Památky: římská říše

Koloseum, Forum i Palatino se nachází v těsném sousedství.

Koloseum

Vstup je 11€ (9€ pokud je vám méně než 25 let). Buďte připraveni na dlouhou frontu a ještě delší čekání. Frontě se můžete vyhnout tak, že si zaplatíte exkurzi s průvodcem. Na druhé straně ulice, na Forum Romanum, si koupíte za 10€ celodenní vstup, za 11€ vstupenku do Kolosea i Palantiny nebo ještě lépe sedmidenní vstupenku za 22€. Tato vstupenka vás dostane do Kolosea, na Palatino, do Lázní v Caracalle a do katakomb, stejně dobře jako do Terme di Diocleziano, Palazza Massimo alle Terme, Crypta Balbi, Palazzo Altemps, Villa dei Quintili, Tomba di Cecilia Metella. Jestliže nechcete všechno stihnout za jeden den, nevadí. Navíc je fajn koupit si kousek pizzy a v klidu si ho sníst v zahradách Palatina.

V Koloseu si můžete vybrat prohlídku v angličtině, španělštině nebo němčině. Prohlídky začínají každých 30 minut a provádět vás budou archeologové, za které si připlatíte asi 3,50€ za osobu, ale ani tak vás nevezmou do míst, která byste si tak jako tak nemohli prohlédnout i sami.

Pantheon

Zázrak antické kultury. Tento chrám všech bohů je proslulý velkým dómem, který byl kopírován například Thomasem Jeffersnem, který navrhl Monticello a Rotundu na Univerzitě ve Virginii. Pantheon byl postaven za panování císaře Hadriána (125- 128 n.l.) a nese odkaz Marka Agrippa, který zde postavil původní stavbu už v roce 27 př.n.l. Stále je to funkční chrám, takže během své prohlídky udržujte ticho. Uvnitř Pantheonu uvidíte pozůstatky dřívějšího bronzového stropu, který byl za papeže Urbana VIII roztaven, aby mohly být vyrobený děla na hradby Andělského hradu. Díra uprostřed stropu je původní a má za úkol vpouštět do chrámu světlo. Průvodci vám budou tvrdit, že původní jsou také honosné bronzové dveře, ale není to pravda. Byly taktéž za Urbana VIII roztaveny, a byly použity na výrobu Borrominiho a Berniniho Baldacchino v chrámu sv. Petra.

Staveniště okolo Pantheonu nabízí lekci archeologické statigrafie. Stavba nyní vypadá, jako by byla postavena na samém okraji kopce, ale to není její původní umístění. Úroveň ulice i zadní část byly od originální konstrukce díky hromadění suti z 2 000 let starého osídlení vyzdviženy o 10 metrů, což si vynucuje udržování hlubokého příkopu, který chrání celou stavbu před pohřbením.

Forum Romanum

Kdyby kameny mohly mluvit, řekly by, že tyto posvátné ruiny byly nejmocnějším sídlem vlády na světě. Forum je méně zaplněné turisty než Koloseum a, z historického hlediska, také mnohem více zajímavé. Vstupné se neplatí, pouze pokud si zapůjčíte audio průvodce, což je vřele doporučováno. Stát v politickém, zákonném a náboženském centru celé Římské říše vám přináší mrazení v zádech. Takto si nejlépe uvědomíte slávu a věhlas antického Říma.

Tabularium

Zbytek antického archivu, kde bádali Cicero nebo Seneca. Je na něj vidět z Fora a dostanete se k němu přes muzeum Capitoline

Cirkus Maximus

Obrysy antického stadionu jsou z Fora viditelné v městském parku naproti Palatině. V Jednom ze zdejších tunelů zastihl smrt císaře Caligulu.

Palatino

Nachází hned vedla Fora, najdete zde zbytky obrovských vil, které patřily zámožným římským rodinám. Můžete si zakoupit společnou vstupenku na Palatino i Koloseum, kde se tak vyhnete dlouhým frontám.

Fori Imperali

Vstup je 7€ (levnější pro turisty ze zemí EU, úplně zdarma pro studenty historie – taktéž ze zemí EU). Uvnitř je to podobně jako v muzeu, ve spoustě místností si prohlížíte předměty ve skleněných vitrínách. Je to trošku jako bludiště a dá práci se zde zorientovat, ale stojí zato se na tento kopec vyšplhat už pro pohled dolů na město a Vatikán.

Momentálně je toto místo pro rekonstrukci uzavřeno, ale i ze silnice toho dost uvidíte.