Jak se dopravit do Říma

Řím má dvě mezinárodní letiště

 • Letiště Leonardo da Vinci (Řím Fiumicino, kód FCO) - dobré spojení s centrem města zajišťované veřejnou dopravou
 • Letiště Ciampino (Řím Ciampino, kód CIA) – na jihu města, na via Leonardo da Vinci (nenechte se zmást jménem ulice, neoznačuje název letiště)

Doprava z letiště Leonardo da Vinci/Fumicino

 • Vlak Leonardo Express – odjíždí každých 30 minut na hlavní nádraží Řím Termini (cesta trvá asi 30 minut). Z Termini expresy odjíždějí z nástupiště 24, z pravé koleje. Jízdenka stojí 11€ , je k dostání na přepážce i v novinovém stánku. Jízdenky se prodávají i na nástupišti, jsou však o něco dražší. Jízdenky nejsou určeny na jeden konkrétní spoj (můžete je použít kdykoliv, podobně jako u jízdenky MHD), nezapomeňte si je však před každou jízdou označit ve žlutých automatech. Platnost jízdenky je 90 minut od označení.
 • Městské vlaky – odjíždějí z koleje nalevo, ale nestaví přímo v Termini. Vystupte na stanici Tiburtina nebo Ostiense, které přímo navazují na metro. Jízdné je 5,50€ za vlak plus 1€ za metro. Příplatek je pak za Leonardo expres, kterým se dostanete na Termini přímo; jestliže však chcete cestovat někam v dosahu metra, stanice Tiburtina nebo Ostiense jsou taktéž výhodné. I tady však myslete na označení jízdenek, než nastoupíte do vlaku.
 • Autobusovou dopravu na Termini zajišťuje Terravision. Jízdenka stojí 9€, zpáteční 15€. Cesta s pěti zastávkami trvá 70 minut, autobusy jezdí sedmkrát za den
 • Taxi – taxíky v Římě jsou bílé. Od prvního října 2006 se platí na cestu z centra města na letiště fixní jízdné. Za cestu z města na Fiumicino a opačně tak zaplatíte 40€ (za cestu na letiště Ciampino a opačně 30€). Na jiná místa už ceny fixní nejsou, nemusíte si je však dojednávat - většina taxíků je vybavena taxametry. Poplatek za zavazadlo je zhruba 1€ za kus. Dejte si pozor na taxi bez licence a také na řidiče limuzín v tmavých autech, kteří se na vás budou obracet jak na Termini, tak na jakémkoliv letišti.
 • Půjčovna aut je k dispozici
 • Kyvadlová doprava – je dobré si místa zamluvit alespoň den předem;
  • NCC Řím – kyvadlová doprava a limuzíny
  • Letištní kyvadlová doprava – nabízí dopravu z obou letišť do jakéhokoliv hotelu či soukromých rezidencí, zajišťována je osmimístným minibusem.
  • Aiport Connection – poskytuje služby kyvadlové dopravy a limuzíny v ceně 30€ - 50€
  • Rome Limousines – poskytuje luxusní limuzíny a dodávky jak pro transport z/na letiště, tak i pro výlety
  • Colosseumtravel Limousine Service (web) – nabízí soukromé luxusní limuzíny a letištní dopravu;
  • Zelit Limousine – nabízí nejvýhodnější sazby při cestách z letiště do hotelů a přístavu Civitavecchia
   Civitavecchia Port Shuttles – doprava z letiště do přístavu Civitavecchia;
 • Autobusy – jsou modré, zastávka je umístěna asi 100 m nalevo od terminálů B a C. Jízdenky pořídíte v jakékoliv trafice a mají stejně jako autobusy modrou barvu. Linky autobusů:
  • Aeroporto-Termini-Tiburtina (€3.60)
  • Aeroporto-Roma Cornelia (metro A) (€2.80)
  • Aeroporto-Roma Magliana (metro B) (€1.60)
  • Aeroporto-Ostia Lido (€1.00)
  • Aeroporto-Fregene (€1.00)
  • Aeroporto-Fiumicino (città) (€0.77)

Po nástupu do autobusu si nezapomeňte jízdenku označit. Pokud automat nefunguje (což je zcela běžné), musíte na jízdenku napsat své jméno, datum narození, aktuální datum a čas.

Dobré je také nasednout na autobus do EUR Magliana, který stojí přímo před stanicí metra linky B, a dále už pokračovat právě metrem. Je to nejlevnější způsob, jak se z letiště dostat do centra (2€ za autobus a €1 za metro). Tyto autobusy jsou označeny: “Fiumicino-Porto-Magliana”.

Doprava na letiště Ciampino

Easyjet, Ryanair, Wizzair a další nízkonákladové letecké společnosti létají právě na letiště Ciampino. Toto letiště je menší a je také blíže centru Říma než Fiumicino. Nemá však z centrem města žádné přímé vlakové spojení. Zapamatujte si, že bankomaty na tomto letišti najdete pouze v odletové hale.

 • Autobusy - COTRAL/Schiaffini – provozuje autobusy z letiště na stanici metra Anagnino (lístek stojí 1.20€, jízdenka na metro do centra města stojí další 1€). Můžete také použít autobusy, které vás dovezou na místní vlakové nádraží, odkud se vlakem dostanete až na římské hlavní nádraží Termini (jízdenka stojí 2€). Autobusy jezdí zhruba co hodinu nebo 30 minut během italského pracovního dne (8-12 hod a 16-20 hod) a ať už si vyberete jakékoliv spojení, musíte počítat s cestou trvající nejméně 45 minut. Italské vlaky jsou navíc neustále zpožděné a metro bývá velmi přeplněné. Jízdní řády pak najdete vyvěšené na některých informačních tabulích.
 • Schiaffini taktéž provozuje přímé autobusy z letiště na Termini (€5, cca 40 minut), ale s omnoho méně častými odjezdy než u společnosti Terravision (viz. níže). Tyto autobusy ještě nejsou uveřejněny na webových stránkách letiště, ale najdete je na stránkách společnosti Schiaffini.
 • Sit Bus Shuttle – provozuje přímou dopravu na/z Termini. Cena je asi 6€, zpáteční lístek stojí 10€. Autobusy jezdí zhruba 25x denně a cesta trvá asi 40 minut.
 • Terravision - přímé autobusy na Termini. Prosím, zapamatujte si, že tyto služby jsou vyhrazeny pouze pro některé aerolinky, těmito autobusy tak nemůže cestovat každý. Cena jízdenky je 8€, v případě zpáteční je cena 13.50€. Autobusy jezdí 20x za den a cesta trvá okolo 40 minut. Je dobré, aby cestující, kteří cestují z Termini na letiště, použili autobus, který odjíždí zhruba 2,5 hodiny před odletem jejich letadla. Společnost Terravison také nabízí dopravu z letište Fiumicino na Termini i transport mezi oběma letišti.
 • Taxi – cena za dopravu z letiště na Termini je 30€, stejně jako na jakékoliv jiné místo v centru Říma. Dávejte si pozor na neoficiální taxikáře, jízda s nimi vás může přijít až na 80€. Nikdy pak nesmlouvejte cenu za jízdu kamkoliv do centra města, ale ujistěte se, že taxikář zapne taxametr budete-li chtít cestovat kamkoliv jinam. Upozorňujeme, že letiště Ciampino je už za hranicemi města, tudíž prvních deset minut bude jízdné dražší (na taxametru se objeví číslovka 2). Řidič je povinen přepnout taxametr na číslo 1, jakmile se dostane na okružní dálnici (G.R.A.) a vstoupí do městského obvodu. Ještě jedno malé doporučení – jděte přímo na stanoviště taxíků a ignorujte dotěrné nabídky od různých lidí.
 • Kyvadlová doprava - Zelitlimousine.com – na stránkách této společnosti najdete ceny jízdného za dopravu z letiště do hotelů a přístavu Civitavecchia.

  Cena za společnou cestu kyvadlovou dopravou se pohybuje okolo 15€ za osobu. Počítejte však s tím, že pokud si zvolíte tuto formu dopravy, může vaše cesta trvat o něco déle, jestliže jsou ostatní cestující vysazování před vámi.

 • Půjčovny aut - auto si můžete půjčit v areálu letiště, od běžných společností

Vlakem do Říma

Římské hlavní nádraží se jmenuje Termini. Jako každé jiné nádraží, není v noci moc bezpečné, a mezi 00:30 hod a 4:30 hod je uzavřeno. Jedinými lidmi, pohybujícími se v tuto dobu okolo, jsou bezdomovci a taxikáři. Většina vlaků, které v tuto domu Římem projíždějí, raději staví na nádraží Tiburtina.

Kromě Termini jsou dalšími důležitými nádražími již zmíněná Tiburtina a také Ostiense, Trastavere a Tuscolana.

Autem

Provoz v Římě je velmi chaotický, a pokud můžete, použijte raději veřejnou dopravu. Dobrou alternativou je také zapůjčení skútru (asi 40€ za den).

Lodí

Přístaviště Cruise Ships v Civitavecchia, hodinu cesty vlakem na sever. Většina plavebních společnostní také poskytuje jakýsi způsob dopravy do Říma.

 • Trajekty z Barcelony, Tunisu, Toulon (Francie), Porto Vecchio (Korsika) (web)
 • Trajekty do Olbia, Sardinie (web)

V současné době kotvit i v novém Porto di Roma,Ostia, který je pouze několik kilometrů od Říma a je dostupný vlakem i metrem.