Kam na jídlo a co ochutnat

V Trastavere a staré Židovské čtvrti se nacházejí nejlepší italské hospůdky a restaurace.

V Římě si můžete dát:

 • Carciofi alla romana (artičoky, Římsky spôsob)
 • Carciofi alla giudia (artičoky, Židovský spôsob)
 • Puntarelle (Salát z čakanky)
 • Bucatini alla Amatriciana (těstovinová mísa)
 • Spaghetti (nebo Rigatoni) alla “Carbonara”, těstoviny s vejci a pancetta (italská slanina)
 • Abbacchio alla “scottadito” (jehněčí žebírka)
 • Rigatoni con la “Pajata” (ne vždy dostupné)
 • Scaloppine alla romana (Veal Sautéed with Fresh Baby Artichokes)
 • Coda alla “vaccinara” (dušené hovězí)
 • Cornetti e cappucino (zejména cornetti alla nutella - výborné sladké pečivo naplněné nutelou)
 • zmrzlina – hledejte prodejny zmrzliny (galateria), které mají na zvonku velké písmeno G – to znamená že je zmrzlinárna v cechu a zmrzlina bude tedy kvalitní.
 • Kosher – i když není moc na výběr, alespoň Rome’s Kosher restaurant je excelentní. “La Taverne del Ghetto” je zase centrem židovské čtvrti, kousek od Kolosea.
 • Trippa – dršťky; vnitřnosti jsou italskou tradicí, stejně jako morek
 • Pizza - množství dobrých restaurací podává pizzu až na večer, protože většinu času zabere zahřívání pece na správnou teplotu. Jako předkrm vyzkoušejte nějakou ze smažených věcí – například baccala (naklepaná slaná treska) a pizzu si dejte až jako hlavní, to typicky italské jídlo. Jako jednu z nějznámějších pizz zkuste ‘Da Baffetto’ (Via del Governo Vecchio). Pravá pizza bývá tenká a křupavá.

Vyvarujte se turistickým oblastem, kde zaplatíte nehoráznou cenu za špatně propečenou mraženou pizzu. Raději navštivte pizzerii jako ‘Pizzeria Maratoneta’ ve Via dei Volsci / Via del Sardi, v oblasti San Lorenzo, která je známá svou rodinnou atmosférou, kde dostanete výborné jídlo s lahví místního vína za rozumnou cenu. Samozřejmě dostanete i menu v angličtině.

Pizza al Taglio – pizza podávaná po kouscích. Je to nejlevnější způsob jak se zasytit, ideální na rychly oběd nebo lehké jídlo. Obsluze jen prstem ukážete, kolik chcete z pizzy odkrojit. Cena bývá udávaná za 100g.

Panini – pokud nehovoříte italsky: hned po objednání se vás prodavač zeptá, jestli ho chcete opečený. Jestli ne, odpovězte: Caldo, per favore (teplý prosím).

Vegetariáni v Římě také nebudou mít problémy. Bufety většinou mají velký výběr i delikátních vegetariánských pochoutek – například opečená paprika nebo baklažán. Problémy by neměli mít ani vegani. Pizza neobsahuje vždycky sýr – jen rajčata, česnek a oregáno. A pozor, i když je parmezán sýr, není určen vegetariánům.

V Římě je několik dobrých vegetariánských restaurací, ale ‘Arancia Blu’ na Via Dei Latini (Via Tiburtina) je nóbl, předražená a ani moc dobrá… ale mají působivý výběr vín.

Ceny jídla v Římě

V Římě je možné dostat jídlo i levně, problém však je, pokud daná místa neznáte nebo jste odsouzeni jíst ve městě. Tam jdou ceny nahoru.

 • 3,50€ – v pekárně koupíte pizzu anebo jídlo v pouličních rychlých občerstveních. Můžete si sami vybrat kolik sníte, ale zaplatíte za každý kus přibližne 2€ a okolo 1,50€ za plechovku sody nebo 1€ za vodu.
 • 15-20€ – když půjdete do restaurace v době oběda, zaplatíte okolo 15€ až 20€ za menu (není vždy dobré, ale když zkusíte jít někde, kde vidíte obědvat více italských úředníku, vyplatí se vám to). Za tuto cenu byste měli dostat těstovinovou mísu a samozřejmě druhý chod zakončený kávou. Pokud si dáte speciální víno, cena samozřejmě roste.
 • 20€ – během večera (noci) můžete utratit okolo 20€ v pizzerii nebo když si dáte hlavní chod. Znovu platí, když si dáte speciální víno, cena stoupá.
 • 15-20€ - pokud si dáte oběd nebo večeři někde v restauraci, 15€ nízká cena, pravděpodobněji zaplatíte 20€ a víc.
 • Čínské restaurace jsou stále o něco levnější, ale další etnické restaurace (indická, thajská) jsou všeobecně dražší (počítejte tak s 30€ na osobu). Velmi drahé je také sushi – asi 40€.
 • Restaurace, pizzerie a hospody

  • Il Bacaro, VIA degli Spagnoli 27 - Tel. +39.06.6872554 - pouhé tři minuty chůze od Piazza Navona a Panthenonu. Via degli Spagnoli je malá, listnatá a tichá. Il Bacaro má okolo 24 stoliček uvnitř a několik venku pod stínem antického vína. Kuchyně dělá takový dojem asi proto, že vaří jen pro vás. Mají zde skvělý výběr vín a obecně je to skvělá zastávka na romantické jídlo.
  • Pizzeria da Baffetto, Via del Governo Vecchio, 114 - Tel. +39.06.6861617. Staromódní rodinná pizzerie blízko Piazza Navona a Pantheonu. Nepopíratelně servírují tu nejlepší pizzu v celém Římě. Obyčejně je zde plno, ale pizza je tak skvělá, že se vám vyplatí vystát frontu.
  • Antico Caffe, Via Sant’Andrea delle Fratte, 25 - Tel.: +39.06.69190704. Velmi pěkná restaurace mezi Trevi Fontana a Piazza de Spagna. Mají velký výběr těstovin se zeleninou, chlebem a lahví moinerální vody. Zvlášť dobrý je i výběr vín.
  • Est! Est!! Est !!!, Via Genova, 32 - Metro A Republica (Via Nazionale/Piazza della Repubblica), Tel. 06 48 81 107. Otevřeno od úterý do neděleod 19:00 do půlnoci. Tato pizzerie, založená roku 1900, je něco, co v Římě v žádném případě nemůžete minout. Situaovaná v oblasti Piazza della Republica, není náročné se sem dostat pomocí metra (A i B). Dělají zde sice malé, ale překvapivě dobré pizzy. Každá pizza je zde úžasná, specialitou je calzone. Je dobré si zde rezervobvat místo (personál mluví anglicky). V sousedství je také jedna EST EST EST pizzeria, tak dejte pozor na záměnu.
  • La Pergola - Hotel Cavalieri Hilton, Via A. Cadlolo 101, 00136 Rome. Tato restaurace je oceněná třemi hvězdičkami v Guide Rouge. Šéfkuchař Hein Beck je původem Němec a vytvořil si vlastní styl, který kombinuje čerstvé italské suroviny s výjimečnou kreativitou. Z restaurace je výhled na celý Řím, tak se ujistěte, že jste si rezervovali stůl u okna. Mají zde mimořádný vinný sklep, a i když si musíte místa rezervovat i měsíc dopředu, stojí to zato.
  • Sapore&Arte, Via Efeso 24/26 Metro B San Paolo Basilica, Tel. 06 59 60 03 40 Opravdu dobré a čerstvé jídlo – tento podnik provozují lidé, kteří se zasloužili o široké využití fairtradového jídla. Mají zde výborné brambory a saláty, bruscettu a sladké koláče. Přiměřenou cenu zaplatíte za oběd, večeře jsou levnější. Pokud se rozhodnete tuto restauraci navštívit, nevynechejte a ni návštěvu blízké Basilica di San Paolo fuori le mura.
  • La Taverne Del Ghetto, Via Portico d’Ottavia 8, tel. 06.688.09.771, podává se zde maso

  Vegetariánské restaurace

  • Il Margutta RistorArte, via Margutta, 118 (nedaleko Španělských schodů), Tel.:+ 06 32650577 (staff@ilmargutta.it), přes oběd bufet, večer menu. Vcelku slušné občerstvení, personál může připravit i veganská jídla. Mají zde příjemné ceny a restaurace je situována nedaleko míst, kde žil Federico Fellini.

  Čajovny, cukrárny a zmrzlina

  • Říká se: Produzione Propria (domácí výroba-naše produkce), Nostra Produzione (naše produkce), Produzione Artigianale (produkce řemeslníka). Toto je pouze pár názvů, které byste si měli zapamatovat. Pokud je barva zmrzliny matná, je pravděpodobně přírodní (domácí). Světlé barvy jsou jen míchané ze směsí. Pamatujte si, že Italové obvykle nestojí ve frontě. Ale pokud narazíte na zmrzlinu, kde Italové ve frontě stojí, zařaďte se taky, pravděpodobně jste natrefili na kvalitní zmrzlinu.
  • Gelateria Giolitti, Via degli Uffici del Vicario 40. Původně otevřená už v roce 1800, je velmi populární mezi turisty i domácími. Jako pravidelný zákazník byl znám i papež Jan Pavel II. Mají tady pravděpodobně tu nejlepší zmrzlinu v celém Říme.
  • Palazzo del Freddo (Gelateria Fassi), Via Principe Eugenio 65, Tel. +39 06 4464740. Zmrzlina není tak zázračná jako v Giolliti, ale stojí za vyzkoušení. Ceny jsou rozumné a kvalita dobrá.
  • Gelateria Salus, Lungomare Paolo Toscanelli, 117 (Ostia), Tel. 06 976 13 117. Velmi dobrá zmrzlina (pouze u stolu) v obzvlášť pěkném prostředí. Ceny jsou střední ale zmrzlina i obsluha skvělé.
  • Dagnino Tea Room, Galleria Esedra Via V. Emanuele Orlando 75, tel: 064818660. Pokud jste ještě nevyzkoušeli „Cannolo“ (sicilský těstovinový dezert) nebo „Cassatina,“ tady je najdete a jsou skvělé. Neseďte u stolu (je to vcelku drahé) a vemte si jich pár s sebou. Mají taky dobré pečivo.
  • Il gelato, Via dell’Aeronautica, 105 (Bus 764 - Metro B Laurentina). Pěkné místo, kde si můžete dát zmrzlinu s podivnou příchutí. Můžete si vybrat z celkem padesáti druhů různých, a mnohdy neobvyklých chutí – například Gorgonzola nebo Mortadela (italský salám). Velký výběr je i mezi čokoládami a ovocem, zavírají zde ve 23:00.
  • Fior di luna, Via della lungaretta 96, Tel. 0664561314, Velmi dobrá cukrárna v srdci Trastavere. Všechny produkty včetně výborné zmrzliny jsou vyrobeny z Fair-Trade surovin.
  • Bibelot Arthè, Via dell’Aeronautica, 105 (Bus 764 - Metro B Laurentina). Útulná čajovna na Via Appia nuova. Nabízejí stolní hry zdarma a podávají výborné mléko a ovocné koktejly, stejně jako čajové a kávové speciality. Ceny jsou spíše dražší, ale místo je to opravdu velmi pěkné a dobře zařízené. Je možné, že tady bude plno. ‘Piazza dell’Alberone 13/bis - 347 33 18 178′
  • Café Café – útulná a docela levná čajovna blízko Kolosea, ideální místo na setkání s přáteli nebo na intimnější schůzku. Mají zde dobrý výběr čajů i sladkostí Otevřeno mají od rána do večera.