typickou metodou je odvrácení pozornosti potenciální oběti (např. někdo se k vám nakloní a bude se na něco vypatávat), aby další komplicové mohli nenápadně okrádat. Zloději někdy číhají i u automatických dveří souprav metra. Okradou vás ve chvíli, kdy se začnou zavírat dveře a vy již nebudete moci zpět. V obchodních domech jako Galeries Lafayette, Printemps nebo Samaritaine někdy zloději číhají na odložené peněženky u pokladen, když platíte za nákup.

Populární turistické atrakce jsou taktéž lákadlem zlodějů, kteří se snadno skryjí v davu. Typicky fronty na výtahy u Eiffelovy věže, eskalátory muzeí a oblast kolem Sacre Cœur na Montmartre. Okolí klubu Moulin Rouge (známé jako Pigalle) je v nočních hodinách plné podivných existencí (prostitutky, narkomani), proto je lepší nenavštěvovat tato místa osamoceně. Jinak Pigalle je zábavním centrem dospělých. Nic netušící turisté jsou mnohdy napínáni přemrštěnými cenami v místních barech a mnohdy doslova přinuceni danou částku zaplatit.

Na bleším trhu Marché aux Puces jsou občas problémy s drobnými kapsáři. Větší gangy mohou být snadno dopadeny. Průchody mezi stánky jsou mnohdy plné a k cestě ven nezbývá než vyčkat v pomalu postupujícím davu návštěvníků.

V oblastech jako Barbès (18. arr.) se nedoporučuje pohybovat se v noci osamoceně. Zvláště na prázdných podezřelých místech. Pokud však umíte trochu francouzsky, nebudíte zbytečně pozornost a umíte se přizpůsobit situaci, pak většinou není žádný problém. Pokud však působíte jako zmatený bohatší turista (který nezná cestu), je lepší se těmto oblastem vyhýbat. V okrajových čtvrtích Paříže se taktéž můžete setkat s problémy, ale krom míst jako Fontainebleau, Versailles nebo Basilique de St. Denis většinou nebudete mít důvod se na tato místa vypravovat.

Metro je relativně bezpečné, samozřejmě na všech turisticky frekventovaných stanicích se můžete setkat s kapsáři. Pokud máte příruční zavazadlo, ujistěte se, že je bezpečně zapnuté. Peněženku v kapse si při nastupování či vystupování z vlaku držte rukou. Nikdy s sebou nepřevážejte obnos vyšší než nezbytně nutný pro určený den. Peníze si rozdělte na různá místa při těle: část do peněženky, náprsní kapsy či do boty. V náprsní kapse uchovávejte jen důležité věci: peníze, občanský průkaz, kreditní kartu, čísla nouzového volání, kartu pojištěnce atd. S penězi zacházejte jen v bezpečí.

Ve zprávách se poslední dobou mluví o nových taktikách zlodějů, kteří u letiště Charles de Gaulle číhají na vybrané taxi, které chvilkově uvízne v zácpě. Rozbijou okno a v rychlosti vám ukradnou příruční zavazadla. Doporučuje se využívat zavazadlových prostorů či bezpečné dopravy Air France shuttle.

Vyhněte se rozrušeným ženám, které obchází jednotlivce a ptají se, zda mluví anglicky. Většinou se prezentují krátkým příběhem o jejich osudu napsaném na papíře. Cosi ve stylu má matka je smrtelně nemocná, nachází se v nemocnici v cizí zemi a já nemám žádné peníze, abych ji mohla navštívit. Můžete se s nimi setkat na velkých vlakových nádražích (jako např. Paris Nord) či u známých turistických atrakcí. Dokonce i na Champs-Élysées nebo poblíž katarské ambasády u Vítězného oblouku.

Některé pařížské restaurace, především v Latinské čtvrti, využívají jazykové bariéry a některé turisty natahují s cenou. Při objednávání se ujistětete, že menu, které objednáváte bude opravdu stát uvedenou částku. Stačí se ubezpečit opakováním ceny. Pomáhá oční kontakt, ještě lépe špetka znalostí francouzského jazyka.

Dejte si pozor na vysoké pokuty za odhazování odpadků. Přestože se často můžete setkávat s Francouzi, kteří bezstrarostně odpadky odhazují a dělník za nimi je musí sbírat. Dívejte se, kam šlapete, Pařížané po svých psech někdy neuklízí (přestože takovým hrozí vysoké pokuty).

Od roku 2007 je kouření v uzavřených prostorách přísně zakázáno (nádraží, metro, budovy).