Doprava po městě a okolí

Taxi po Římě

Někteří soukromníci předělávají svá auta tak, aby vypadaly jako licencované taxíky a strategicky pak vyčkávají na letištích nebo nádražích na turisty. Dejte si pozor na všechny, kteří vám neukáží identifikační kartu a nemají taxametr. Využívejte raději licencovaného taxi (bílá auta, vždy disponují taxametrem), stanoviště najdete před příletovými halami. Někteří zaměstnanci letiště vás také k taxikáři mohou přímo zavést. Počítejte pak s luxusní limuzínou, cenou dvojnásobně vyšší než by vás stálo opravdové taxi a problémem, jak se z této ožehavé situace dostat, jestliže vaše zavazadlo je už pevně uzamčeno v kufru Mercedesu.

Taxi je nejdražší ze způsobů, jak se dá po Římě pohybovat, ale když srovnáte pohodlnost a rychlost, pořád jsou relativně výhodné. Taxikáři ve městě používají taxametry – nezapomeňte se ujistit že jej ten váš opravdu zapne. Taxikář vás obvykle vyzvedne na stanovišti, které najdete na malých náměstíčkách stejně dobře jako na hlavním nádraží. Zastavit si taxík mávnutím ruky (podobně jako v Londýně) je taktéž možné, ale běžně řidiči dávají přednost nástupu zákazníku na určených stanovištích. Nástupní taxy pak pozdě v noci, v neděli a o svátcích bývají vyšší než normálně. Příplatky jsou také za zavazadla, se kterými řidič manipuluje – obvykle 1€ za kus. Řidiči nejsou povinni použít nejkratší možnou cestu, aby vás zavezli na místo, mějte proto po ruce mapu abyste si zkontrolovali, jestli se vás taxikář náhodou nechystá podvést a upozornili ho na to.

Měli byste vědět, že taxametr začíná běžet jakmile zavoláte na centrálu, ne až když vás taxi vyzvedne. Takže než k vám taxi vůbec dojede, na taxametru už může být podstatná částka. Taxi si však opravdu můžete sehnat na jakémkoliv náměstíčku, takže objednávat si ho telefonicky není nezbytně nutné.

Cesta napříč městem vás vyjde na asi 11€, o něco víc zaplatíte, budete-li cestovat v noci, v neděli nebo v dopravních zácpách. Z letiště Ciampino je daná paušální částka 30€ kamkoliv do centra města. Řidiči se vás sice budou pokoušet přemluvit na vyšší částku, argumentujíc tím, že vaše destinace je už mimo městský obvod nebo že je špatně dostupná. Jestliže si řidič cenu nadsadí, začněte shánět policistu, obvykle je vám pak naúčtován poplatek ve správné výši.

Nejdůležitější taxi společnosti můžete kontaktovat na číslech 063570 a 065551

Mezi další taxi společnosti patří:

  • La Capitale, Tel 064994
  • Roma Sud, Tel 066645
  • Cosmos, Tel 0688177

Po Římě pěšky

Jestliže jste už jednou v centru Říma, nejlepší doprava bude ta pěší. Co může být také víc romantického než brouzdání se Římem ruku v ruce? Těžko tomuto zážitku odolat!

Přecházení přes cestu však může být v Římě opravdovou výzvou. Existují tady sice přechody, ale ty jsou zřídkakdy na světelných křižovatkách. Doprava může být zastrašující, ale jste-li už jednou na přechodu, tajemství jak se dostat na druhou stranu je prosté: zkrátka jít. Auta sice nezastaví ani nezpomalí, ale změní svou dráhu tak, aby vás nepřejela. Nesnažte se na druhou stranu utíkat či kličkovat mezi auty, prostě udržujte stejné tempo chůze, dívejte se přímo před sebe a bezpečně se tak dostanete na druhou stranu.

A dejte si také pozor na „tisíce“ mopedů!

Autobusem po Římě

Římské autobusy nejsou známé tím, že by jezdily přesně podle jízdních řádů, které stejně mají do věrohodnosti daleko. I tak jsou ale skvělým způsobem jak si obhlédnout všechny části Říma, pokud zrovna nespěcháte.

Většina autobusů funguje na principu „čestného slova“, ale ATAC provozuje kontrolovanou dopravu – kontroloři mohou kdykoliv nastoupit do autobusu těsně před odjezdem a zkontrolovat každého pasažéra. Nezapomeňte si proto označit jízdenku než nastoupíte na metro, autobus či do tramvaje, jinak se vystavujete riziku udělení pokuty ve výši asi 100€. Revizoři se sice vyskytují zřídka, ale pokud u sebe nemáte dostačující hotovost abyste zaplatili pokutu, budete doprovozeni k bankomatu, abyste si postačující částku vybrali. Pokud však s sebou nemáte platební kartu, budete předvedeni na policejní stanici a na 24 hodin uvězněni.

Mapy autobusových tras jsou běžně ke koupi (na Termini za 3,50€). Na informačních tabulích sice najdete seznam autobusových zastávek, ale bez mapy se v nich dokážete jen těžko zorientovat. Řidiči vám sice mohou pomoct, ale málokterý hovoří plynule anglicky. Výhodné je, když ovládáte alespoň základy italštiny.

Obyčejná jízdenka (biglietti per autobus) – platí na jednu jízdu metrem a na tolik zastávek autobusů nebo tramvají, kolik stihnete projet do jedné a čtvrt hodiny (cena je 1€). Jízdenku si můžete zakoupit pouze v trafice (Tabaccheria) označené velkým písmenem „T“, novinových stáncích nebo prodejních automatech umístěných v některých zastávkách metra. Větší šanci než v automatech však budete mít spíš v barech, které se v metru nacházejí.

Tzv. 24hodinové jízdenky – jsou platné pouze ten den, kdy si je zakoupíte, neplatí tedy plných 24 hodin. Uvědomte si, že v neděli bývá spousta trafik zavřená, tak si jízdenky nakupte raději do zásoby. Můžete si pořídit také jízdenky na delší dobu, např. třídenní jízdenka stojí 11€ a je velmi užitečná, když ji používáte na všechny dopravní prostředky.

Jedna z nejužitečnějších a nejpopulárnějších autobusových linek je ta s číslem 40, která začíná na nádraží Termini, prochází historickým centrem Říma a končí u Andělského hradu blízko Vatikánu. Je považována za expresní linku, tudíž zastávky jsou od sebe vzdálené sice necelý kilometr, ale zato je frekvence autobusů velmi častá, dostanete se pohodlněji na místa, kam nejezdí metro, a také je tato trasa v porovnání s ostatními o poznání rychlejší.

Noční autobusy - noční autobusové spoje mohou být užitečné po uzavření metra (23:30 hod). Od půlnoci zastavují na běžných autobusových i tramvajových zastávkách. Během léta (do 23. září) a během pátků a sobot je interval odjezdů poloviční než obvykle a pohybuje se v rozmezí 10, 15, 30 a 35 minut, v závislosti na lince a částí města. V každém případě jsou však díky menšímu provozu na silnicích mnohem přesnější než denní spoje. Prázdné cesty také vybízejí řidiče k vysokým rychlostem, což cestujícím přináší ojedinělý mix klasické obhlídky města a okořeněné vysokou dávkou adrenalinu.

Tramvají po Římě

Tramvajové linky většinou historické centrum města míjejí, avšak ze zastávek se pohodlně dostanete do Vatikánu, ke Koloseu a i na Trastavere. Do centra jezdí pouze tramvaj číslo 8, staví nedaleko Pantheonu. Pokud byste chtěli na fotbalový zápas, k oběma stadionům na severu města vás doveze tramvaj číslo 2, na sever od Piazza del Popolo.

Římské metro

Na Termini se kříží dvě linky. Linka A (červená) vede přes Vatikán na severozápad, a na jih. Linka B (modrá) vede na jihozápad (přes Koloseum) a také na severovýchod. Linka A většinou od devíti hodin večer nejezdí, a je nahrazena dvěma autobusovými linkami (MA1 a MA2), které kopírují trasu metra v 5minutových intervalech. V blízkosti je také tramvajová linka, kterou se na Termini taktéž snadno dopravíte. Metro je sice nejpřesnější z celé římské veřejné dopravy, ale ve špičce bývá často extrémně přeplněné. Malé upozornění – kapsáři jsou tady velice zruční! Uschování peněz v batohu nebo zadní kapse není příliš bezpečné; raději se rozmyslete, jestli nechcete své úspory uložit do opasku na peníze, který má uvnitř kapsu na zip, a upevnit si jej okolo pasu a zbytek mezi kalhoty a spodní prádlo. Pokud nesete batoh, je vcelku nevyhnutelné, abyste si zipy sepnuli dohromady pomoci malých visacích zámků, nebo batohy nenosili na zádech ale před sebou, a pevně je drželi. Kapsáři pracují obvykle v týmech, požívající důmyslně vypracovanou techniku odvedení pozornosti, kterou stále vyvíjejí, takže neradno spoléhat se pouze na vlastní bdělost.