Na co si dát pozor

Úschovna zavazadel na Termini – na Termini si můžete uložit zavazadla, ale je tady spousta bezpečnostních prohlídek a jenom jeden rentgen, takže se tvoří velké fronty. Úschovna stojí 3,40€ za zavazadlo jakékoliv velikosti pro prvních pět hodin. Za každou další hodinu se připočítává 0,80€ za zavazadlo. Je určen váhový limit 20 kg pro úschovu, ale vlastně nikde není váha, takže se tento limit striktně nevyžaduje.

Ambasády a konzuláty

Velvyslanectví (ambasáda) ČR (Ambasciata della Repubblica Ceca) - Via dei Gracchi 322, Roma 00192, tel. 0039/06/3609571-3, email: rome@embassy.mzv.cz

Situace

Řím je všeobecně bezpečné město, dokonce i pro ženy, které cestují samy. Jako v každém velkoměstě pak platí, že je lepší, pokud nevypadáte jako turista. Nedávejte na obdiv svůj foťák nebo kameru a peníze si uschovejte na bezpečném místě. Pozor si dejte na hlavním nádraží Termini, Esqulinio a autobusovou linku 64 (z Termini na San Pietro), tato místa jsou oblíbeným rajónem. Přečtěte si proto dobře informace pro turisty, které před podobnými incidenty varují. Dejte si pozor na skupiny a cikánské děti, které se na vás nalepí a odcizí vám cennosti z kapes, přičemž samotný akt budou maskovat novinami nebo kusem lepenky. Pokud zjistíte, že jste byli právě okradeni, neváhejte volat Aiuto, Ladro! (pomoc, zloděj!) Římani už k zloději lhostejní nebudou.

Řím je také domovem dvou fotbalových klubů hrající sérii A italské ligy: AS Řím a Lazio Řím. Mezi těmito kluby panuje odvěká rivalita, tak si dejte pozor, abyste se v době městského derby na ulici neobjevili v něčem, co napoví vaši náklonnost k jednomu z týmů – snadno se můžete stát terčem fanoušků soupeře. Sami fanděte férově, i když k druhému týmu pociťujete zášť.

V Římě je sice velký počet kapesních krádeží, avšak počet násilných trestních činů je minimální. Římská veřejnost opravdu není lhostejná k tomu, když se stanete obětí loupeže. Stejně přívětivá bývá i policie, a to i v případě, že nemůžou zrovna pomoci. Carabinieri (černá uniforma, červeně pruhované kalhoty) jsou příslušníci vojenské policie a Polizia (modré a šedé uniformy) jsou civilisté. V podstatě ale obě složky dělají ty samé věci a jsou stejně dobré, jako špatné. Pozor si dejte na falešné policisty, kteří z vás pod podmínkou hledání drog nebo předložení dokladů totožnosti budou chtít vymámit peníze. Pokud budete mít podezření, že policista, který vás zastavil je falešný, zeptejte se na jeho průkaz, tímto ho spolehlivě vyděsíte.

Pokud jste byli okradeni, najděte nejbližší policejní stanici a ohlaste to. Je dobré, abyste měli uzavřené cestovní pojištění proti škodám.

Dejte si pozor na podvodníky, kteří vám budou nabízet výlety ke Koloseu nebo na Circus Maximus. Například u vás může zastavit auto a řidič se vás bude ptát na cestu ke Koloseu. Zatímco bude sedět v autě, se s vámi dá do hovoru a bude tvrdit, že je obchodní zástupce velké francouzské módní firmy. Nakonec vám řekne, že se mu líbíte a chce vám dát dárek – kabát v hodnotě nekolika tisíc euro. Když nasednete do auta, abyste si vytáhli tašku s kabátem, bude po vás chtít 200€ na benzín, aby dotankoval. Když odmítnete, může začít zuřit a vyžadovat po vás jakoukoliv částku v jakékoliv měně. Nesedněte podobným trikům na lep, pokud něco zní moc dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to také pravda nebude.

Druhým oblíbeným trikem je to, že když večer opouštíte bar, poporosí vás někdo o cigaretu. Přidá se k vám a po chvíli začne legračně tancovat. Jakmile na něj začnete zírat, abyste zjistili o co jde, druhá osoba využije momentu překvapení a ukradne vám peněženku.

Momentálně poblíž Španělských schodů „operují“ dva muži středního věku. Osloví vás, budou se ptát odkud jste a budou se snažit nasadit vám na zápěstí náramky. Jakmile se jim to podaří, budou chtít za každý náramek 20€. Stejnou techniku používají tak dva mladíci na Pizza Navona. Jestliže vám kdokoliv bude šahat po ruce, velmi rychle ho odmítněte. I když se nachytat necháte, můžete odmítnout zaplatit, ale není dobré se o to pokoušet, pokud není okolo dost lidí.

Uvědomte si, že pouze opasek na vaši peněženku nebo mobil je neudrží v bezpečí. Velmi oblíbenou technikou je totiž také to, že kolem vás projede dvojice na mopedu a ostrým nožem vám odříznou batoh. V metru nebo jiných přeplněných místech je oblíběnější odříznout celé dno batohu a vaši peněženku pak jen tak sebrat ze země. V zalidněných místech je pak problém někoho pronásledovat. Některé společnosti začaly vyrábět batohy, které mají v látce drátěné pletivo.

Možná je trošku nepohodlné držet veškeré vaše věci v absolutním bezpečí, ale pocit klidu, který tato opatření přináší, je k nezaplacení. A také je mnohem více zábavné nebýt pořád tak ostražitý.

Další pravidlo je, nenosit nic cenného po kapsách. Dobré je dát si do kapsy jen hotovost, kterou potřebujete pro daný den, a nejlépe jen v bankovách. To pak kapsy vypadají prázdně. Ostatní hotovost a kreditní karty si uschovejte do opasku na peníze.

Pokud cestujete taxíkem, zapište si licenční číslo, které mají auta napsané na dveřích. Pokud platíte, dejte si na řidiče pozor. Klidně vám řeknou, že jste zaplatili pouze 10€ místo 50€, jsou to zkušení zloději a jestliže vás jednou podvedou, už nic neuhádáte.

V nouzi

V případě nouze volejte čísla 112 (Carabinieri), 113 (policie), 118 (záchranná služba) nebo 115 (hasiči)