Určitě si nenechte ujít

Hamams

Návštěva hamam (turecké lázně) je zásadní součást každého výletu do Instanbulu a jedna z věcí, které si rádi před odjezdem zopakujete.

  • Lázně Suleymaniye, +90 212 520 34 10. Sultán Suleyman si nechal svůj Hamam postavit od slavného architekta Sinana v r. 1550. Architekt Sinan si své vlastní lázně postavil sám. Používal je pro očistu. Lázně Suleymaniye jsou jediné smíšené lázně v Istanbulu. Nejsou zde odlišné části pro různá pohlaví, takže celé rodiny si mohou pohodlně užívat lázně pohromadě. Lázně také nabízí zdarma přepravu ze dvou směrů pro hotelové hosty, pokud si ji zamluví přímo z recepce svého hotelu. Vstup €31.50.
  • Lázně Cağaloğlu, +90 212 522 24 24. Lázně Cağaloğlu byly postaveny v r. 1741 a jsou nejnovějšími lázněmi, které vznikly v dlouhé době Otomanské říše. Byly postaveny v Istanbulu Eminönü. Mají oddělené části. Jsou oblíbené a běžně navštěvované turisty. Vstup €20.
  • Lázně Cemberlitas, +90 212 511 25 35, [info@cemberlitashamami.com.tr]. Lázně Cemberlitas se nachází na náměstí Cemberlitas, uprostřed jedné z největších istanbulských památek. Byly také postaveny architektem Sinanem v r. 1584. Mají dvě části, mužskou a ženskou. Vstup 15 euro. (28 YTL za samoobsluhu, 40 za tureckou masáž, 68 za tureckou a olejovou masáž).

Hooka /Narghile

Kdysi bylo narghille (turecky vodní trubky – čili vodní dýmka) symbolem istanbulského sociálního a politického života. Dodnes ji místní považují za jeden z nejkrásnějších životních zážitků. Nechcete ji také zkusit? Většina míst, kde můžete kouřit hooka, se nachází v Yaniceriler Caddesi poblíž Velkého bazaru: Corlulu Ali Pasa a Koca Sinan Pasa Turbesi jsou obě odloučených vnitřních dvorech, hned za rohem od pohřebního dvora, zatímco Rumeli Kahvesi se ve skutečnosti nachází uvnitř hřbitova. I když není to tak strašidelné, jak se vám může zdát. Na jihu Sultanahmet, poblíž moře, je Yeni Marmara (Cayiroglu Sokak), kde také můžete sedět na terase a užívat si výhled. V Beyoglu, na Ortakahve (Buyukparmakkapi) je ještě větší výběr ze širokého spektra chutí…